Taiteelle täyspalkkaus ja työtä ja lasten kotihoit

kirgisimama

Taiteilija on köyhä, koska valtio ei maksa täyttä palkkaa eikä anna taidetyötä. Se on valtion velvollisuus antaa työtä ja palkkaa. Taiteilijan on vaadittavaa työtä ja palkkaa!!

Näin sanoo ihmisoikeusjulistus.

Kun taiteiljan on köyhä, niin sosiaalitoimisto vie häneltä lapsia. Valtio on rikollinen ja sosiaalitoimisto.

Taiteiljan voi pahoin.

Taide on rakkautta. Siksi pitää olla vaihtoehtoa sukupuolesta riippumatta hoitaa lapisaan kotona. Ja taiteilijalle se sopii mainiosti, koska sen työ voi olla vapaampaa.
Valtion on maksattavaa täyttä (pori kolme tuhatta euroa) palkkaa lasten kotihoidosta. Kaikki vanhemmat eivät jaksa hoitaa lapsia kotona, koska eivät haluaa, tai osaa, tai kestä hoitaa lapsia. Mutta on olemassa toisia vanhempia, jotka voivat pahoin, heidän elämänsä sortuu kaaokseen ym, kun heille evätään mahdollisuuden hoitaa ja kasvattaa omia lapsian kotona itse. Yhteiskunta ei ymmärrä tätä aspektia. Toiset ovat pehmeä arvoisia ja toiset kova arvoisia. Toiset ovat luonnostaan kotiin painottuvia. Heitä pitää tukea.

Nykyään valtio valaa kaikkia samaan muottiin. Selviytyvät "kovimmat" on asenne joka vanhentunutta.

Haistakaa paskaa valtio!!

4

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rtkk

      Esimerkiksi Renoir teki työtä joka työpäivä esimerkksi 8 tuntia ja menestyi hyvin taiteella!

    • Antipaska

      Ja nytkö sitten pitäisi antaa täyttä palkkaa, jotta voitaisiin suoltaa enemmän ja enemmän "taidetta".
      Nukkuisi puoleen päivään, ja sutaisisi töherryksen kerran viikossa. Ja siitä pitäisi maksaa täysi palkka!?
      Tuet joutaisi lähes kokonaan pois, silloin taidekenttä puhdistuisi: julkisilla varoilla ei tuettaisi kaikkea pa.....skaa.
      Harkinnanvaraisesti voitaisiin tiettyihin kohteisiin myöntää tukea, silloinkin puolueeton instanssi sen tekisi, ts. taikella ja kulttuurirahastoilla ei sananvaltaa asiassa.
      Näin menetellen taiteen inflaatio ei syvenisi; syntyisi oikeaa taidetta.

      Miksi jonkun pitäisi antaa työtä ja palkkaa? Eikö töiden pidä olla sellaisia, että niitä halutaan? Ja kun niitä halutaan......taiteilija työllistää itsensä; saa toimeentulon, ja voi tehdä TAIDETTA.

      • pakkokysyy

        Minkälaista sitten olisi Markku se "oikea taide"?


      • Antipaska

        Mikä "Markku"? Etkö imbesilli voi ymmärtää, että kommentit, jotka eivät ole mieleesi, ne kaikki ei ole "Markun"?
        Siis, Antipaska nimimerkillä kirjoittava ei ole Markku.
        Menikö perille?

        No tuskin meni.........


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      109
      5143
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      264
      2120
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      91
      1736
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1200
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1187
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1110
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1109
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      152
      1101
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1059
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      994
    Aihe