Merkillinen tämä Ubuntussa läppärin akun varautuminen ja purkautuminen. Akkuvaraaja sirisee kun läppäri on suljettu kokonaan. Se häiritsee yöllä. Tämän vuoksi vedän varauspiuhan irti. Usein, ei aina, aamulla kun laitan koneen päälle, on varaus pudonnut 91-96 % täydestä! Kummalista on se ettei niin tapahdu aina. Onko kone siis päällä vaikka varausvalot ja mokkulan valokin on pimeänä. Johonkinhan se sähkö sieltä katoaa. Windowsissa ei ole näin koskaan tapahtunut. Onko ilmiö tuttu? Kone on Hp:n. Muuten Ubuntu LTS toimii hyvin ja akku varautuukin normaalisti. Uutena sama, akku on kyllä kunnossa.
Vakoillaanko meitä? Onko Linux-kone päällä vaikka se onkin sammutettu?
Vakoillaanko meitä? Onko Linux-kone päällä vaikka se onkin sammutettu?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eipä ossoo sanoo vaikka on HP-läppäri ja duolboot Windows10/LMintD eikä akku kulu eikä laturi koskaan sirise ( se on ehjä), ei se laturi kuitenkaan ole kiinni silloin kun läppäri on kiinni.
Unohtui sanoa että läppärin laturi aloittaa lataamisen kun jännit akussa on 94%-95% (oma huomio jokusesta laitteesta).
Ei se Uuntu vaikuta mitenkään siihen jos kone on sammuksissa ja akkuvaraus laskee. Sammuksissa olevassa koneessa ei ole mikään käyttöjärjestelmä käynnissä.
Epäilen että tietokoneesi on ollut valmiustilassa eikä sammutettuna. Varmista se asia pitämällä virtanappia jonkin aikaa pohjassa että sähköt katoaa.
Kai nyt jokainen Ubuntun asentanut tietää mikä on valmiustila ja mikä sammuttamista. Täysin sammutettuna koneen varaus purkautuu joskus, ei aina. Piste. Laturi ei sirise yksinään vaan kytkettynä. Ääni on pieni mutta sen kuulee yön hiljaisuudessa.
Olisi kummallista jos kenelläkään muulla ei ole vastaavaa ilmiötä. Kone siis todella purkautuu sammutetuna kuin siinä olisi jokin prosessi päällä. Ei lämpene kylläkään ja on muutenkin kuin kuollut eli sammutettu.
Ehkä, tai sitten ei. Ja aloitusviestistä onko asentanut Ubuntua. Onhan se voinut olla tietokoneessa ostettaessa.
Ubuntu ei käynnisty missään vaiheessa jos tietokone on täysin sammutettu, eli tuo ei liity mitenkään Ubuntuun.
Emolevy paskana ja kehittää ihmeellisen toiminnan, ei liity Ubuntuun.
Tai joissain/useissa tietokoneissa jää yhteen taikka useampaan usb-porttiin virrat päälle, vaikka tietokone sammutetaan. Jos sellaisessa portissa on jokin laite esim. mokkula, taikka jonkin usbista ladattavan laitteen, niin se kuluttaa akkua... Biosissa voi olla valinta josta voit poistaa moisen toiminnan, taikka asentaa laitteen sellaiseen porttiin joka taatusti sammuu.
Minulla ainakin on läppärissä portti ja biosis valinta että voi jättää virrat päälle, vaikka tietokoneen sammuttaa.
Jos esim lyöt kannen kiinni, niin Ubuntu/tietokone menee valmiustilaan ja silloin kuluttaa edelleen sähköä. Huomaat tuon valmiustilaan menemisen siitä että tietokone käynnistyy välittömästi kun kannen avaat. Jos sammutat esim fn valmiustilan näppäin, taikka vastaavasta painikkeesta ja avaat tietokoneen virtapainikkeesta, et välttämättä huomaa että olet sammuttanut sen valmiustilaan joka on käyttänyt sitä virtaa.
Ubuntu ei käytä virtaa, kun tietokone sammutetaan kunnolla.
Intel minicode ajurissa on valmiustila ongelma
windows sotkenut bioksen..
Kokeile palauttaa defaut asetukset bios,
tai nollata udfi zonta