Ilmoitan selkeesti niille että mulla on paska olo, ne on nähny mun viiltelyarvet, eikä kukaan sano mitään. Tuntuu että niitä ei kiinnosta mä tai mun asiat ylipäätään. Ei oo ketään kelle puhuu, paras frendi muutti pois. Ahistaa, haluisin vaan muuttaa toiselle paikkakunnalle, mutta opiskelut estää.
Pitäskö mun tehä jotain asian eteen? Onko vika mussa? Oonko vaan niin tylsää seuraa? Mitätön ihminen? En tiedä.
Frendei ei kiinnosta
8
166
Vastaukset
- heartangel
Hei.Kamalaa että sinulla on paha olla.Älä syytä itseäsi.Jos kaverisi eivät reagoi sinuun,ei se ole sinun syysi.Kavereilta odottaa tiettyjä asioita ja yksi niistä on tukeminen,Sinulla on paha olla ja kaverisi eivät tue sinua.He eivät silloin ole oikeita kavereita.Et ole tylsä vaikka haet apua.Olet itseasiassa fiksu kun haluat saada apua ja hyvän olon itsellesi.Kehotan sinua etsimään muita kavereita.Jos kasvotusten on vaikea puhua,niin voit vaikka netissä tutustua.Kannattaisi mennä hakemaan apua ammattiauttajalta,sieltä saisit varmasti apua.Puhu myös parhaalle ystävällesi tilanteestasi ja hän auttaa sinua.Et ole mitätön!!Muista se!Kaikki me ihmiset olemme hyviä juuri sellaisina kuin olemme.Pystyisitkö katsoa onko toisella paikkakunnalla mahdollisuutta opiskella haluamaasi alaa?Jos vaihtaisit koulua.Uskon että tämä saattaisi onnistua.Älä luovuta vaan pysy vahvana.Löydät vielä ihania ihmisiä,jotka haluavat vilpittömästi auttaa sinua.Voimia tulevaan!
- Täyttäpashaa
Mulla aika sama... paska fiilis ja masennus ja frendit vaan nauro vieressä omille jutuilleen tai puhu päälle jos yritin sanoo jotain. Sit ne unohti mut. Ennen me nähtiin melkein joka päivä, yhtäkkiä ei enää muuten ko koulussa. Sano mulle, että mut on vaan niin helppo unohtaa.
Tää oli siis kasilla. Sit mä menin ysille ja tiesin etten mä kestäis enää. Mulla meni välit niihin kokonaan. Mulla ei ollu ketään kelle ois oikeesti voinu puhua. Kotona mä en näyttäny mun huonoa oloa. Mä halusin edes siellä yrittää unohtaa koulun ja kaiken muun paskan. Ysi oli siis pelkkää helvettiä mulle. En mä yksin ollu. Tavallaan. Oli mulla joitain koulukavereita, joita nähtiin koulussa ja joitten kans puhuttiin koulusta. Mä lopetin puhumisen koulussa yhteen väliin kokonaan. En vaan pystyny enää. Mun ääni tavallaan katos ja muuttu heikommaksi. Ei se oo vieläkään palannu takas kunnolla. Välkiksi mä menin yleensä vessaa että sais olla yksin. Mulla ahdisti olla käytävillä. Ahdistaa vieläkin. Ysiluokan mä vedin jossain zombihorroksessa läpi. Yritin vaan selvitä. Mua on aina kiusattu koulussa ja jätetty ulkopuolelle, nyt mua ei enää vaan huomattu.
Mä hain muualle opiskeleen alaa, joka mua ei oikeestaan edes kiinostanu. Mun oli vaan pakko päästä pois. Ja mä pääsin sinne. Nyt mä sit olen täällä, välillä ahdistaa ja masentaa, itkettää, haluun vaan täältäki pois. Mutta täällä on silti miljoona kertaa parempi olla. Jotku yrittää jopa puhua mulle. Tää ala ei vaan ole yhtään mua varten.
Ja voimia sulle, elämä nyt vaan tykkää kipata paskaa tiettyjen tyyppien niskaan. Musiikki ja urheilu on ne mitkä auttaa mulla. Ilman niitä mulla ei ois mitään.
Ps. Hommaa kissa, ne oikeesti osaa auttaa. Mun siskon kissa vaan kuoli ja mulla on nyt ihan helvetin ikävä sitäkin :/
Tiivistettynä: elämä on paskaa ja aina siihen ei voi ite vaikuttaa - heartburner
Mmm mä en halua huolestuttaa tätä mun parasta kaveria koska sillä on atm omiaki huolia muuttonsa kanssa ja silleen... Mä varmaan käyn tapaamassa sitä syyslomalla joten odotan vain sitä. Kotona mua vituttaa kaikki, mutsia ei suoraan sanottuna kiinnosta mikään ja yleensä porukat ryyppää vähintään jokatoinen vklp. Yleensä makaan vaa lattialla ja kuuntelen musiikkia.
Oon hakenu tekemistä urheilusta, ajatellen tulevaisuutta. Hyvä kunto on kumminkin plussaa sitten moneen asiaan ja rennompi olla (ainaki mun). Ja yritän panostaa kouluun nyt niin pääsen ensivuonna sitten pois täältä kumminkin.
Mut en tosiaan tiedä mitä mun pitäs tehdä mun nykyisten frendie kaa, koska ne on todella välinpitämättömiä mun suhteen. ._. Täällä ei vaan oo mun tyylisiä ihmisiä ollenkaan.
Ja oon saanu viiltelynki melkeen lopetettua että juuh Et ole mitätön ihminen, se on aivan varma. Hyvä, että olet saanut viiltelyn melkein lopetettua, se on varmasti askel eteenpäin. Ehdottaisin, että sanoisit kavereillesi suoraan, miltä sinusta tuntuu ja että toivoisit voivasi puhua näistä asioista heidän kanssaan. Joskus ympärillä olevat ihmiset ovat hiljaa sen takia, että pelkäävät, etteivät osaa auttaa tai sanoa oikeita asioita, vaikka usein pelkkä kuunteleminen ja läsnäolo on se paras asia. En tiedä, minkä kokoisella paikkakunnalla asut, mutta jos siellä on vaikka jotain nuorisotoimintaan, nuorisotiloja tai vastaavaa, voisiko sellainen olla paikka, josta löytyisi juttuseuraa sinulle? Nuorisotyöntekijät ovat olemassa sitä varten, että heille voi puhua kaikista elämänsä asioista, jos tuntuu, että kavereiden tuki ei riitä tai sitä ei ole.
Tsemppiä sinulle!
Sanna
NettiSaapas
Helsinki- Kakkapäätyhäm
En mäkää hengais tommose itsetuhosen ämmän kans, ei ihme et se sun frendis muutti.
- kdsalöfkdslö
Samaa mieltä!
- Truthhhh
"Pitäskö mun tehä jotain asian eteen? Onko vika mussa? Oonko vaan niin tylsää seuraa? Mitätön ihminen? En tiedä."
Tapa ittes. On. Olet. Olet. Minä tiedän. - oneword
huomiohuora
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1495629Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1543680"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1273394Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m383235Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492786Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.542330- 242270
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2352235Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk941852Ehkä mä ymmärrän sua nyt
Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä51332