Elikkä tarvisin jonku max 350 e rc auton. Akun pitää olla nimh (jos sitä ei ole mukana. HUOM! tamiaya liitin!) mielellän harjaton. Oon kattonu kyosho Fazer rage ve. Neon one harjaton kone. Oon sen takoi ostamassa uutta koska mun vanha (ei oikeest vanha joku 1kk) meni rikki. Pääradan hajos 2kertaa joten tilattiin metallinen. Suprise! Pinioni rikki moottori savuttaa nopari yli kuumeni. Olen 10 joten ymmärrettävää että isi raivona ja oon itekki kyllästyny ku haloo koko ajan. Kyseessä bsd racin 1/10 el truck harjallinen 550 moottori. Ostin hobbexsista hinta 168e. Ensi kosketukset rc maailmaan. Isi päätti että hankitaan kunnollinen. Eli tämä tilanne! Apu kelpaa.
Apua rc auton hankintaan?
8
74
Vastaukset
- RC-pilotti
Lennokein sotkeutuneena vähä jäävi neuvomaan autoasioissa, mutta uskon ajatuksen myötäilevän sitäkin.
Aluksi itkekkin hinnoittelin laadun, joka ei oikein toiminut. Sitten järki voitti ja ostin 2,5cm3 ossin josta tuli nöyrä palvelia vuosiksi ja on vielä 40vuoden jälkeen toimintakuntoinen. Ostin radiot käytettynä kun uusiin ei ollut varaa. Laatumerkki takas toiminnan ja toimivat muuten edelleen (silloin tällöin käytössä). Lennokit itsessään oli se kohta jossa sitten säästin suorastatavarasta rakentamalla. Kumimoottorilennokkitausta tietenkin helpotti välttämään suurimmat sudenkuopat rakentamisessa.
Jos ikää on vasta 10. Ei ole kiire minnekkään. Mullekaikkijaheti ei ole se parastie tuloksiin. Ehdit harrastaa autoja vielä mielinmäärin.
En ole ihan varma oliko 550 vai 600 harjallinen moottori millä lennätin viimmevuosituhannen puolella. pitäs riittää autoa viemään riittävän ripeästi eteenpäin. Ongelma tuntuiskin olevan vaihteen (ratasvälityksen) asemoinnissa. Välys pitäisi säätää oikeaksi jolloin voima välittyy kunnolla ja kuummeneminen vähenee. Paremmalla moottorilla nimittäin väärin säädetyt rattaat tuhoutuvat vielänopeammin.- Pyry82
Ostan vast 9kk päästä. Ehdin täyttää 11.
- RC-pilotti
Vinkki ei tainnu mennä perille, mutta koitaisit saada ton vanhan rattaat kohdalleen. Paikallinen kerho vois vaikka olla apu murheeseen.
- Pyry82
Autostani hajosi koko elektroniikka. Akku moottori nopari. Ainut joka toimii on servo. Auto makso 168e. Ollaan siojoitettu 300e tähän autoon. Enempää ei siihen romuun laiteta! Jos kertoa jonku hyvän (siis kestävän) auton niin kerro.
- RC-pilotti
Pyry82 kirjoitti:
Autostani hajosi koko elektroniikka. Akku moottori nopari. Ainut joka toimii on servo. Auto makso 168e. Ollaan siojoitettu 300e tähän autoon. Enempää ei siihen romuun laiteta! Jos kertoa jonku hyvän (siis kestävän) auton niin kerro.
Sitten kannattaa todellakin mennä katsomaan millä tekniikalla ajetaan. Radiot ja laturi siis ovat.
Tuota auto ostettiin siis ruotsista nettimyynistä? - Pyry82
Kyllä. Huonoa laatua voiman siirto joka sitte tuhos koko elektroniikan kitkallaan. Radiot on hyvä laatuset kantaa 300m paljon säätöjä. Kokeilin kaverin autossa toimi hyvin. Servo hyvä laatunen ja vääntää 9kg. Jos joku 1/0 tai suurempi on mielessä niin pistä linkkii.
- Pyry82
Lisää: minulla on 3a pikalaturi ja lrp 3000mah 7.2v akku.
- Pyry82
Pyry82 kirjoitti:
Lisää: minulla on 3a pikalaturi ja lrp 3000mah 7.2v akku.
Ja 350€ servo radiolaitteet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t776012- 353301
- 442928
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402152Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin282121- 1101970
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291909- 1811909
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241558Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna171348