Tietojeni mukaan uuden samsungin akku kestäisi parhaiten, jos sitä ei päästä ihan tyhjäksi, vaan laittaa lataukseen jo hyvissä ajoin.
Vanhoissa puhelimissa oli kyllä päinvastoin.
Vanhoissa puhelimissa oli kyllä päinvastoin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
kait suurinpiirtein noin:
http://www.iltalehti.fi/digi/2013100417550070_du.shtml
Menee tosiaan niin.
entä miten on läppärin akun kans?
Sama homma.
Mitä merkintöjä läppärissä pitää olla, että siinä on tuollainen Litiumakku?
Tai kuinka vanhassa sitä ei vielä ole?
Akussa lukee.
Mitä lukee??
Akun tyyppi tietenkin. Muuta ei tarvitse tietää.
Turha sitä on päästää alle 50%.Kaiken paree on kun lataa aina kun pystyy eli ihan vaikka akussa olis 80% niin lataukseen vaan.Mitä useimmin 70-99% välissä lataat sen parem akku kestää.
Kysymys tietäville laskeeko puhelimen tehot tai internet-yhteys kun akku menee alle 50%?
Välillä tuntuu siltä
Riippuu puhelimesta. Osa laittaa virransäästötilan automaattisesti päälle jos virtaa on vähän jäljellä ja tämä tila heikentää suorituskykyä ja ottaa palveluita pois päältä.
Juu kyl mie ton tiiän mut onko mahdollista ilman virransäästötilaa? En oo huomannu mitään merkkejä et menis virransäästötila päälle
Joissakin voi säätää sen päällekytkenemis ajankohtaa mutta joissakin taas ei. Yleensä sen voi kuitenkin ottaa pois päältä jos se menee päälle.
saman virtamäärän puhelin saa oli sitten 5% tai 95% akkua jäljellä tehot ei siis heikkene yhtään vaan puhelimesi voi jostain muusta syystä takkuilla varsinkin jos se on android