Suomessa voi ansaita runsaasti rahaa keräämällä marjoja ja samalla voi vapaasti leiriytyä metsiin jokamiesoikeuksin.
Mustikoiden poiminta alkaa yleensä heinäkuun alusta ja marjakausi kestää n. kolme kuukautta.
Nyt vain sana kiertämään, jolla on suhteita Romaniaan, niin saadaan kilpailua Thaimaalaisille aikaan.
ROMANIASTA MARJANPOIMINTAAN SUOMEEN
4
811
Vastaukset
- ei.vastikkeetonta.etua
Meillähän jo yli 10000 somalia verovaroilla loisimassa. Eikös näitä voisi motivoida marjanpoimintaan.
- NoEiKai
Ei pijä tuollasii kirjotella!
Aatteleppa ite ja paa omalle kohalles jos selekä ja polovet ois jäykkiä eikä käitkää toimis sen enemmän kun nuppi, nii millasta ois marjanpoiminta?
Häh?
Sitäpaitsi herrakansalle ei työ sovi, eli sama ongelma kun tietyllä vähemmistöllä joka on loisinu jo satoja vuosia Suomessa. Samat sairauvet on niilläkin. - v4evv
Suomi elää velaksi.
Kyllä tässä nyt joku mättää pahasti kun marjojenkin poiminnasta rahat menevät Thaimaahin ja itse marjojen terveysvaikutus myydään mm. saksaan, japaniin jne.
Ja Suomalaiset popsii yhä enemmän lääkkeitä ja sairastavat todella paljon.
- asdfefasdfasdf
Suomilaiva "OY" on kovin pieni ja todella velkainen: onnituuko sen pelastaa kaikki maailman köyhät jokamiesoikeuksien turvin?
Kaikki miljardit ihmiset Suomen metsiin marjastamaan, keräämään oksia, elämään puroistamme, onkimaan jokamiesoikeuksin, sienestämään jne?
Suomalaiset marjat ovat tarkoitettu Suomalaisten iloksi: näin sen luoja loi.
Jos se olisi tarkoittanut ne Thaimaalaisille, ne kasvaisivat siellä.
Siellä on omat "eväänsä."
Aivan kuten Italialaiset hyödyntävät viinirypäleensä,
Kreikkalaiset oliivipuunsa jne, Kolumbialaiset... no.... ainakin niiden banaanit ovat aivan ylivoimaisia verrattuna halpoihin, ylikansallisten N-yhtiöiden tuottamiin "teknobanaaneihin!"
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1433958Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3593064Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142008Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101705Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41139Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69975- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23851- 71839
- 44794