Uskaltaako pankkikortilla?

Sosialismin.varjo

Tarkoitus viettää viikko Prahassa. Vaihdan jonkin verran valuuttaa paikalliseen valuttaan. Vai pitäisikö ottaa koko matkakassa seteleinä, kun ei ole varmaa uskaltaako maksaa pankkikortilla. Ja jos rohkaistuu vilauttamaan visaansa, niin minkä kurssin mukaan tilia veloitetaan? Nostoautomaatteihin en kyllä pistä korttiani. Saattaisi olla maksuvälineelle viimenäkemä.

3

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omatkurssit
    • oltiinjamennääntaas

      uskaltaa, me maksettiin normi kaupoissa/ravintoloissa

    • kivigalleria

      Moi
      Oltiin euroopanturneella tuossa viikko sitten ja palailtiin kotosuomeen tsekin jne. kautta. Prahassa kaksi päivää ja mitään kaameeta ei tapahtunu. Illalla kuljettiin vanhassa kaupungissa ja syötiin ja juotiin tosi halvalla. Koska oltiin työmatkalla, oli hotelli, mutta vinkkinä se, että rahaa voi nostaa mm. hotellien aulojen automaateista,mikä oli täysin turvallista. Vaihdettiin myös hieman valuuttaa basaarikujalla ja onhan heillä siellä virallisen näköisiä valotauluja...mutta en vaihtais tuollaisissa paikoissa kauheesti.... Välillä pärjäs ihan euroillakin. JA jos tarvitsee taksia, niin KÄYTÄ niitä AAA (usein keltaisia,muitakin värejä on)takseja. Kuitenkin muista aina sopia hinta tiettyyn paikkaan niissäkin. Ns. pimeitä takseja kyllä riittää ja suosittelen välttämään niitä. Hyvää matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4536
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2954
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2443
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1757
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1419
    6. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1331
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1232
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      939
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      918
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      884
    Aihe