Mitä Simolle kuuluu? ?? Hänhän on jossain hoitatalossa, mutta se mitä haluaisin tietää on se että pystyykö Simo esim kävelemään ilman apua tai onko hänellä jotain sairauksia tai onko hän ihan köyhä? ??
Kertokaa!
Mitä Simo Salmiselle kuuluu? ???
7
390
Vastaukset
- MitähänLienee
Vissiin Salossa jossain hoitokodissa.
Jokunen vuosi sitten kertoi julkisuudessa sairastuneensa masennukseen, mutta on kuulemma jo toipunut siitä takaisin normielämään.
Ja onhan miehellä ikääkin jo reilu 80v, eli eiköhän sitä tuossa iässä usein ilmene jo jotain muutenkin..
Käsittääkseni on aikaslailla tyhjän päälle jäänyt(rahallisesti) näistä ajoista, kun puuhasivat noita juttujansa Speden ja Veskun kanssa. Ja eräästä haastattelusta jotenkin sain käsityksen, ettei ole tekemisissä Loirin kanssa, jos nyt eivät ole riidoissakaan.
Vissiin näiden kaikkien juttujen takia ei juurikaan viihdy enää nykyään julkisuudessa.
Mutta mistäpä sitä sen tarkemmin tietää muiden asioista. - Tuomas_Mattila
Simohan yritti monenmoista bisnestä mutta ei mikään oikein ottanut tulta alleen. Oli ravintoloita sun muita, jotka menivät nurin.
Ja 90-luvun alussa hänellä oli jonkinlainen lasialan yritys, sen kummemmin en sen toiminnasta tiedä mutta ilmeisesti taiteellinen Simo muotoili lasia, ja sen 90-luvun alun laman takia yritys meni nurin ja Simo velkaantui pahanpäiväisesti. Siitä se hänen varsinainen alamäkensä alkoi eli konkurssi, velkavankeus ja myöhemmin asunnottomuus.
Spede puolusti eläessään aina Simoa, kun hänen yrityksensä menivät nurin, ja niinpä ainakin minulle oli melkoinen yllätys että Speden kuoltua Simo alkoi erilaisissa muistelmissa puhua Spedestä pahaa, kuinka hän oli Speden komedioissa aina se kolmas pyörä Speden ja Vesku Loirin kimpassa jonka kohtalona oli ottaa se täytekakku naamaan ja tällaista. Muistaakseni Simo arvosteli jopa Speden maksamia palkkoja, joita puolestaan niin Vesku, Hannele Lauri kuin muutkin Speden vakionäyttelijät ovat kehuneet jopa paremmiksi kuin muut sen aikaiset näyttelijänpalkat olivat.
Mutta hieno mies Simo on, ei siinä mitään. Paljon enemmän norsunvitulla tämän kansan naama olisi ilman Spedeä, Simoa ja Veskua.- Anonyymi
Ei suomalaisten ilmeet enempää vois olla norsunvitullaan kuin ovat
- gamöön
T
Nämä jutut löytyi vuodelta 2012
http://www.mtv.fi/viihde/muut/artikkeli/simo-salminen-elamakerrassa-mina-kaytin-spedea-hyvaksi/2980546
http://www.iltalehti.fi/viihde/2012110816304742_vi.shtml
Uuno-leffojen näyttelijöistä ovat elossa enää Salminen ja Loiri
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/nama-uuno-turhapuro-tahdet-ovat-jo-poissa/1334577
Loirin ja Salmisen välilöistä on keskusteltu esim.
http://www.vauva.fi/keskustelu/4359406/ketju/loirinuotiolla_loirin_ja_simo_salmisen_valirikko - surunvalittelut
Näin yksi tarina päättyi taas. Lepää rauhassa Simo Salminen & voimia läheisilleen.
http://yle.fi/uutiset/mtv_simo_salminen_on_kuollut/8279061 - väke
Levätköön rauhassa!
- lepäärauhassa
Simo Salmisen viimeinen haastattelu Iltalehdessä vuodelta 2012
http://www.iltalehti.fi/viihde/2015090320293753_vi.shtml
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 635164
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai574617Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1234569Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3381897- 851513
- 921484
- 2351370
- 3201083
- 200961
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.51893