Jeps, eli kuinka moni täältä osaa näitä Taru sormusten herrasta -kirjan loppusivuilla olevista kielistä yhtään mitään? Itse yritän vaivaisesti niitä opetella. Eihän tuo minunlaiselleni ole mitään purkansyömistä, mutta jos hieman apua sais, niin kyllä se siitä! Koska täällä et voi piirtää niitä kirjaimia, yksi hyvä konsti olisi käydä Piirrä & Arvaa pelissä opettelemassa niitä (pst: Manson, sinä saat olla yksi opettajani =) Olisi tärkeä minun tietää, onko nuo mitä nyt yritän opetella, oikeita. Olen nähkääs pistänyt paperille aakkoset ja TSH:n taulukosta etsinyt angerthasin vastaavat kirjaimet. Osan tiedän olevan varmasti oikein, osa voi olla väärin. Tämähän ei ole mitään ihan yksinkertaista!
Taru sormusten herrasta -kirjan toisella aukeamalla on ylhäällä että alhaalla vieraskielistä tekstiä. Se ylempi on luultavasti angerthas. Lukeeko siinä näin:
"Taru sormusten herrasta. Se on Sormuksen Sodan historia ia kuninkaan palu"
Miksi ja-sana oli ia? Entäs paluu oli palu? Kunigas-sana oli taas kirjoitettu väärin, siinä oli muistaakseni z:kin. Hjälppa mig!
Taru sormusten herrasta -kirjan toisella aukeamalla on ylhäällä että alhaalla vieraskielistä tekstiä. Se ylempi on luultavasti angerthas. Lukeeko siinä näin:
"Taru sormusten herrasta. Se on Sormuksen Sodan historia ia kuninkaan palu"
Miksi ja-sana oli ia? Entäs paluu oli palu? Kunigas-sana oli taas kirjoitettu väärin, siinä oli muistaakseni z:kin. Hjälppa mig!
Vastaukset 9
Vanhimmat
angrethasissa ei oo j:tä, siks ja = ia!!
Tota "palu" juttua en voi selittää, ku suomenkielinen kirja on nyt lainassa ni en voi kattoa tätä outoa ilmiötä.....
TaruSorHer---> Tavataan piirrä & arvaassa!!!!!
--*Millon*----??
Vai että ei ole j:tä. Hmmm, kyllä se siellä taulukossa on, mutta en ala väittelemään minua viisaamman henkilön kanssa tästä asiasta! Eli kaikki j-kirjaimet muutetaan i:ksi? Huomenna olen Piirrä & Arvaa -pelissä tasan klo 17.00, tai syön hattuni (jos sellaista olisi). Sitten, Manson, me jyräämme kaikki muut haltiakielellä! Jiihaa =) Mä alan pikkuhiljaa osata niitä. Tengwaria (menikö oikein?) mun on turha ollenkaan edes yrittää, se on kymmenen kertaa vaikeampaa. Huomenna siis...
Kuulosti hiukka siltä kuin tekstissä olis yritetty saada alkuperäisen kirjoitetun suomenkielen tyyli Acrigolan malliin. Sehän on tällaista "oppi nyt wanha ia noori..." eli j=i ja pitkät vokaalit voi olla lyhyinä jne.
Kirjan toisella aukeamalla yläpuolella olevat merkit ovat riimuja. Ei, ei hobittiriimuja vaan kääpiöriimuja. Minä osaan hobittiriimuja ja ne poikkeavat tosi paljon kääpiöiden riimuista. AEokuvan haltiakieltä jos osaisi... Olisin niin onnellinen!
olla todellisia TSH addikteja.
Minä osaan suurimmaksi osaksi sieltä kirjan takaa kaikki. Lisäksi osaan hobitti-riimuja ja elokuvan haltia-kieltä. Juu, kyllä siinä kirjassa sillä lailla lukee. "ia" on todellakin "ja" ja ne muut virheet voivat olla vain huolimattomuus virheitä. Ne kirjaimet voivat olla hyvin yksinkertaisia, jos osaa hobitti-riimuja ja hobitti-riimut ovat vieläkin yksinkertaisempia! Ne kannattaa opetella. Hobitti, eli sinne ja takaisin kirjasta löytyy melkein kaikki, mutta jotkin kirjaimet joutuu kaivelemaan jostain. Kirjan toisella aukeamalla yllä oleva teksti on angerthasia ja alempi tengwaria. Tengwarissa meni jonkin aikaa opettelussa, mutta angerthas on helpompaa.
---------------------o
Eräs fantasia-friikki
osaan hobitti riimuja mut en saa mitää selvää tarusormusten herran riimuist tai alla olevist jossa lukee varmaa sama
haltiaa ja tiettyä riimua
juu siis, itse olen TODELLATODELLA kiinnostunut näistä haltiakielistä, opetteleminen vain tuottaa melkoisesti tuskaa...enkä minä noista oikein muuta tiedä, kuin että sindar ja quenya on ainakin niitä, ja quenya on se vanhempi 'pyhä' kieli. historia hallussa, mutta...mikä ihme??