Kidekolli ja vilja-allerkikko tyttö

Kissat8ja3

Syötin kissoilleni vuosikausia RC:n sisäkissaruokaa luullen tarjoavani karvaisille lapsilleni parasta mitä rahalla saa. Sitten alkoi tytöllä iho-oireet, kynsi todella pahaksi päälakensa useaan otteeseen. Päähän laitettii Fusidermia kunnes ymmärsin että syy on ruuassa ja samalla minulle valkeni myös totuus RC:n ruuista.

Siirryimme viljattomiin ruokiin. Tytölle maisuu melkein kaikki nappulat ja liha, pojalle sain maistumaan vain yhden merkin (Puritzon), jota meillä on syöty siitä lähtien eikä ihottumaa ole ollut.

Nyt pojalla todettiin virtsakiteitä ja eläinlääkäristä annettiin jälleen RC:n urinary ruokaa ja poika onkin nyt paranemaan päin (jotain siis osaavat rc:lläkin tehdä oikein). Poikahan oli täysin innoissaan kun sai viljanappulansa takaisin, samoin tyttö, joka sai niitä osaksi ettei olisi ollut toisen kipolla varkaissa. Vain kuukausi ja ihottuma oireilee jo ja päässä on pienet ruvet.

Nyt kun kissoille joudutaan katselemaan eri ruuat, kyselisinkin seuraavia

-uskaltaako tytölle syöttää enää samaa, käsittääkseni laadukasta ruokaa jos toinen on saanut kiteitä (Purizon),
- onko olemassa viljatonta virtsakideruokaa? (Typeränkolli ei ymmärrä aidon lihan päälle)
- jos RC:n ruoka on huonoa, mikä olisi laadukkaampi ruoka kiteistä kärsivälle?
- onko olemassa jotain ravintolisiä joita kissoille voi antaa tähän takoitukseen, karpaloita tuskin suostuvat syömään.

Kiitos jos jaksoit lukea

2

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Procat

      Tilaa erikoisruokaa Zooplussalta! Sieltä löytyy märkä-ja kuivamuonaa pissaongelmiin, sekä monenlaista viljatonta ruokaa.

      http://m.zooplus.fi/shop/kissat/taydennys/munuaisvaivoihin

      RC-ruuat aiheuttavat tosiaan iho-oireita, niin kävi myös minun kissalleni ja kaverini koiralle. Zooplus tuo ruuat ilmaiseksi kotiovelle, kun valitsee kuljetukseen Dhl-firman.

      Toivottavasti löytyy sopivia ruokia kummallekin kissallesi. Minä kyllä tarjoaisin kidekollille PELKÄSTÄÄN märkäruokaa. Toivon pikaista paranemista kummallekin!

    • Kissat8ja3

      Hei. Zooplus on tosiaan hyvä, koska kaikki teksitit ruokiin löytyy suomeksi toisin kun eläinkaupassa käydessä on vain 2riviä minipeintä tekstiä suomeksi.
      Tuo Puristzon on Zoopussasta. Kävin katsomassa myös noita kideruokia ja siellä olikin yksi, pakkausseloste vain oli kovin viljapainoitteinen ja ilman eläinlääkäriä ei oikein rohkene antaa kissalle tuommoista vähän lääkkeeksi luokiteltavaa ruokaa (oksaattikivet, toinen ääripää).
      Oletin, että kun tarjoan kunnon ruokaa, on ruuassa otettu huomioon nämä magnesium- ja fosforipitoisuudet vaikuttavat virtsan PH tasoon.

      Mitä minun tulisi ymmärtää pakkausselosteesta kun menen valkkaamaan uutta ruokaa aluksi nyt kollille. Riittääkö pelkästään tuoteseleosteen maininta karpaloista?
      Bozita kollille maistuu, mutta kuinka tulkitsen ruuokaan käytetyt aineet niin että ne ovat kissalla hyvät?

      Jatkotoimenpiteenä aijon nyt kuitenkin saalistaa kollilta kontrolinäytteen eläinlääkärin aukioloainana (töissäkin pitkäisi käydä, mutta onneksi mies on jokatoinen viikko iltavuorossa). Tytöltäkin yritän saada varmuuden vuoksi (häntä tosin en ole nähnyt laatikolla piitkään aikaan, käy ilmeisesti ulkohäkissä). Lisäksi apteekista saa kuulemma ph liuskoja, joita voi ehkä käyttää, tosin kattit pitäisi silti yrittää ehättää laatikola :P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe