Apua rc auton hankintaan?

Pyry82

Elikkä tarvisin jonku max 350 e rc auton. Akun pitää olla nimh (jos sitä ei ole mukana. HUOM! tamiaya liitin!) mielellän harjaton. Oon kattonu kyosho Fazer rage ve. Neon one harjaton kone. Oon sen takoi ostamassa uutta koska mun vanha (ei oikeest vanha joku 1kk) meni rikki. Pääradan hajos 2kertaa joten tilattiin metallinen. Suprise! Pinioni rikki moottori savuttaa nopari yli kuumeni. Olen 10 joten ymmärrettävää että isi raivona ja oon itekki kyllästyny ku haloo koko ajan. Kyseessä bsd racin 1/10 el truck harjallinen 550 moottori. Ostin hobbexsista hinta 168e. Ensi kosketukset rc maailmaan. Isi päätti että hankitaan kunnollinen. Eli tämä tilanne! Apu kelpaa.

8

111

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RC-pilotti

      Lennokein sotkeutuneena vähä jäävi neuvomaan autoasioissa, mutta uskon ajatuksen myötäilevän sitäkin.
      Aluksi itkekkin hinnoittelin laadun, joka ei oikein toiminut. Sitten järki voitti ja ostin 2,5cm3 ossin josta tuli nöyrä palvelia vuosiksi ja on vielä 40vuoden jälkeen toimintakuntoinen. Ostin radiot käytettynä kun uusiin ei ollut varaa. Laatumerkki takas toiminnan ja toimivat muuten edelleen (silloin tällöin käytössä). Lennokit itsessään oli se kohta jossa sitten säästin suorastatavarasta rakentamalla. Kumimoottorilennokkitausta tietenkin helpotti välttämään suurimmat sudenkuopat rakentamisessa.
      Jos ikää on vasta 10. Ei ole kiire minnekkään. Mullekaikkijaheti ei ole se parastie tuloksiin. Ehdit harrastaa autoja vielä mielinmäärin.
      En ole ihan varma oliko 550 vai 600 harjallinen moottori millä lennätin viimmevuosituhannen puolella. pitäs riittää autoa viemään riittävän ripeästi eteenpäin. Ongelma tuntuiskin olevan vaihteen (ratasvälityksen) asemoinnissa. Välys pitäisi säätää oikeaksi jolloin voima välittyy kunnolla ja kuummeneminen vähenee. Paremmalla moottorilla nimittäin väärin säädetyt rattaat tuhoutuvat vielänopeammin.

      • Pyry82

        Ostan vast 9kk päästä. Ehdin täyttää 11.


      • RC-pilotti

        Vinkki ei tainnu mennä perille, mutta koitaisit saada ton vanhan rattaat kohdalleen. Paikallinen kerho vois vaikka olla apu murheeseen.


      • Pyry82

        Autostani hajosi koko elektroniikka. Akku moottori nopari. Ainut joka toimii on servo. Auto makso 168e. Ollaan siojoitettu 300e tähän autoon. Enempää ei siihen romuun laiteta! Jos kertoa jonku hyvän (siis kestävän) auton niin kerro.


      • RC-pilotti
        Pyry82 kirjoitti:

        Autostani hajosi koko elektroniikka. Akku moottori nopari. Ainut joka toimii on servo. Auto makso 168e. Ollaan siojoitettu 300e tähän autoon. Enempää ei siihen romuun laiteta! Jos kertoa jonku hyvän (siis kestävän) auton niin kerro.

        Sitten kannattaa todellakin mennä katsomaan millä tekniikalla ajetaan. Radiot ja laturi siis ovat.
        Tuota auto ostettiin siis ruotsista nettimyynistä?


      • Pyry82

        Kyllä. Huonoa laatua voiman siirto joka sitte tuhos koko elektroniikan kitkallaan. Radiot on hyvä laatuset kantaa 300m paljon säätöjä. Kokeilin kaverin autossa toimi hyvin. Servo hyvä laatunen ja vääntää 9kg. Jos joku 1/0 tai suurempi on mielessä niin pistä linkkii.


      • Pyry82

        Lisää: minulla on 3a pikalaturi ja lrp 3000mah 7.2v akku.


      • Pyry82
        Pyry82 kirjoitti:

        Lisää: minulla on 3a pikalaturi ja lrp 3000mah 7.2v akku.

        Ja 350€ servo radiolaitteet


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1251
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      868
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe