Työmarkkinatuki ja opintotuki

Japedi222

Hei,
Heräsi semmonen kyssäri, johon en suoraa vastausta guuglaamalla löytäny. Eli olen tässä pari kuukautta nostelly työmarkkinatukea ja nyt 1.9 alkaisi opinnot, joka tarkoittaisi myös opintotukikauden alkamista. Kysymys kuuluukin että voinko vielä tältä kuukaudelta nostaa työmarkkinatukea? Kelan sivuilla kun menen työttömyysajan ilmoitukseen niin siellä sanotaan että seuraava ilmoitus työttömyysajasta annetaan ajalta 31.07.2015 - 27.08.2015, joka tarkoittaisi että tuki tulisi 31.8. Meneekö nuo tuet jotenkin ristiin, kun syyskuu on opintotukikuukausi?

Kiitos niille, jotka vaivautuu auttamaan tietämätöntä :)

3

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 478534

      Päätät työmarkkinatuen elokuun viimeiseen päivään. 1.9. on ensimmäinen päivä, jolta saa opintotukea (eli käytännössä siis syyskuulta). Tuet eivät mene mitenkään ristiin tai päällekäin. Mitä lie kysymyksellä tarkoitat. Maksupäivillä ei ole merkitystä, kunhan et hae samoille päiville kumpaakin tukea ja miksi hakisitkaan.

      Pystyykö netissä hakemaan työmarkkinatukea eri ajalle, kuin mikä sinne on merkitty? En ole itse käyttänyt tuota palvelua työmarkkinatuen osalta. Kannattaa tarkistaa. Paperiversioon voi joka tapauksessa merkitä suoraan hakemuksen ajalle 31.7. - 31.8. ja ilmoittaa samalla lomakkeella, että oikeus tukeen päättyy. Ei tarvitsisi sitten jättää niitä muutamaa päivää jättää vielä seuraavaan työmarkkinatukihakemukseen.

    • Japedi222

      Kiitos vastauksestasi! Alkujaan olin siinä uskossa että kun kuun lopulla haen tuota työmarkkinatukea, niin se kattaisi ensi kuukauden. Ja koska syyskuussa tulee opintotuki, ajattelin että siinä tulee tukea kahdesta reiästä samalle kuukaudelle. Samantyyppisestä skenaariosta minulta aikoinaan takaisinperittiin myönnetty tuki, koska se oli ristiriidassa toisen tuen kanssa. Sekin tapahtui kuun vaihteessa, joka saa pykälänatsit penkomaan lakikirjojansa esille mahdollisesta tuen väärinkäytöstä.

      • 478534

        Aa, aivan juu. Työmarkkinatuki on tosiaan aina menneeltä kuukaudelta (tai ajanjaksolta) maksettava ja opintotuki taas tulee "ennakkoon" juuri alkaneelta kuukaudelta. Näissä maksupäivillä ei ole merkitystä, vaan sillä, mille ajanjaksolle tukia hakee. Tulet saamaan aikalailla samaan aikaan molemmat tuet. Juhlaa :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4940
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      40
      2401
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      90
      2359
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      191
      2330
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1929
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      23
      1788
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1550
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1451
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      346
      1243
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1146
    Aihe