Saksanpaimenkoira ja sekarotuinen!

Marzi

Meillä on melkein 3-vuotias sekaroituinen (collie/novascotiannoutaja) tyttönen. Nyt olemme päättäneet ottaa sille kaveriksi sakemannin pennun. Ja narttu sellaisen.
Onko minkälaisia kokemuksia tyttökoirista joilla n. 3 vuoden ikäero? Tämä koira mikä meillä nyt on on maailman kiltein ja kaikkien koirien kanssa tulee toimeen, paitsi narttujen silloin kun uros on paikalla. Silloin tulee pientä kahinaa...
Kaikenlaiset kokemukset ja muut erittäin tervetulleita.... Kitoksia kaikille ja hyvää joulun odotusta.

3

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiiperoinen

      medän 3,5v sakemannin paras kaveri on kohta 11v kultanennoutaja. hyvin ovat tulleet toimeen,mitä nyt pari kertaa ovat ottaneet yhteen,mutta sehän kuuluu asiaan. onnea yritykselle!!

    • varovaisuutta

      Homma toimii, jos on toimiakseen. Kunhan muistatte, että ihmisen mielestä romanttinen ajatus vanhemman koiran toimimisesta "keinoemona" pennulle on tuhoontuomittu, varsinkin, kun pentu sattuu olemaan saksanpaimenkoira. On äärimmäisen tärkeää, että luovutusikäinen pentu leimaantuu ihmisiin, ei perheen toiseen koiraan.

      Tehtävänne on myöskin kasvattaa pentu ihmislaumassa ja yhteiskunnassa eläväksi lemmikiksi. Pentu oppisi luontevimmin asioita matkimalla vanhan käytöstä, mutta valitettavasti pennusta kasvaa niillä keinoilla epävarma ja koirasidonnainen. Epävarma sakemanni ei ole mukava kumppani.

      Koirat siis mahdollisimman paljon erilleen, eriaikaista lenkitystä ja yksilöllistä huomiota. Itse eristän pennun aina vanhemmista koirista kokonaan, varsinkaan en koskaan jätä pentua valvomatta keskenään perheen muiden koirien kanssa. Paitsi turvallisuuden, myös kasvatuksellisten seikkojen takia.

    • Anonyymi

      Ihana😍🥰

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3799
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1845
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      754
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      698
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      56
      697
    Aihe