Kaikki tuntuu sanovan miten pienen kasan amupvat kivväärillä 150 metriin
Minä ammuin ukkini viispilikkuseihtemän kivväärillä 5.6 mm kasan ja matkaa oli 150 metriä,mittasin työntömitalla ja reikä taulussa oli pienempi kuin mitä on kuulan halkaisia. ja ihan ensimmäisellä patruunalla ammuin noin pienen kasan.
Kiväärillä ammuttu kasa 150m
9
1797
Vastaukset
- pilkkaanampuminen
Lintumetsällä ammutaan useinmiten se yksi tai jos on enemmän riistä onnea ehkä useampikin laukaus. Moni ei muista että osuman ratkaisee se paljonko ensimmäinen laukaus poikkeaa tähtäyspisteestä eivätkä ne kasat jotka on ammutta kuumaksi ammutulla piipulla. Omassa aseessani tuo poikkeama on 100 m parin kolmen sentin luokkaa.
- ammuskelija
Se on tuo ensimmäisen laukauksen problematiikka todella mielenkiintoinen. Homma riippuu ilman ja aseen lämpötilasta, patruunoiden lämpötilasta, piipun sisäpinnan ominaisuuksista (öljyjäämät, kupari ym.), rautojen asettumisesta puihin (vaikka on pedattu), ampujan mielentilasta, ampuma-asennosta ym.
Oma aseeni alkaa käydä parhaiten kun piipussa on 10-15 laukauksen kuparit. Käynti alkaa heiketä noin 50 laukauksen jälkeen. Piipun annetaan tietenkin jäähtyä laukausten välillä.
Lintumetsällä kaikkein enite osumaan vaikuttaa etäisyyden arviointi ja aseen tuki. Sekä ammutaanko kesäkeleillä vai pakkasen puolella. - kasapanos
aloittaja poikaselle.. laukaus ei ole kasa
- panoskasaan
Montako laukausta vaaditaan, että voidaan puhua kasasta?
Kiikaria kohdistaessani ammun yleensä kolmen ryppäitä ja avotähtäimillä kymmenen. Mitataanko kasan kokoa parhaalla koskaan ammutulla, parhaalla latauksella saavutetulla vai keskimääräisellä tuloksella? Lasketaanko paras kasa ampujan mukaan, sillä kasa riippuu aseen käynnistä ja ampujan taidoista. Pitäisikö kasa laskea vai standardin mukaisesta penkistä ammuttaesta? - kanattaakokeilla
Moni tavismetsästäjä ei varmaan tiedä sitä että kun aseen tukee läheltä piipun suuta niin ampuminen on huomattavasti tarkempaa kuin se että ase tuetaan esimerkiksi etutukin kohdalta.
- wautsimitätietoa
joopa joo...ja vielä tarkemmin osuu kun laittaa sen piipunsuun kiinni maaliin...
- Osumamies
kanattaakokeilla kirjoitti:
Moni tavismetsästäjä ei varmaan tiedä sitä että kun aseen tukee läheltä piipun suuta niin ampuminen on huomattavasti tarkempaa kuin se että ase tuetaan esimerkiksi etutukin kohdalta.
Ei kannata edes kokeilla
- cg96mauseri
"Kiväärillä ammuttu kasa 150m
Kaikki tuntuu sanovan miten pienen kasan amupvat kivväärillä 150 metriin"
Puhditakaa piipu ja patruunapesä huolellisesti, ennenkoe ammuntaa tehkää puutikusta patruunan muotoinen sauva käärikää siihen pudistus riepua tai mitä kukin käytäneekään.
Minulla oli tuuri sain ihka uuden 6,5x55 1916valmitetun sotilasmalia olevan ruotsin mauserin.
Kokeilin sitä tuelta 300metristä kolmella morman lintupatruunalla 2 kympiä ja 1 ysi
Oli melkein tyyni tupakansavu kulki noin metrinverran sekunnissa.
Nyt ase saa olla kaapissa, minun silmät eivät ole enää samat kuin kolmekymmen vuotiaana. - Käsittämätönsniper
Ammuin niin pienen kasan 150 metristä ettei tauluun tullut reikää ollenkaan. Ketjun aloittajan pitää vielä vähän harjoitella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1822120
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1641846Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461806- 1231523
Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1711341Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia611328Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen741155- 711001
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P29987- 15939