Kävittekö paljunäyttelyssä?

Niitähän esiteltiin viime sunnuntaihin asti Vantaan Kivistössä. Rekvisiittana oli toinen toistaan epäkäytännöllisempiä latoja postimerkkitonteilla.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä kävin ja ihastuin erityisesti n. 100 m² kolmikerroksisiin ratkaisuihin, joissa yksi asuinkerros oli sijoitettu kellariin. Koska asuinhuone ei saa olla maanpinnan alapuolelle, oli maanpinta tasattu kellarin lattian tasoon kaivamalla talon seinustalle kuoppa. Pienen tontin vuoksi kuopan reunat oli luiskattu jyrkiksi (noin 45°) joten syntyi oiva vaikutelma pommikuopan pohjalla asumisesta. "Maisemina" kalliomursketta pala taivasta. Kätsyä, kun ei tarvi investoida pensaisiin näkösuojaksi.

Talvella kunto kasvaa, kun lapioi tuulen täyttämästä poterosta 30 m³ lunta pois ;-D

Kesällä kunto kasvaa, kun pitää lasten tai kotieläimien luiskasta montun pohjalle tiputtelemia kivenlohkareita.

Myös sisustuksessa oli hienoja ideoita, kuten vinokattoisen makuuhuoneen seinälle 4 m korkeuteen asennetut yläkaapistot, joissa on hyvä säilyttää usein (siis kerran vuosikymmenessä) tarvittavia esineitä.

Kiitosta annan myös esteettömistä näkymistä, joita ei oltu pilattu puilla tai pensasistutuksilla.

Äänestä
  • Olet ilmiselvästi sisäistänyt perheellisen nykyihmisen asumisen tarpeet. Joko olet varannut tuolta unelmiesi asunnon, ei niitä riitä kaikille?

    Äänestä

OK-Kessu huomasi saman kuopan ja naureskeli ratkaisulle. Toinen hassu yksityiskohta oli myös jonkinlaiseen kuoppaan tehty lasikattoinen "viherhuone", jossa lämpötila kesällä noussee pätsimäisiin lukemiin.
Ulkoaltaan hankkiminen kiinnostaa kyllä OK-Kessua. PPV:n kanssa siellä viihtyisi hienosti pimeinä syysiltoina.

Äänestä

Minulla tuossa on paljuna atlantti torpan edessä,riittääköhän koko mulle?Täytyypä mitata....norjalainen mitta muuten...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


löytyikö_sopiva kirjoitti:

Niitähän esiteltiin viime sunnuntaihin asti Vantaan Kivistössä. Rekvisiittana oli toinen toistaan epäkäytännöllisempiä latoja postimerkkitonteilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu