Millaisia Kokemuksia Mikalo Asunnon Välityksestä.

reikkaboy

Niin miten teillä kyseisen Asuntovälitys Yrityksen kanssa menee..

10

3683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VVo-kingi

      Järkiään kantsii mennä pois Mikalosta ja etsiä kämppä VVO:lta. Ei ole rotusortoa eikä rikkaat vs. köyhät. Saat asunnon, jossa on hyvä olla.

      • Kettuuntunut

        No tuo on ihan totta. Mikalon taloissa asuu ihan liikaa "nuoria aikuisia" jotka kuvittelevat, että kun on kotoa pois muuttanut, niin saa elää kun pellossa. V*tuttaa kun kerrankin olisi yöllä kotona, ja saisi nukkua töitten jälkeen, niin ei s*atana että pitää olla teineillä "kotibileet" tai joku vajakki keksii alkaa huudattaa stereioita. Kaljapullot rikotaan rappukäytävään ja ei v*ttu mitään aikomustakaan korjata pa*kansa pois. Pitääkö se mamma soittaa paikalle antamaan pienet selkäsaunat, vai pitkääkö näille vajakeille antaa häätö, ennen kun muistuu mieleen miten TÖISSÄ KÄYVÄT ihmiset noin keskimäärin elää?


    • LaatuKake

      Oltiin muuttamassa saman firman kämpästä toiseen kämppään ja edellisen kämpän luovutspäivämäärä oli kuun viimeinen, samalla kun uuden kämpän vapautuminen olisi virallisesti ollut kuun ensimmäinen. Käytiin rouvan kanssa tapaamassa entistä asukkia seuraavassa kämpässä ja sanoi että tottakai saatte hänen puolestaan muuttaa aikaisemmin, sillä hän muuttaa kamansa jo kuun puolessa välissä pois, kun on omistuskämppä mihin lähtee. Kaikin puolin reilun oloinen ja hyvin kommunikoiva kaveri kenen kanssa asia puhuttiin. Mentiin mikalon toimistolle jossa toimistonainen (en viitsi kertoa nimeä, toivottavasti tunnistaa itsensä) kertoi että "joo minä pyydän avaimet ja saatte muuttaa aikaisemmin". Varmistin vielä kysymyksillä kuten "hoidathan tämän asian asap" ja "ethän lähde lomalle tässä samalla aikaa". Vastaukset olivat "kyllä", "hoidan", "en lähde". Sen verran on meikäläisellä kokemusta asioiden hoitamisesta että suulliset sopimukset on minulle ihan tuuleen kirjoitettuja, joten rutiinin omaisesti nauhotin tämänkin keskustelun. (Tässä vaiheessa joku älähtää salakuuntelusta, joten viittaan tarkistamaan finleksistä lain salakuuntelusta.) Avaimia ei tottakai kuulunutkaan ja kun soitin toimistoon oli tämä henkilö lähtenyt LOMALLE! Äimistykseni oli sitä laatua että en tiennyt mitä sanoa. Kertoilin tilanteen toimiston työntekijälle joka lupasi hoitaa asian vasta kun kerroin miten meitä oli harhaanjohdettu tässä asiassa. Avaimet lopulta saatiin päivää aikaisemmin. No asia on periaatteessa pikkujuttu, mutta tuollaisen kommunikointivirheen takia meinattiin olla todellisessa pulassa. Muuttoautot ja työvoima olisi ollut mahdotonta sovittaa tämän itsekkään ja typerän valehtelijan tekemän takinkäännön takia enää mitenkään päin. Onneksi oli nauhoite, jolla olisin kyllä pelastanut nahkani uusilta maksuilta luovutuksen viivästymisen johdosta. Hei sinä halveksittava otus, Jos luet tätä ajattelin kertoa että halveksin sinua edelleen. Toivottavasti työkaverisikin muistavat että olet valmis tahraamaan yrityksesi nimen vain jotta pääsisit helpolla työstäsi. Muuten kyllä firmasta saa hyvää palvelua ja toiminta on kohdallaan ja avointa.

      • Aika halveksittavasti sanottu.


    • Mamulo

      Olisi kyllä ihan asiallista meidän muidenkin asiakkaiden tietää kuka siellä leikkii muiden elämillä... no, nimeähän tuskin saadaan tänne ryöpyteltäväksi...

    • Tyytyväinenasukas

      Muutin toiselta paikkakunnalta työn perässä Mikkeliin. Laitoin netissä hakemuksen Mikaloon ja 26 tunnin päästä tuli soitto jossa tarjottiin minulle sopivaa asuntoa. Asiat hoituvat hienosti ja remonttiakin tekivät ennen muuttoa. Omalla käytöksellään voi varmasti vaikuttaa asioiden kulkuun!!

    • Jone7791

      Täys kusetus firma koko mikalo!! Itse jouduin haastaa oikeuteen koko perkl putiikin. Yritti maksattaa mulla myrskyn aiheuttamia vaurioita.

    • LegoShity2017

      Siis sehän on Mikkelin kaupuntin virma! Eli vissiin on kusetusta koko kaupunti!
      Ja jos oikein yhdessä funtsitaan minkälaisia helvettejä on Turun, Jyväskylän ja saatika Helsingin kaupuntien vuokra-asunnot, niin ehkei se Mikalo Oy niin hirveä saatana sitten olekkaan!
      Vai ONKO?

    • Anonyymi

      Home kämpän vaan eteenpäin vaikka remontti luvattiin jo 2v sitten..

    • Anonyymi

      Vanha äitini pääsi pois home kämpästä 1,5 viikkoa sitten ja nyt uusi asukas muuttamassa homeloukkuun . Ja muutto siivouksesta valitus.. onhan tuossa ajassa jo pölyä kertonutkin.??Sekopäistä remonttisuunnittelua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      126
      8897
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      145
      5374
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3825
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      131
      3585
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2634
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      358
      1562
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1557
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      71
      1410
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1376
    Aihe