meidän oma äiti kuoli viime vuonna ja hän oli Suomalainen kuten me kaikki. Nyt hän aikoo mennä Naimisiin Norjalaisen naisen kanssa joka ei osaa vielä kunnolla Suomea hän on kyllä tosi ihana. Haluaisin kysellä vähän teiltä, että millaisia kokemuksia teillä
on kun toinen puoliso ei ole Suomalainen ja jos hän ei ole oppinut vielä kunnolla suomea kun tapasitte hänet niin kauanko kesti kunnes oppi ja kun hänellä on vielä Norjan kansalaisuus niin milloin hän voi häiden jälkeen hakea
Suomi- norja
7
169
Vastaukset
- HänHänestä
Kuka on hän joka aikoo naimisiin ?
- kirjekamut
meidän iskä on menossa naimisiin Norjalaisen naisen kanssa
- Kurssillevaan
En ymmärtänyt ihan mitä tarkoitit, mutta yleensä vie aikaa oppia suomea. Suomessa tietysti pystyy jonkun verran puhua ruotsia ja esimerkiksi katuopasteet ovat myös ruotsiksi. Ja käsittääkseni norjalaiset oppii helposti ruotsia... Mutta suomenkielen kurssejakin on.
- hurrinpurrin
Suomalainen, norjalainen, ruotsalainen jne, kirjoitetaan pinellä. Ei millään pahalla sinulle. Tää on ap:lle.
- jännäjuttu
Meneeks se niin ku kuolleena nirjalaisen kanssa naimisiin, ku zombiet ?
- Voikysyätietenkin
Niin äiti joka kuoli , menee naimisiin norjalaisen äidin kanssa. Heräsi ilmeisesti haudasta lespona. Vitsi, vitsi, sorry.
Tuolla uusperheen sivulla on ilmeisesti saman aloittajan kirjoitus. Siinä vaan ollaan suomalaisia.
No ainahan kysyä kannattaa, ei siinä mitään.
- kysyisit_suoraan
Olet ilmeisesti ajatellut "tummaa ja tulista" miestä itsellesi ja nyt mietit, että oppiikohan se koskaan suomea ja taas toisaalta opitko sinä koskaan "ählyä".
Menkää kursseille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791492
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431091No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1951070Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38765- 14690
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30681Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21680- 37673
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .18610