Mitä hotelleja suosittelette (kahdelle hengelle) Budapestissa, jos haluaa suht lähelle keskustaa ja menoa? Wlan ja aamupala hotellissa olisi must.
Tai vastaavasti jos Airbnb:stä vuokraa kämpän niin miltä alueelta suosittelette vuokraamaan?
Hotellit Budapestissa
27
617
Vastaukset
- Hyväämatkaa
Itse viihdyimme erinomaisesti viikon heinäkuussa täällä - hotel estilo fashion budapest
Kauppahalliin 150m ja kaikki lähellä. - matkailija4
Boutique Hotel Zara muutama vuosi sitten yövyimme tässä hotellissa. Lähellä kauppahallia ja pääsi helposti myös Budan puolelle. Me olimme Tjäreborgin kautta ja aamupala sisältyi hintaan. Nettiyhteydestä en tiedä mutta aulassa oli ainakin silloin kone asiakkaiden käytössä. Rauhallinen ja mukava hotelli ja sijanti oli hyvä. Lähellä ostoskuja ja sillat.
- matkailija4
ja kannattaa hankkia joukkoliikennekortti niin pääse näkemään vähän laajemminkin jos ei halua kävellä.
- matkailja45
siis Pestin puolelle.
- TomiB
Hotell King tai hotell Lejon . Todella hyviä paikkoja
Minä tiedän, olen käynyt Formuloissakin ja kauppahallissa
- Käynyt
Hotel Estilo Fashion on turistin kannalta hyvällä alueella. Asemanseutua kannattaa välttää, jopa enemmän kuin monessa muussa kaupungissa.
Hotellin vieressä on ravintolakatuja, mutta kannattaa mennä vähän pidemmälle joko Raday U:lle tai jopa Liszt Ferec Ter'ille.- Kysyn_vaan
Mitä asemanseudussa on vikana?
- wepofpweo
Kysyn_vaan kirjoitti:
Mitä asemanseudussa on vikana?
Et sitten uutisia ole viime aikoina sattunut katselemaan?
Siellä saattaa olla muutama pakolainen kaverina pyöriskelemässä...
Parhaassa tapauksessa saat kaupan päälle kyynelkaasua ja kumiluoteja.
Mutta jos sellaisesta sattuu tykkäämään... - Kysyn_vaan
Satun olemaan just Budapestissä. Sinun uutiset ovat vanhentuneita. Tai sitten sinulla on joku oma asema , missä pakolaisia on. Keletinasemalla niitä ei ole,
- että_silleen
Kumiluoteja , voi helvetti jonkun kirjoitusta
- että-silleen
wepofpweo
Onko nyt kumiluoteja ilmassa?? - wepofpweo
Kyllä minä tiedän , että siellä lentää kumiluoteja ja kyynelkaasua- Olen katsonut uutisiakin
Rautatieasemalla ei ole maahanmuuttajia. Budapestissa ei ole näkyvissä mitään.
- että_silleen
wepofpweo
Onko uutisia pakolaisista? Lenteleekö kumiluodit??- että_silleen
wepofpweo
Miten ne kumiluodit viuhuu nyt????
- YxEhdotus
Hotelli Charles Pestin puolella. Hedalgya Utin varrella.
Siitä on aika lyhyt matka keskustaan kävellenkin ja vielä lyhyempi Linnakkeeseen ja Kansallismuseoon.
Vastakkaiseen suuntaan mennessä viiden minuutin kävelymatkan päässä on ostoskeskus, jossa on elokuvateatteri. Unkarissa elokuvia muuten ei dubata, mikä oli itselle mukava yllätys.
Charlesissa on mahdollisuus laittaa itse ruokaa huoneessa. Kesällä ilmastointi ei kuulu hintaan ja se pitää tilata erikseen. Ilman sitä huoneet voivat mennä tosi kuumiksi. Muuten liikenne kadulla aiheuttaa aika lailla ääntä, joten herkempien kannattaisi pyytää hiljainen huone. Itse tosin totuin ääneen hyvin.- Tomi_kysyy
Missä on linnake Pestin puolella
- thr2
Hotelleista en tiedä, mutta Central Passage Apartments (http://centralpassageapartments.com/) on aivan loistava huoneisto Budapestin keskustassa Pestin puolella. Siisti ja nätti huoneisto loistavalla sijainnilla. Huoneistossa oma keittiö ja kauppa ihan vieressä.
- Budapest2
Tulimme perjantaina Budapestistä, majapaikkamme oli Cosmo City Hotel, kauppahallista noin 300 m Vaci Utcalla. Hotelli on siisti, henkilökunta todella auttavaista ja mukavaa. Aamiainen kuuluu hintaan, ihan hyvä sellainen. Wifi löytyy myös, joskus vähän hidas mutta suurin osa ajasta toimi hyvin. Hotellista sai myös vuokrata "tasku-Wifin" mukaan 4€/päivä mutta ei kannata, todella hidas. Julkinen liikenne hotellin ympärillä hyvä, ratikkapysäkit lähellä eikä metroonkaan kuin muutaman minuutin kävely.
- Charlesiin
Cosmo on hyvällä paikalla. Aika kallis tosin.
Itse suosittelisin Charlesia. Hedalgya utcalla Budan puolella. Noin 15 min keskustaan jalan. Vieressä ostoskeskus ja elokuvateatteri.
Kuumalla ilmalla ilmastointi maksaa erikseen. Huoneet isoja ruokaa voi valmistaa itse. - Nopeajalkaisille
Hah! Charlesista on 1 km matkaa Budan puoliseen joen rantaan ja sitä vielä Elisabetin sillan yli 300 metriä ja toinen kilometri Pestin katuja ennen kuin ollaan kansallismuseolla. Aikas kovaa saa jalat vipeltää, jos meinaa vartissa selvittää tuon matkan, sopii nuorille ja nopsille. Minun kävelyvauhdilla siihen menee vähintään 45 minuuttia. Charlesilta ei mene mitään metroja tai ratikoita Pestin keskustaan?
- ettäsilleen
Metro on yhtä lähellä kuin ratikka pysäkki Cosmo City hotellista
- NäistMätykkään
Nämä on minusta hyvillä paikoilla ja muutenkin hyviä:
**** Astoria
*** Carat Boutique
** Mavernick Hostel
* Friends Hostel and Apartment - Kumiluoti
Hei wepofpweo! Viuhuuko kumiluodit edelleen
- VatsiUtsa
Suosittelen hotel zenitiä! Hyvä sijainti sata metriä tonavan rantaan ja vörösmarty terille sekä vaci utcalle. Kaunis rakennus, siistit ja modernit huoneet ja huippuhyvä aamiainen sekä tietenkin avulias henkilökunta!
- Hilton
Kyllä Hiltonikin on hyvä
- tai.kuuden.tähden
Tekstissä pitäisi mainita hotellin hinta. Muuten vertailua ei voi tehdä. Minä suosittelen Helsingistä Kämppiä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2828383Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat675040Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2814400SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden603037Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä12496Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31880Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51757- 1111755
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401653Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01620