Retrotyyli!

hiemanoutotyyppikö

Mitä mieltä olette nuoresta joka pukeutuu retrovaatteisiin? Onko se teidän mielestä outoa ja pidättekö te häntä ihan hulluna? En ole syntynyt edes 80 luvulla, mutta ihailen menneen ajan tyyliä. Haluaisin elää 80 lukua. Sen ajan tyyli oli jollain tavalla viehättävä. Haluaisin pukeutua 80 luvun tyyliin kouluun mutta pelottaa jos kaikki pitää minua ihan friikkinä.

3

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14tytteli

      Minusta sinun ei tarvitsisi ajatella mitä muut pitävät. Ole oma itsesi! Jos kerran pidät retro tyylistä nii anna mennä. Itellä ei oo mitää sitä vastaan:)

    • genuine_80s_kid

      Lue myös nämä -ehdotuspalkki toi tämän mielenkiintoisen jutun esille, olen sen verran vanhempi että olen aito peruskoululainen 80-luvulta :)
      Jokainen on tietysti omanlaisensa enkä tiedä mistä syistä nykynuoret voivat kiusata toisiaan tai pitää friikkinä mutta jos ajattelen omalla kohdalla silloin 80-luvulla, vastaava 30v vanha retrotyyli olisi tarkoittanut siis 1950-luvun tyyliä ja ei kyllä juolahtanut mieleenkään sellainen vaikka 80-luvulla tuli mm. Back to the Future (Paluu Tulevaisuuteen) elokuva jossa päähenkilö palasi DeLorean aikakoneella vanhempiensa nuoruuteen 50-luvulle.
      Toisaalta ei silloin oikein ollut nykyisenlaista retrokulttuuria, silloin oli katse eteenpäin, silloin meni hyvin sillä hetkellä ja tulevaisuuteen katsottiin valoisin silmin, kohti parempaa, mieli oli hyvä ja optimistinen.
      Sitten tuli 90-luku, lama ja kaikki 80-luvun hyvä tuhoutui eikä Suomi ole toipunut siitä enää koskaan 80-luvun onnen tasolle. Siitä johtuu miksi me vanhemmat ihmiset pidämme 80-luvusta niin paljon, siksi esim. YLE:llä esitettiin lomamatka 80-luvulle tv-ohjelma ym.

    • Anonyymi

      https://arenan.yle.fi/1-67476595 tuo Kalle on ainakin melko retron näköinen kasvoiltaan varsinkin , kuin olisi hypähtänyt paikalle suorraan jostai 80-luvulta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      262
      9839
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      184
      5584
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      159
      5179
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      71
      4848
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2409
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2259
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      305
      1893
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1577
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1541
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1143
    Aihe