Näin siis Jalasjärvellä. Tätähän sai pelätä aina, ja niin on vastedeskin.
Toivottavasti moottoripyörän kuljettaja vielä toipuu, pahasti tuossa täytyi käydä.
http://www.ilkka.fi/uutiset/poliisiuutiset/moottoripyöräilijä-loukkaantui-vakavasti-jalasjärvellä-1.1888392
Toivottavasti moottoripyörän kuljettaja vielä toipuu, pahasti tuossa täytyi käydä.
http://www.ilkka.fi/uutiset/poliisiuutiset/moottoripyöräilijä-loukkaantui-vakavasti-jalasjärvellä-1.1888392
Vastaukset 11
Vanhimmat
Törkeää ylinopeutta kiitävää näkymätöntä pistettä on tosi vaikea huomata.
Itse ajelin pienessä ympyrässä rauhallisesti kun ympyrään tuleva pappa meinasi jyrätä yli.Poistui muina vaareina siitä vaan vaikka teki mieli hieman jutustella liikennesäännöistä.Myöhemmin sama pappa veteli 50km/h kiihdytyskaistalla ja sen jälkeen muutama kilometri 100km/h alueella tuon 50km/h.
Kortti pois tuollaisilta ja rollaattori kulkuneuvoksi.
Prätkällä pitäisi aina ajaa kuin olisit näkymätön. Näin minua neuvoi vanha motoristi aloittaessani ja kyllä se vaan niin valitettavasti on, että moottoripyörä on liikenteessä niin näkymätön, että muulle liikenteelle on annettava reilusti aikaa huomata se. Se tarkoittaa sitä että risteystä lähestyttäessä on hiljennettävä ja valmistauduttava tarvittaessa pysähtymään tai väistämään. Taustapeilejä on vilkuiltava vähän väliä ja takana tulijoiden edesottamuksista pääteltävä onko ne huomanneet. Eteen päin pitää aina katsoa "pakopaikka" valmiiksi eli mihin väistää jos eteen tulee este tai takaa joku rynnistää päälle. Riittävän pitkä turvaväli on syytä opetella pitämään ja viimeistään parin peräänajon jälkeen sen oppiikin ja samalla oppii kesteämään muun liikenteen painostusta kun monista autoilijoista on ihan sietämätöntä että se moottoripyörä on siinä ja varsinkin että se haluaa pitää turvaväliä. Aikaisemmin ahdistuin takarenkaassa roikkuvaa autoilijaa, mutta toisaalta prätkä pysähtyy autoon verrattuna niin hitaasti ettei siitä vaaraa välttämättä ole jos vaan ehti jarrutuksen aloittaa. Ei nämäkään opit välttämättä helsingissä riitä. Nokittelemaan ei kuitenkaan ole varaa ja siinä ei hyvin käy jos alkaa autoilijoiden kanssa kisaamaan. Pitää hyvissä ajoin oppia nielemään ylpeytensä eikä saa koskaan provosoitua vaikka provosoitaisiin.
"..,mutta toisaalta prätkä pysähtyy autoon verrattuna niin hitaasti.."
Ensimmäinen kerta, kun kuulen vertauksen noin päin; kyllä isot pyörät ainakin itselläni pysähtyi terävästi ; motskarissa on autoon verrannolliset tehokkaat jarrut, ja suhteessa hidastettava massa paljon pienempi kuin autossa, joten eiköhän asia ole lähinnä päinvastoin.
Juu voit hyvinkin olla oikeassa. Lähinnä ajatelin sitä, että prätkällä jarruttaminen on niin paljon vaativampaa etten ainakaan itse pysty yhtä tiukkaan jarruttamaan kuin autolla. Kyllä ammattikuskit pääsee varsin lähelle ja jopa samaan kuin autot ja ei kai sitä voi kiistää, että paljon riippuu keliolosuhteista, renkaista ja sitten niistä ajoneuvoistakin autossa varmaan sen kuormaus ja paino muutenkin jarrutehokkuuden lisäksi (joku urheiluauto pysähtyy varmasti nopeammin kuin mökkireissuun pakattu farmari scoda) ja mp:sä sama juttu että tehokkaat kyykyt taitavan kuskin käsissä pysähtyy taatusti nopeammin kuin raskas customi jossa on vähän alitehoiset jarrut kaikenlisäksi. Toki nykyisin on prätkiä jossa on ne jarruassistentit ja ovat varmasti paljon helpompia jarrutettavia kuin perinteiset prätkät.
Tuossa pari linkkiä asiasta tehtyihin videoihin ja aika lähelle samaanhan nuo noissa näyttävät yltävän.
http://www.iltalehti.fi/autot/2014040418183146_au.shtml
https://www.youtube.com/watch?v=KA4eXTv9uZI
Ja sitten Mustasaaren vastaava murhenäytelmä:
http://www.ilkka.fi/uutiset/poliisiuutiset/auto-kääntyi-moottoripyöräilijän-eteen-kuljettaja-menehtyi-mustasaaressa-1.1892885
Mustasaaren onnettomuudessa sai surmansa kokenut motoristi A.V.
Hän oli juuri suorittamassa Rautaperse-ajoa ja maali olisi ollut 25 km päässä Vaasassa.
Liekö rasitus ollut vaikuttamassa siihen, että motoristinkaan huomiokyky ei ehkä ollut yöllä pitkän ajon jälkeen terävimmillään. Näin uhkaavaa vaaraa ei ehkä tullut noteerattua ajoissa. Rautaperseajot eivät ole vaarattomia!
Tässä vieressäni loikoilee viimekesänä vammautunut motoristi. Vastaantuleva pakettiauto käänyi vasemmalle eteen ja se oli siinä.
Enkeleitä matkaanne, millä sitten liikuttekin.
Voimia teille, nuo on kovia juttuja kun omalle kohdalle osuu ei sitä edes tajua. Tuo vastaantulevan ajoneuvon kääntyminen eteen on asia joka itseäni pelottaa melkeimpä eniten koska siinä ei ole oikeastaan mitään tehtävissä, sitä ei voi ennakoida eikä sitä näe vasta kun auto on poikittain edessä.
Apua ennakontiin antaa se tosiseikka, että auto voi kääntyä eteen vain risteyksessä. Eli ei kannata olla risteyskohdassa yhtä aikaa auton kanssa, vaan hidastaa etukäteen.
Kiitos. Olen vain niin kiitollinen, että sain pitää hänet vaikka en ihan kokonaisena.
Rakastakaa toisianne ja myös näytäkää se. Nyt kun on vielä mahdollisuus. Ehkä huomista ei tule...