Keltanokan salkku

Valinnanvaikeutta

Mitä Teliasoneran ja Fortumin kaveriksi aloittelijan viiden osakkeen salkkuun? Suurimmat riskit tai voimakkaasti kallistuneet osakkeet kuten Elisa/Sampo/Kone eivät nykyhetken hinnalla kiinnostaisi, kohtalaiset/välttävät osingot kylläkin. Tavoitteena ostaa viiden yhtiön osakkeita ja pitää niitä vuosia. Lisäksi rahastosijoituksia muualle kuin Suomen markkinoille.

Nordea? Kemira? Atria? Kotipizza? Metso? Lassila & Tikanoja?...

21

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiantuntijaa

      Elisaan on ilmestynyt jo pari isompaa shorttipositioita, mikä on harvinaista Elisan kohdalla. Pidin osaketta jo erittäin kalliina kun oli 20 €, nyt taitaa olla yli 30 €. Elisalla saa ainakin huolella turskaa, kun markkinat seuraavan kerran sukeltavat. Siinä on noin 50% ilmaa hinnassa.

      Sampo ja Kone myös rajusti ylihinnoiteltuja, Kiinan riskit Koneella suuret. En ostaisi mitään ns. large cap osaketta tällä hetkellä salkkuun, niissä on kaikissa noin 30-50% ilmaa hinnassa. Nordea ei nyt ole kovin kallis (n. 30% ilmaa hinnassa) mutta siinä on riskinsä kun seuraavan kerran paukkuu, voi löytää nordeansa 3 euron arvoisina salkkunsa pohjalla :DDD

      Pitkään holdiin ei näillä hinnoilla kannata MITÄÄN harkitakaan muuten. Muita kuin minua ei kannata myöskään kuunnella tällä palstalla, suurin osa on ihan ääliöitä, poltat kassasi jos kuuntelet näitä muita vinkkivinkkejä ja vanhoja partoja, mitä tällä palstalla liikkuu.

    • Valinnanvaikeutta

      Noh, ehkä sitten katsellaan jokunen kuukausi ja ostetaan uusia, jos hinnat tipahtaa syksyn/talven aikana. Pääseehän noilla kahdella firmalla hyvin liikkeelle, eikä noissa aivan hurjasti ilmaa pitäisi olla. Nordealla on toisaalta nousupotentiaalia, jos kassavirta vahvistuu ja osingotkin vielä nousee. Romahduksen tullen voi ostaa lisää todella halvella ja kompensoida tilannetta.

      • asiantuntijaa

        Nordea voi vaikuttaa edulliselta nykyisillä hinnoilla, mutta pankkisektori romahtaa eniten, kun romahtaa. Jos markkinat romahtavat, niin Fortum säilyttänee näistä hintansa parhaiten kun se tuli nyt alas siihen 15 euron hintaan, tosin jos Venäjän seikkailut menevät pöydän alle, voi osakkeen arvo mennä alle kympin.

        Tellusonera on tähän asti ollut halpa, jos menee alle 5 euroa, mutta firman tulos myös ollut laskusuunnassa viime aikoina.


    • merkantti

      Haalikaa Sanomaa, kun on alhaalla.

    • Alamäkeeeeen

      Lasku on alkanut ja sitä on luvassa reilusti lisää. Nyt kannattaa myydä ja ostaa pian pohjilta halvemmalla! Suurimpia riskejä on tällä hetkellä mm. Koneessa (Kiinan vahva paino) ja Fortumissa (Venäjän vahva paino).

    • Osakeosake

      Telia ja Fortum ovat hyviä osinkokoneita, ainakin tähän asti, tulevaisuudestahan emme tiedä, muualla kuin tällä palstalla.
      Hyvä hajautus noin aluksi, koska erilaisia yhtiöitä - ja ovat maksaneet osinkoja, joka onkin ainoa asia jolla todellisen säästäjän kannalta on merkitystä.
      Pidä rahoistasi kiinni, kun Sinulla kerran niitä on!
      Varaudu pitkäjänteiseen toimintaan, tutki vuosikertomuksia, alan varteenotettavia lehtiä. Viiden osakkeen hajautus on sekin parempi kuin kahden. Muista eri toimialat ja myös ostoissa ajallinen hajautus. Merkittävän säästäjän salkku koostuu 12-15 osakkeesta (Ruotsin osakesäästäjien järjestön suositus).
      - Katso myös päällekkäisyyksiä, esim. Sampo on jo itsessään Henki-Sampo, Vahinko-Sampo ja If ja Nordea eli eräänlainen hajautus jo siinä (tämä EI ole suositus!).
      Börje Ekholm (Investor) sanoi mielestäni jännästi kerran: "Koskaan ei ole liian huono aika ostaa hyvää yhtiöitä!" Eli työskentele pitkäjänteisesti, muista hajautukset ja sijoitukset vain kunnon yhtiöihin (selkeä toteutunut strategia, hyvät tuotteet, vahva asema markkinoilla, hyvä johto, mielellään kasvolliset omistajat ja ennenkaikkea: osingonmaksukyky).
      - Turskaa tulee aina välillä, mutta kenenkään ei siis kenenkään ole pakko olla osakemerkkinoilla! Jos et kestä tappioita, jopa jonkun yhtiön konkurssiakin, pysy poissa!
      - Turha noita kursseja on katsoa, mukaan vain ja kunnon firmoihin. Omat tuoreimmat ostot: Kemira, Beijer Alma, Investor, Latouria, Kinnevik, Lundbergs, Ratos (kerron vain mitä olen tehnyt; nämä eivät ole suosituksia!).
      Tervetuloa kiehtovaan maailmaan!

    • Valinnanvaikeutta

      No niin, aloittelijan salkkuun satsi Fortumia eilen alle 14 eurolla. Ei huonompi startti syksylle.

    • hajauttelijatavis

      Ostaisin ruoka-ja juontipuolen osakkeita, koska syödä ja juoda pitää lama-aikanakin.
      Paras pitkäaikainen osake itselläni on ollut Starbucks-kahvilaketju. Mutta ei tietysti takaa mikään historia tulevaisuuden kehitystä.

      • ostaako_lisää_vai_ei

        Tuolla perusteella ostin tammikuussa 2015 Apetitin osakkeita hintaan 14,95e mutta on tullut siitä alaspäin, perjantain päätöskurssi on 13,32e. Minnekähän päin tämä osake lie menossa, nouseekohan vielä takaisin lähiaikoina, syödähän pitää olipa lama tai ei :P


    • Ainajanottaa

      Olvin tulos on heikentynyt. Osake ei ole halpa, mutta pari euroa alemmas ja aletaan olla kiinnostavalla tasolla. Syksyn mittaan ostoksille hmmm. Olvin osingonmaksu ei ole kovin muhkeaa, mutta vastaavasti isomman mahalaskun riski on pieni.

    • moremoremorecash

      Awilco Drilling ja Avance Gas Holding, tutustukaa.

      • moremorecrash

        Black & Decker drill ja Anus Gaz Probljema.


      • moremoremorecash

        Onneksi olkoon! Keksitkö ihan itse? Elämäm_koulu on vahva sinussa.


    • Snsndkwjs

      Jos olet pitkällä tähtäimellä, osta YIT:tä ja Nokiaa. Lyhyellä tähtäimellä älä osta mitään. Markkinat ovat tällä hetkellä liian epävakaat.

    • Aikaonrahaa

      SRV:n laskuttamaton tilauskanta on tällä haavaa yli 1,3 miljardia euroa, ja se on noin kaksi kertaa viime vuoden liikevaihtoa korkeampi. Osa tilauskannasta heijastuu tuloksiin vuosina 2016 ja 2017, mutta osa hankkeiden liikevoitosta toteutuu vasta kohteiden myyntien yhteydessä vuosina 2018–2023.

      ”Suuret hankkeet ovat siirtyneet valmistelusta rakentamisvaiheeseen. Tilauskirjamme paukkuvat ennätyslukemissa”.

      Siis keskipitkään tai pitkään salkkuun todella hyvä veto, taitaa olla p/e-lukukin alle 10 eli rutkasti aliarvostettu ja Venäjä-riskiä on ehkä liioiteltukin.

    • Mistänäistätietää

      Aktia pankki tai Nordea.
      Hajautusta useille toimialoille.
      Toinen vaihtoehto olisi upm.
      Jos yritys omistaa metsää, tehtaita ja voimalaitoksia niin ei ihan "turha" kiska.

    • Kallista_on_nyt

      Mullon UPM-Kymmentä ja Raisiota, mutta jos ei olis niin nyt en ostais.

    • Suominousuun

      SRV on kyllä halpa alle 3 eurolla, ottaen huomioon tilauskannan ja jo rakenteilla olevat lukuisat projektit. Hinta pian 3-4 euroa, 2017 jopa enemmän?

    • Sveriges

      Teliasonera on huippuvalinta. Ei juurikaan ikäviä yllätyksiä ja hyvää osinkoa vuosittain.
      Alle 5 eurolla halpa, yli 5 euron tason en itse ostaisi. Yhtiö karsii nyt riskiä ja painolastia pois Euraasiasta, joten kurssi voi olla pian nosteessa makean osingon myötä. Tietoliikennepalveluiden tarve jatkaa kasvuaan. Yhtiön toiminnasta vain osa on Suomen varassa, joten se on mielestäni Elisaa parempi valinta pitkällä tähtäimellä. Elisan ajuri on pitkälti hyvä osinko, mutta kasvua on vaikeampi löytää ja yhtiö on Suomen pienten markkinoiden varassa.

    • Ylöspäin

      Pitempään salkkuun Afarak! Yhtiö tuottaa tänäkin vuonna voittoa erikoistuotteillaan, vaikka muu kaivosala on ollut vaikeuksissa. Kulu- ja yhtiörakennetta on kehitetty paremmaksi ja tuotepalettia monipuolisemmaksi. Entäpä parin vuoden kuluttua kun muukin kaivosala on paremmassa hapessa kuin nyt ja hintojen lasku loppunut? Korkojen nousu USA:ssa ja aikanaan vahvistuva dollari sataa myös Afarakin laariin.

    • jusapekka

      yritä jostain hankkia Talvivaaran osakeita. Niiden arvo ei laske.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      213
      2662
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      101
      1879
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      217
      1641
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1515
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1366
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      47
      1207
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      47
      1136
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      106
      1001
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      53
      903
    10. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      875
    Aihe