Taiteelle täyspalkkaus ja työtä ja lasten kotihoit

kirgisimama

Taiteilija on köyhä, koska valtio ei maksa täyttä palkkaa eikä anna taidetyötä. Se on valtion velvollisuus antaa työtä ja palkkaa. Taiteilijan on vaadittavaa työtä ja palkkaa!!

Näin sanoo ihmisoikeusjulistus.

Kun taiteiljan on köyhä, niin sosiaalitoimisto vie häneltä lapsia. Valtio on rikollinen ja sosiaalitoimisto.

Taiteiljan voi pahoin.

Taide on rakkautta. Siksi pitää olla vaihtoehtoa sukupuolesta riippumatta hoitaa lapisaan kotona. Ja taiteilijalle se sopii mainiosti, koska sen työ voi olla vapaampaa.
Valtion on maksattavaa täyttä (pori kolme tuhatta euroa) palkkaa lasten kotihoidosta. Kaikki vanhemmat eivät jaksa hoitaa lapsia kotona, koska eivät haluaa, tai osaa, tai kestä hoitaa lapsia. Mutta on olemassa toisia vanhempia, jotka voivat pahoin, heidän elämänsä sortuu kaaokseen ym, kun heille evätään mahdollisuuden hoitaa ja kasvattaa omia lapsian kotona itse. Yhteiskunta ei ymmärrä tätä aspektia. Toiset ovat pehmeä arvoisia ja toiset kova arvoisia. Toiset ovat luonnostaan kotiin painottuvia. Heitä pitää tukea.

Nykyään valtio valaa kaikkia samaan muottiin. Selviytyvät "kovimmat" on asenne joka vanhentunutta.

Haistakaa paskaa valtio!!

4

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rtkk

      Esimerkiksi Renoir teki työtä joka työpäivä esimerkksi 8 tuntia ja menestyi hyvin taiteella!

    • Antipaska

      Ja nytkö sitten pitäisi antaa täyttä palkkaa, jotta voitaisiin suoltaa enemmän ja enemmän "taidetta".
      Nukkuisi puoleen päivään, ja sutaisisi töherryksen kerran viikossa. Ja siitä pitäisi maksaa täysi palkka!?
      Tuet joutaisi lähes kokonaan pois, silloin taidekenttä puhdistuisi: julkisilla varoilla ei tuettaisi kaikkea pa.....skaa.
      Harkinnanvaraisesti voitaisiin tiettyihin kohteisiin myöntää tukea, silloinkin puolueeton instanssi sen tekisi, ts. taikella ja kulttuurirahastoilla ei sananvaltaa asiassa.
      Näin menetellen taiteen inflaatio ei syvenisi; syntyisi oikeaa taidetta.

      Miksi jonkun pitäisi antaa työtä ja palkkaa? Eikö töiden pidä olla sellaisia, että niitä halutaan? Ja kun niitä halutaan......taiteilija työllistää itsensä; saa toimeentulon, ja voi tehdä TAIDETTA.

      • pakkokysyy

        Minkälaista sitten olisi Markku se "oikea taide"?


      • Antipaska

        Mikä "Markku"? Etkö imbesilli voi ymmärtää, että kommentit, jotka eivät ole mieleesi, ne kaikki ei ole "Markun"?
        Siis, Antipaska nimimerkillä kirjoittava ei ole Markku.
        Menikö perille?

        No tuskin meni.........


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1531
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1420
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      68
      1282
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1141
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      982
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      928
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      882
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      316
      783
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      733
    Aihe