Onko se sama asia kun haittaohjelman lataus. Jos on , niin miksi liike asensi ilmaisohjelman koneelleni, pientä korvausta vastaan.
Turvallisuusohjelmiston lataus
Hirven_Nahkatakki
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Turvallisuusohjelmisto periaatteessa hoitelee haittaohjelmat pois tai estää niitä.
Käytännöstä en tiedä koska aloituksesi on jotenkin puutteellinen.
Laitatko kopion kirjallisesta tarjouspyynnöstä minkä lähetit tai liikeen antaman kirjallisen tarjouksen minkä hyväksyit?
Eli kun herra M-Kar menee viemään kenkiä suutarille korjaukseen, hän lähettää etukäteen tarjouspyynnön, johon liike vastaa tarjouksella: " Jalas-työkenkänne korjaus tarvikkeineen maksaa 17,30 (sis alv)".
M-Kar ei hyväksy tarjousta vaan lähettää "kieltävän vastauksen tarjoukseen".
Älä Karvahattu naurata. Tietokone napataan kainaloon ja mennään liikkeeseen ja pyydetään asentamaan tietoturva, tässä tapauksessa yksi niistä ilmaisista.
Olisit hyvä sukituksella korjattujen viemäriputkien koeponnistaja, ponnistaisit paskalla, jos naamalle ilmestyy varpusparvia, niin sukitus on epäonnistunut.
Tarjouspyynnöt, tarjoukset, kieltävät vastaukset tarjouksiin ovat asioita joissa hankintamäärät ovat suuria, minkään pandan asentaminen ei sitä vaadi.
"Tietokone napataan kainaloon ja mennään liikkeeseen ja pyydetään asentamaan tietoturva, tässä tapauksessa yksi niistä ilmaisista."
Mutta kun "tietoturva" ei ole mikään asennettava ohjelma.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tietoturva
Tässä nyt varmaan tarkoitettiin jotain virustutkan asennusta tai jotain sellaisen ohjelman asennusta joka osaa tunnistaa joitakin haittaohjelmia. Kannattaa myös huomioida se, että jotkut asennettavat ohjelmat, vaikka tunnistaisikin haittaohjelmia, voivat itsessään vaarantaa tietoturvaa tai toimia haitallisesti.
Pointti nyt tietystikin se, että asentamalla jonkun ohjelman, olkoot se sitten ilmainen tai maksullinen, "tietoturva" ei ole silloin mitenkään selvästi kunnossa eikä sitä ole mitenkään "asennettu". Ei varmuuskopioita esimerkiksi tehdä mitenkään "asentamalla" ja se nyt kuitenkin varmaankin se tärkein asia mikä kuuluu tietoturvaan.
Mitä nyt tulee aloitukseen niin vaikea sanoa mitä on tilattu (suullisesti tai kirjallisesti) ja mitä sitten on saatu vastineeksi.
Eli poistanko, menenkö liikkeeseen sanomaan: Poista ilmainen avast, sitä ei koneellani tarvita.
Juu ei tarvita tosiaan Avastia. Jokin muu kylläkin.
Jos niin haluat. Sinähän sen päätät tarvitsetko vai et. Pakollinen se ei tietenkään ole.
Olen muuten myynyt aika monta F-securea kun ihmiset ovat itse halunneet sellaisen. Se ei ole mikään pakollinen sekään, mutta tosin kuin Avast se ei tiettävästi kerro tietoja muualle ja pidän siksi F-securea paljon luotettavampana.
haittaohjelmatkin pitää asentaa turvallisesti eihän ne muuten ole kunnon haittaohjelmia.
Eli kyseinen ohjelma onkin haittaohjelma.