tyttömarsut kinastelee jatkuvasti

kielo79

Mulla on 2kk ikäiset tyttömarsusiskokset (2 kpl). ne ovat olleet mulla nyt n. viikon ja ovat alkaneet kinastella joka asiasta. toinen ei päästä toista pesämökkiin, ja toinen ei päästä toista heinätelineelle tai ruokakupille. heinä tai porkkananpala käydään nappaamassa toisen suusta, ne pitävät samalla riipivää marinaa. mitä teen vai seuraanko jonkun aikaa touhua. olen laittanut 2 pesämökkiä ja yön ne nukkuivat eri mökeissä. eivät ole satuttaneet toista mutta naaman vastakkain vähän uhittelevat.

1

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marsumamma84

      Tuon ikäisillä marsuilla uhittelu on täysin normaalia. Ne muodostavat hierarkian ja nyt juuri on meneillään se aika, kun marsut selvittävät, kumpi on nokkimisjärjestyksessä ylempänä. Koska marsut ovat ilmeisesti samasta pentueesta, niin uskoisin niiden kyllä pohjimmiltaan tulevan toimeen. On myös täysin mahdollista, että niillä on meneillään ensimmäinen kiima-aika, mikä kärjistää nokittelua.

      Heinän tai muun herkun nappaaminen toisen suusta ei ole mitenkään oudoksuttavaa käytöstä marsulta. On kuitenkin ihan hyvä, jos molemmilla on omat mökit ja pääsisivät kuitenkin syömään ja juomaan - tämäkin kuuluu muuten nokkimisjärjestyksen varmentamiseen, siis että estetään pääsy kupille tai juomapullolle.

      Meillä marsusiskoksilla oli aina nimenomaan kiiman aikaan kova meno päällä, mutta vain kerran sattui pieni haaveri, jossa kaverin hampaat osuivat toista silmän lähettyville ja silmäkulma vuosi verta. Tämä oli kuitenkin ainoa ikävämpi sattumus ja uskoisin, että sekin kävi vahingossa. Niin kauan, kun häkissäsi ei synny marsupalloa ja verta ei vuoda, on kaikki kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      117
      10002
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      78
      5016
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4842
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3300
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      14
      2507
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1740
    7. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      55
      1560
    8. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1536
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1454
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1392
    Aihe