Saksanpaimenkoira ja sekarotuinen!

Marzi

Meillä on melkein 3-vuotias sekaroituinen (collie/novascotiannoutaja) tyttönen. Nyt olemme päättäneet ottaa sille kaveriksi sakemannin pennun. Ja narttu sellaisen.
Onko minkälaisia kokemuksia tyttökoirista joilla n. 3 vuoden ikäero? Tämä koira mikä meillä nyt on on maailman kiltein ja kaikkien koirien kanssa tulee toimeen, paitsi narttujen silloin kun uros on paikalla. Silloin tulee pientä kahinaa...
Kaikenlaiset kokemukset ja muut erittäin tervetulleita.... Kitoksia kaikille ja hyvää joulun odotusta.

3

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiiperoinen

      medän 3,5v sakemannin paras kaveri on kohta 11v kultanennoutaja. hyvin ovat tulleet toimeen,mitä nyt pari kertaa ovat ottaneet yhteen,mutta sehän kuuluu asiaan. onnea yritykselle!!

    • varovaisuutta

      Homma toimii, jos on toimiakseen. Kunhan muistatte, että ihmisen mielestä romanttinen ajatus vanhemman koiran toimimisesta "keinoemona" pennulle on tuhoontuomittu, varsinkin, kun pentu sattuu olemaan saksanpaimenkoira. On äärimmäisen tärkeää, että luovutusikäinen pentu leimaantuu ihmisiin, ei perheen toiseen koiraan.

      Tehtävänne on myöskin kasvattaa pentu ihmislaumassa ja yhteiskunnassa eläväksi lemmikiksi. Pentu oppisi luontevimmin asioita matkimalla vanhan käytöstä, mutta valitettavasti pennusta kasvaa niillä keinoilla epävarma ja koirasidonnainen. Epävarma sakemanni ei ole mukava kumppani.

      Koirat siis mahdollisimman paljon erilleen, eriaikaista lenkitystä ja yksilöllistä huomiota. Itse eristän pennun aina vanhemmista koirista kokonaan, varsinkaan en koskaan jätä pentua valvomatta keskenään perheen muiden koirien kanssa. Paitsi turvallisuuden, myös kasvatuksellisten seikkojen takia.

    • Anonyymi

      Ihana😍🥰

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      49
      3311
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      543
      2037
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1917
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1578
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1508
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1287
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1195
    Aihe