Moikka!
Tarkoituksena olisi piilottaa nyt aivan ensimmäinen geokätköni. Laitan sen lähi metsään, erääseen hyvään paikkaan. maanomistajan lupa löytyy, tavarat löytyvät. Lokikirja, kynä, pet-putkilo. Mitä viellä tulee tietää? Tarvitsenko jtn viellä?
Tietysti kätköä tulee huoltaa aika ajoin kun tarve vaatii.. Se on pari km metsään päin joten tarvitseeko parkkipaikkaa merkata? Lähinä pyörällä ja kävelen sinne pääsee. Itse en ole läheskään kaikissa kätköissä p paikkaa nöhnyt. Mites on tämän asian laita? Kuinka kauan menee että tarkastaja käy kätköllä? Enhän itse saa kätköä merkata omiin kätköihin, vaan kätkön omistaja kohtaan. Eli en siis kerää kätköä..??
Geokätkö ohjeet? Onko totta!?
6
266
Vastaukset
- 20200200
Jos hakisit vielä 100 kätköä ja sitten vasta kokeneempana tekisit tämän oman kätkön. Siinä on se etu, että haku kokemuksen avulla osaat välttää paremmin niitä karikkoja joita voi kätkön tekemisessä helposti tulla. Esim. koordinaatien mahdollisimman hyvä tarkkuus on tärkeää.
- näinkannattaatehdä
Löydettyjä kätköjä olisi hyvä olla sen 40 kpl ennenkuin edes harkitsee oman tekemistä. Näin löytyy jo kokemusta eri piilotustavoista ja kätköistä.
Lisäksi kätköä ei kannata laittaa minne tahansa. Mikäs sen tylsempää käydä hakemassa kätkö metsän uumenista jos kätköpaikka ei esitä mitään mullistavaa vaan pelkkää metsää. Tarkastajat eivät käy paikanpäällä tarkistamassa - Sekaperus
Joo! Elikkä tosiaan monelaista kätköä on nähty ja koettu. En aio mitään kamalan vaikeaa tehdä, ajatellen muitakin aloitelevia kätköilijöitä positiivisesti. Tosiaankin aion mitata kordinaatit useaan otteeseen 2 eri puhelimella sekä gps laitteella. Paikka on todella hyvä mustikka apaja, hienot kalliot läheisyydessä, grillipaikkoja ja kauniit näkymät. Viettänyt lapsuutta paljon tuolla seudulla. Siispä tuossa mielestäni tarpeeksi syitä paikan valinnalle. :)
- oletarkkanatämänsuhteen
Juu silloin tuonne kätkö sopii. Keksi muuten vara-paikka sille jos sattuu että jokin muu kätkö on liian lähellä. (161 metriä on suomessa tämä etäisyysraja toiseen kätköön).
- Sekaperus
Juu olen miettinyt asiaa ja lähin on yli 200 m päässä :) kiitokset teille kaikille vastanneille!
- Tktktktktk
Multivitapurkki puunjuurien muodostamassa kolossa jossa logivihko märkänä on jo aika loppuunkulunut kätkötyyppi. Toivottavasti et sellaista ole piilottamassa? ;) käyttäkää mielikuvitusta! Kätköjen rakentelu on hauskaa puuhaa kun antaa mielikuvituksen päästä valloilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1572558Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658