Olen pian menossa Nyciin ja muutama kysymys olis.
Metrolla matkustus on varmaan kätevää ja ostankin heti viikon kortin. Mitä pitäisi tietää, kun hyppää metroon? Onko sama juttu, kun esim Lontoossa. Pääteaseman nimi junassa? Pelkkä numero? Luin jostain, että kaikki metro vuorot ei aina pysähdy kaikilla asemilla...mistäs sen tietää?
Shoppailu. Ymmärsinkö oikein, että ihonhoito tuotteita ja meikkejä kannattaa ostaa ovat halvempia? Mistä niitä kannattaa ostaa? Tavaratalot? Apteekit? Ruokakaupat?
Saapuminen. Kauanko teillä on kestänyt maahantuloselvityksessä 1h-2h? Paljonko taksille jätetään tippiä ja sovittanko kokonaishinta jo lähtiessä?
Kiitos, jos viitsitte vastata!
Eka kertaa BIG APPLE
7
203
Vastaukset
- Patuvaan
Jos kuljet Manhattanilla niin metron "kulkusuunta" on joku uptown tai downtown. uptown tarkoittaa että metro menee kartalla katsottuna ylöspäin kohti Harlmenia. Downtown taas kartalla katsottuna niin alaspäin kohti saaren eteläkärkee.
Metrojunia on kaks, local ja express. Local pysähtyy joka pysäkillä ja express vaan tietyillä. Yleensä junassa lukee onko local vai express tai jos sa kuulutuksista selvää, niin nekin ilmoittaa mikä juna on tulossa.
Saapuminen on vähän niin ja näin. Kerrn meni 45min niin oltiin jo taksissa matkalla Manhattanille ja kerran meni parikin tuntia. riippuu mihin rakoon kone saapuu kentälle ja minne kentälle- Coneygirl
Kiitos hyvistä vinkeistä!
- tippimies
Taksilla kiinteä hinta 52 dollaria jos menet manhattanille mahdollinen tunnelimaksu ja 15% tippi. Eli 65-70 dollaria kun antaa niin kuski on hyvin tyytyväinen.
- KohtaTaasMennään
Käyppä newyorkcity.fi sivustolla. Sieltä saat vinkkejä, missä kannattaa shoppailla.
- Coneygirl
Unohdin kysyä niistä tipeistä.
Annetaanko tippi, jos tilataan ruoka kassalta pikaruokalasta? Kenelle ei anneta tippiä. Hotellin ovimiehelle? Entä jos tilaan drinkin baaritiskiltä? Onko tippi lisätty usein esim. Pizzapaikkojen laskuun ja näkyykö summa siinä?- tippimies
Baaritiskillä min.dollari per juoma. Pikaruokalan kassalla ei tipata. Laskuissa ei ole tipit merkattu, eli itse saa tipin laskea. Jos ovimies esim. tilaa taksin tai nostaa laukkusi taksiin niin tippiä tulee antaa, pelkästä oven avaamisesta ei tarvi.
- NYlautasella
Kysymyksiisi taisitkin jo saada vastauksen tuossa yllä. Metrolla kannattaa liikkua, koska kaduilla ruuhkaista ja taksit kulkevat hitaasti, samoin bussit. Tipityksen kanssa noudata omaa maalaisjärkeä, eli jos saat kunnon palvelua, annat sellaisen.
Tarkempaa tietoa New Yorkissa odottavista nähtävyyksistä, puuhista, liikkumisesta, majoituksesta ja shoppailusta sun muusta voit lukaista täältä:
http://kaupunkilomalle.com/new-york
Se on mielestäni parhaita netin esittelyitä Isoon omenaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2452290Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151521Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141426Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711285Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t221004Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist177891Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19826- 75772
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.58755Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101745