Minkä näistä kameroista ostaisin?

uusiCanonvaanmikä

Kaipaisin kameraa jatkuvaan käyttöön ja haluaisin saada otettua mahdollisimman tarkkoja kuvia myös kaukaa otettuina ja pimeässä. Harkitsen nyt näitä: Canon powershot SX710 tai Canon Powershot SX60 tai Canon E0S 1000. Mikä näistä olisi sellainen jota haen? haluaisin mieluiten kevyen kameran

12

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haiskahtaa vahvasti trollilta. Pimeissä ei voi valokuvata (ilman salamaa), kun ei ole valoa. Miksi harkitsisit kameraa, joka on poistunut myynnistä vuosia sitten? Paljonko olet valmis panemaan rahaa kiinni. Esimerkiksi 7000 eurolla saat tuohon EOS:iin 400 mm f/4,0 telen.

      Jos nyt katsotaan noita kompakteja. Valinta on siinä haluatko kätevästi mukana kulkevan vai hieman isomman kameran tosi pitkällä zoomilla. Mitään yhtä yleishyvää kameraa ei ole olemassa, joudut painottamaan erilaisia ominaisuuksia ja mahdillisesti ostamaan kaksi kameraa.

      Miksi tarvitse mahdollisimman tarkkoja kuvia? Teetkö jotain julisteita? Vai onko tuo vain joku epämääräinen halu ilman mitään vertailukohtaa? Eihän kukaan halua kameraa, joka tekee epätarkkoja kuvia.

    • Lux_lux
    • Osta_1200D

      Eikös Canon EOS 1000 ole joskus yli 20 vuotta sitten julkaistu filmikamera?
      Jos tarkoitat kuitenkin 1000-sarjan digijärkkäriä, niin osta joko 1100D tai 1200D, joista jälkimmäinen on jo aika hyvä hintaansa nähden. Tai 1100D, jos saat halvalla. 1000D vain jos ei maksa juuri mitään tai mukana tulee kunnollisia objektiiveja kuvanvakaimella.

    • Canonisti_minäkin

      - jatkuvaan käyttöön
      - mahdollisimman tarkkoja kuvia
      - kaukaa otettuina ja pimeässä

      Jos tuo ei ole trolli, niin sitten ollaan aika hakoteillä. Ollaan hakemassa jotain vähintään 7D f/2.8 300 mm paria speksien mukaan, eikä 5D:kään ja pidempi objektiivi olisi pahitteeksi. Hiukan enemmän kun kuvailet mihin käyttöön kamera tulee, niin voit saada parempia neuvoja.

    • apvastaa

      En ole käyttänyt aikaisemmin järjestelmäkameroita mutta nyt kiinnostaa sellaisen hommaaminen. En tiennytkään että täällä huudetaan ja haukutaan heti trolliksi jos ei tiedä kaikkea ja haluaa neuvoja! no teidän neuvoistanne ei kyllä ollut paljoa apua eli mars kauppaan luulisi myyjien olevan asiallisempia kuin te. Minulla on ollut aikaisemmin vain digikameroita ja siksi kysyin mutta nyt tiedän että turha kysyä epäasiallisilta ihmisiltä

    • kuvaajavain

      "Miksi tarvitse mahdollisimman tarkkoja kuvia? Teetkö jotain julisteita? Vai onko tuo vain joku epämääräinen halu ilman mitään vertailukohtaa? Eihän kukaan halua kameraa, joka tekee epätarkkoja kuvia."

      Syytä en kuule tänne enää kirjoita, lueppa noita vastauksiasi/vastauksianne ovat ne olleet melko epäasiallisia mutta julistus osui "lähes" oikeaan. Tykkään ottaa tarkkoja kuvia sillä minulla on vain huono digikamera jolla tulee useimmiten sumeita kuvia, etenkin kun akku on loppumassa kuvat sumenevat. Olen nähnyt muilla kuvaajilla hienoja pimeässä otettuja kuvia ja kuvittelin että voisin itsekin onnistua hyvällä kameralla mutta teidän mukaanne se kuulostaa mahdottomalta. Näiden syiden vuoksi harkitsen digijärkkärin ostoa mutta turha täällä on kysellä kun ei kukaan neuvo täällä ollaan heti vaan haukkumassa trolliksi ja muut p*skaa neuvoista viis!

      ymmärräthän että täällä voi myös aidosti olla aloittelijoita jotka kaipaavat vinkkejä, joskus on parempi pitää suu kiinni kuin avata suu niin että sammakoita kuhisee!

      • En ole haukkumassa ketään trolliksi, Ensimmäisessä virkkeessä epäilin sitä, ja sitten kirjoitin usean virkkeen ihan ohjeita. Jos esitetään mahdotonta yhdistelmää, tulee trollaus mieleen. Huonossa valossa kuvatessa jalusta o hyvä apu. Se vaikuttaa kuvanlaatuun enemmän kuin oikeastaan mikään muu.

        Järjestelmäkamerassa ominaisuudet riippuvat käytettävistä objektiiveista. Sama koskee toki hintaa. Superzoom-kameroiden ongelma on pieni kenno ja valovoima. Se rajoittaa kuvanlaatua hämärässä.

        Pointtini kuvanlaadussa on se, että kukaan ei halua huonoa kuvanlaatua. Hyvä kuvanlaatu on tavallaan itsestäänselvyys, jota jokainen haluaa. Kyse on vain sen suhteuttamisesta muihin ominaisuuksiin (koko, zoomin pituus, hinta). Tähän viestisi ei antanut mitään lähtökohtaa asialle. Käsitykset kuvanlaadusta ovat myös hyvin subjektiivisia.


      • mikä_on_tarkkuus

        Julisteita katsotaan yleensä kaukaa ja pikseleiden määrä ei ole tällöin kriittinen tekijä. Tarkkuus tosin riippuu muista tekijöistä kuin pikseleiden määrä (resoluutio).

        http://www.kenrockwell.com/tech/mpmyth.htm


    • TS32r

      On turha vetää hernettä nenuun jos paljastuu trolliksi
      ”… kaukaa otettuina ja pimeässä”
      Yleensä kameroilla voi kuvata äärettömän kaukaa (kaikki makrot ei tarkennu äärettömän kauas).
      Ainoa pimeässä kuvaava on Night Vision kamera /objektiivi (infrapunakamera). Hyvät vaihtoehdot on vähissä.
      Flir TS32r Pro ($8,925.00) saattaisi olla kohtuullisen hyvä ratkaisu pimeään

    • pimeää

      Aloittaja halunnee kuvata naapurin arkaa ”tipua” pimeässä.

      • Canonisti_minäkin

        - 7D käytettynä
        - f/4.0 300 mm käytettynä
        - normaaliksi f/2.0 35 mm

        Tuolla voi aloittaa ja rahaa tulee kulumaan määrätön määrä, jos speksit ovat kohdallaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3007
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2941
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1664
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1265
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe