"Rakentamisen kelvoton taso"

vertti---

10

279

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sikäli erikoista kun jo nyt on valvojat ja suunnittelijat. Sutta syntyy vaan lisää, alkaa käymään kalliiksi jos ed mainituille pitää palkata vielä omat valvojat.

      • valvojan.valvojaavi

        halvalla et hyvää saa, mutta "sutta ja sekuntaa" kyllä.


    • henkka60

      Ongelma on et myls kallita asuntoja tehdään väärin eli ei hinta aina kerro sitäkään. Ja vielä sekin et nämä rakentajien virheuden home ja kosteuskorjaukset tehdään huonosti/virheellisesti ja aiheutetaan vielä laajempaa tuhoa. Tästä oli kirjoitettukin jo yhdella palstalla " Kokemuksia LP-Vahinkosaneerauksesta". Mikä lie sitten muiden yritysten tila. Lisäksi kiinteistöjä ei huolleta riittävästi ja tarkasteta vuosittain. Karmea totuus on et yhteiskunnan rahat on loppumassa ja työttömyyden pahetessa myös yksityisillä tilanne huononee, eli korjauksiin ei rahaa. Homepommeja ei korjaa enää kukaan ja talot 0-arvoisia. Mitähän taoahtuu kun pankki alkaa periä takuita.

    • henkka60

      Sorry virheet. Kirjoitin kännykästä.

    • 13213

      Kouluissa pitäisi opettaa miten rakennuksia korjataan ennemmin kuin miten niitä tehdään. Se opettaisi paljon paremmin mikä menee vikaa rakentamisessa.

      Kun me rakensimme taloa rakennusvalvonta jopa suositti että radon putki päätetään vintille. No nyt sitten korjattiin kosteusvauriota kuukauden verran. Onneksi hometta oli vain vähän ja sekin höyrynsulun ulkopuolisissa rakenteissa.

      Sanoisin että Tampereen alueen taloissa 95-03 on neljänneksessä homevaurio radon putkien vuoksi. Kumpi sitten pahempi, radon vai home. En haluaisi valita noista.

    • yhteiskunnanlypsylehmät

      Suomessa on sähläri ikäpolvi töissä ja laatu on sen mukaista monella alalla. Rakennuksen rakentajalla on suurin vastuu lopputuloksesta edelleen. Rakennuksia ei tehdä elinkaarimallin mukaisesti. Rakennuksissa on 70% veroja. Asunto on verotetumpi kuin henkilöauto.

    • 77777

      Johan markkinat, lisätään valvojalle valvoja niin paranee rakennukset ja sitten vielä niille 3 valvojaa. Kyllä tulee hyviä tupia, jos joku vielä kykenee rakentamaan.

      Suurin syy siinä, että kauhea halu saada oma tupa ja valvonta maksaa maltaita niin pinnataan kaikesta tarpeellisesta.

      Täällä kirjoittavat tuskin tietävät miten paljon kaikenmaailman valvojia ja sertifikaaatin omaavia pyörii pakollisena omakotityömaalla.

      On pääsuunnittelija, työnjohtaja, rakennusvalvoja, sähkövastuuhenkilö, putkivastaava, ilmastoinnin vastaava, vesieristyksen sertifikaatin omaava jne.

      Kaikkien pitää saada perheelleen elanto ja mieluummin ajaa bemarilla.

      Jokainen näistä pysäyttää työmaan, jos puuttuu ja te ehdotatte lisää tarkastajia, kuinka monta?

    • rakentaja5

      Rakentamisen ja etenkin korjausrakentamisen normeja tulisi korjata ja muuttaa useammin. Elikkä kaivataan uutta tutkittua tietoa homeesta ym. joka olisi kirjan muodossa.
      Tänäpäivänä vielä arkkitehdit ja rakennusinsinöörit esittäävät hyvin monenlaisia ratkaisuja rakentamiseen, eli lähes jokainen on erimieltä asioista. Rakennuspuolenopettajille tämä on haastavaa.
      Kun saneeraus kohteessa löytyy hometta niin siellä on sitten tehty lähes kaikki virheet mitä voi vaan tehdä. Se ei ole yhden virheen summa.
      Valvonta on ollut yleensä liian heikkoa, suunnittelijat ei ajantasalla. Kunnantasolla vanhanaikainen ajattelutaso. Teetettiin pitkään tasakattoja sekä liian matalaa sokkelia. Itse rakentaminen usein huolimatonta, isäntä ei ymmärrä ja timpuria kiinnosti vain raha. Muurari teki urakalla ilman valvontaa.
      Omakotitalo on rakennettu itseä varten, eli voi jotenkuten asua sen kolmekymmentä vuotta. Aina joku talosta ymmärtämä'tön sen ostaa ja huomaa sitten 6-8 vuoden päästä että kaikki on tehty jo alunperin väärin. Se jonkinlainen takuu on se viisivuotta.

    • Rak.mest.63v

      Nykyisen talotekniikantaso vaatii pitkän kokenuksen rakentajalta uudisrakentanisessa. Korjausrakentamisessa tärkeää on tuntea rakentamistapa kunnostettavassa kohteessa. Jotta vältyttäisiin uusilta virheiltä, niin kannattaa käyttää asiantuntioiden apua. Valvonta valvoo viranomaismääräyksien nuodattamista eikä puutu vääriin rakentamistapoihin. Niistä vastaa rakentaja itse. Jos rakennatte käyttäkää sellaisia asiantuntijoita joilla on pitkä kokemus alalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. 189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe