Tekeekö kukaan mittatilaustyötä?

volvoleski

Onkohan tämä hakuammuntaa, mutta onko mitään liikettä, tai harrastajaa jolta voisi tilata tietyn auton pienoismallin? En katso hintaa mutta kohtuuden rajoissa tietenkin. Tarvisin ensi vuodeksi sinisen volvo 240 syntymäpäivälahjaksi miehlleni joten olen aikaisin liikkellä!

2

212

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sfjslkjfsdklfjd

      Volvo 240:ä löytyy monilta valmistajilta jo valmiina joten välttämättä ei tämän auton kohdalla tarvitse turvautua mittatilaustyöhön, jollet sitten halua jonkin erikoisen mittakaavan tai värin jota ei löydy valmiina.

      Volvo 240 on olemassa 1/43 mittakaavassa metallisena pienoismallina Minichamps -nimiseltä valmistajana porrasperäisenä sekä farmarina. Värien joukossa on vaaleansininen metallihohtoväri farmarikorisena mutta valmistusmäärä on ollut rajallinen eikä näitä enää uutena saa joten suosittelen ebaylta haeskelua.
      https://minichamps.de/EN/Models/ModelDetails/400171412/index.html

      Farmarikorisena 1/43 mittakaavassa on myös Triple9, PremiumX tai IXO valmistajalta mutta sen keula ei ehkä ole mallinnettu yhtä hyvin kuin ensin mainitun Minichampsin. Värien joukossa ei tainnut tässä olla sinistä.

      Atlas Volvo Collection sisältää sinisen farmarikorisen Volvo 240 Polar 1/43 mittakaavassa, tämä taitaa olla IXO/Altayan valmistama.

      Myös NEO Scale Models on tehnyt vanhempaa 242 ja 244 Volvoa 1/43 mittakaavassa mutta materiaalina on resiini. Yksi värivaihtoehto taisi olla sininen.

      Farmarikorinen 240 on myös isommassa 1/18 mittakaavassa olemassa BoS (Best of Show) nimiseltä valmistajalta mutta vain punaisena ainakin tähän saakka.

      Sitten on vielä 80-luvulta Suomalaisia muovisia leluautoja n. 1/20 mittakaavassa mutta ne ovat harvinaisia nykyään ja tietysti yksityiskohdatkin ovat puutteellisempia kuin nykyajan malleissa.

      Kumma kyllä tästä autosta ei ole tainnut olla koskaan muovista rakennussarjaa jonka voisi rakentaessaan helposti maalata minkäväriseksi tahansa.

      • volvoleski

        Kiitos vinkeistä, mutta etsin ns. Kalsarinsinistä porrasperäistä 240 ja haluan siitä mahdollisimman spesiaalin ja henk.kohtaisen miehelleni, jotta tuntee että se on vain hänelle.
        Eli mikäpä olisi parempi kuin hänen rakas autonsa!
        Kun löysin jo pienoismallit.net:stä miehen, joka on tehnyt itse juuri samanlaisen 240 mutta huoranportailla, ja kuvat olivat joitama vuosi vanhoja joten en tiedä onko hän enää tavoitettavissa. Laitoin kyllä yksityisviestä mutta varmaan turhaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1732
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      913
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      105
      705
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      654
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      628
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      51
      575
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      562
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      18
      549
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    Aihe