Mitä tuliaisia Italiaan?

Mitä tuliaisia kannattaisi viedä Italiaan? Siellähän on aivan kaikkea, mutta mitä suomalaista kannattaisi viedä, sellaista josta italialaiset tykkäisivät?
1198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Riippuu tietysti paljon vastaanottajista, mutta esimerkiksi kylmäsavuporo, ruispalat (usko pois, jotkut italialaiset tykkää), laadukkaat hillot ja mehut (esim. Aten Marja-Aitan) ja laadukas suklaa ruokapuolelta. Sibeliuksen musiikki, jos klassinen kelpaa. Jotkut suomalaiset design -tuotteet ehkä myös, mutta pitää muistaa, että italialaiset ovat aika usein tarkkoja tyylistä, ei tosin sekään ole yleistettävissä. Jos tunnet henkilöt ja ovat ruuanlaittoväkeä, niin veisin esimerkiksi Iittalan suola- ja pippurimyllyt. Ovat aika hinnakkaat mutta laatukin on kohdallaan. Laatu on se asia, jota Italian tuliaisissa kannattaa painottaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Finlader kirjoitti:

Mitä tuliaisia kannattaisi viedä Italiaan? Siellähän on aivan kaikkea, mutta mitä suomalaista kannattaisi viedä, sellaista josta italialaiset tykkäisivät?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu