Tekeekö kukaan mittatilaustyötä?

volvoleski

Onkohan tämä hakuammuntaa, mutta onko mitään liikettä, tai harrastajaa jolta voisi tilata tietyn auton pienoismallin? En katso hintaa mutta kohtuuden rajoissa tietenkin. Tarvisin ensi vuodeksi sinisen volvo 240 syntymäpäivälahjaksi miehlleni joten olen aikaisin liikkellä!

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sfjslkjfsdklfjd

      Volvo 240:ä löytyy monilta valmistajilta jo valmiina joten välttämättä ei tämän auton kohdalla tarvitse turvautua mittatilaustyöhön, jollet sitten halua jonkin erikoisen mittakaavan tai värin jota ei löydy valmiina.

      Volvo 240 on olemassa 1/43 mittakaavassa metallisena pienoismallina Minichamps -nimiseltä valmistajana porrasperäisenä sekä farmarina. Värien joukossa on vaaleansininen metallihohtoväri farmarikorisena mutta valmistusmäärä on ollut rajallinen eikä näitä enää uutena saa joten suosittelen ebaylta haeskelua.
      https://minichamps.de/EN/Models/ModelDetails/400171412/index.html

      Farmarikorisena 1/43 mittakaavassa on myös Triple9, PremiumX tai IXO valmistajalta mutta sen keula ei ehkä ole mallinnettu yhtä hyvin kuin ensin mainitun Minichampsin. Värien joukossa ei tainnut tässä olla sinistä.

      Atlas Volvo Collection sisältää sinisen farmarikorisen Volvo 240 Polar 1/43 mittakaavassa, tämä taitaa olla IXO/Altayan valmistama.

      Myös NEO Scale Models on tehnyt vanhempaa 242 ja 244 Volvoa 1/43 mittakaavassa mutta materiaalina on resiini. Yksi värivaihtoehto taisi olla sininen.

      Farmarikorinen 240 on myös isommassa 1/18 mittakaavassa olemassa BoS (Best of Show) nimiseltä valmistajalta mutta vain punaisena ainakin tähän saakka.

      Sitten on vielä 80-luvulta Suomalaisia muovisia leluautoja n. 1/20 mittakaavassa mutta ne ovat harvinaisia nykyään ja tietysti yksityiskohdatkin ovat puutteellisempia kuin nykyajan malleissa.

      Kumma kyllä tästä autosta ei ole tainnut olla koskaan muovista rakennussarjaa jonka voisi rakentaessaan helposti maalata minkäväriseksi tahansa.

      • volvoleski

        Kiitos vinkeistä, mutta etsin ns. Kalsarinsinistä porrasperäistä 240 ja haluan siitä mahdollisimman spesiaalin ja henk.kohtaisen miehelleni, jotta tuntee että se on vain hänelle.
        Eli mikäpä olisi parempi kuin hänen rakas autonsa!
        Kun löysin jo pienoismallit.net:stä miehen, joka on tehnyt itse juuri samanlaisen 240 mutta huoranportailla, ja kuvat olivat joitama vuosi vanhoja joten en tiedä onko hän enää tavoitettavissa. Laitoin kyllä yksityisviestä mutta varmaan turhaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      121
      1815
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1618
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      49
      1164
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      44
      1030
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      949
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      856
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      800
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      770
    Aihe