Gmail on taas lisännyt uuden "ihastuttavan" ominaisuuden, että sähköpostiin lätkähtää viesti aina kun tiliin kirjaudutaan eri laitteesta. Koska käytän sähköpostiani monista laitteista inprivate-tilassa, saan ilmoituksen joka kerta kun kirjaudun. En saa tätä aseusta pois päältä!!! Noudatan Gmailin ohjeita eli Oma tili --> Laitetoiminta ja ilmoitukset --> Tietoturvailmoituksien asetukset --> Hallinnoi asetuksia, jossa pitäisi pystyä ottamaan valintaruudut pois kohdista sähköposti-ilmoitus/ "kriittiset tilitapahtumat" "muut tilitapahtumat". Näissä kohdissa näkyy siis että valinta on päällä, mutta en saa valintaa poistettua. MITEN SAAN VALINNAT POIS PÄÄLTÄ?!?!
Miten Gmail tietoturvailmoitukset pois päältä???
7
2343
Vastaukset
- turvallisuusennenkaikkea
Ihan hyvä homma että on päällä. Ei sitä saa pois ja hyvä niin.
- Gmail_raivostuttaa
Pitäisihän sen nyt olla käyttäjän valinta mitä ilmoituksia haluaa. Hullua että käyttäjä pakotetaan johonkin näin turhaan - gmailista kun on jo ikuisuuden voinut tarkistaa mistä laitteista tiliin on milloinkin kirjauduttu yms.
- näinpitäisitehdä
Gmail_raivostuttaa kirjoitti:
Pitäisihän sen nyt olla käyttäjän valinta mitä ilmoituksia haluaa. Hullua että käyttäjä pakotetaan johonkin näin turhaan - gmailista kun on jo ikuisuuden voinut tarkistaa mistä laitteista tiliin on milloinkin kirjauduttu yms.
Ei turhaan vaan ennaltaehkäistään tietoturva ongelmia.
- hohjaa
Ei ole vielä onneksi näkynyt... Käytän melko säännöllisesti gmailia noin 3 eri tietokoneella, 2 kännykällä ja 1 tabletilla. Kaipa ne jo lasketaan "tutuiksi" laitteiksi?
Sekin oli (lievästi sanoen) aika ärsyttävää, kun ulkomailla käytti kännykkää hotellin wlanin kautta, niin gmail ei päästänyt enää normaalilla sp-ohjelmalla sähköpostiin. Ei, ennen kuin kävi nettiselaimella webmailissa kuittaamassa, että juu olen ihan oikeasti lukemassa omaa sähköpostiani.
juu juu, tietoturva on hyvä ja tärkeä asia... mutta joskus tuo vainoharhaisuus v-uttaa aika pahasti.- hohjaa
Ja todettakoon vielä, että vielä gmailiakin ärsyttävämpi on Google analytics -tili. Ihan sama mitä teet, sieltä pamahtaa sähköpostiin ilmoitus "tililläsi on juuri tehty toimenpide X" - no juu on, kun juuri itse sen tein.
- Gmail_raivostuttaa
Ilmeisesti ongelmana/syynä ilmoituksiin(i) on juurikin incognito-tilan käyttö, kun silloin laitteet ei jää gmailin muistiin. Tämä holhoaminen tosiaan turhauttaa - en ole missään nimessä välinpitämätön tietoturvasta ja osaankin pitää siitä itse huolta. Miksi pitää siis väkisin pakottaa hyväksymään tällainen holhous? -_-
- hyväominaisuus
hohjaa kirjoitti:
Ja todettakoon vielä, että vielä gmailiakin ärsyttävämpi on Google analytics -tili. Ihan sama mitä teet, sieltä pamahtaa sähköpostiin ilmoitus "tililläsi on juuri tehty toimenpide X" - no juu on, kun juuri itse sen tein.
Hyvä hommahan tuo on. Varoittaa ennakkoon käyttäjiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467455
- 324098
- 573635
- 503150
- 172826
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons522386- 532327
- 432268
- 372268
- 162246