Etelä-suomen sanomat ESS kirjoittaa:

KUMMALLISTA_

Rami Lehto (ps.): Miksi enemmistö turvapaikanhakijoista on nuoria miehiä?

http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2015/08/18/rami-lehto-ps.-miksi-enemmisto-turvapaikanhakijoista-on-nuoria-miehia

Suomeen tulleiden turvanpaikanhakijoiden määrä on noussut loppukesästä räjähdysmäisesti.

- Kun koko viime vuoden aikana hakijoita oli 3 651, on heitä tänä vuonna elokuun puoliväliin mennessä jo lähes 5 000. Aivan viime viikkoina vauhti on ollut todella hurjaa, päivittelee kansanedustaja Rami Lehto (ps.) huolestuneena.

- Tämä tulee Suomelle todella kalliiksi. Jo pelkät vastaanottokulut maksavat kymmeniä miljoonia. Niihin myönnettiin lisätalousarviossa juuri lähes 20 miljoonaa euroa lisää, hän toteaa.

Lehdon mielestä on käsittämätöntä, että enemmistö turvapaikanhakijoista on nuorehkoja miehiä, kun olettaisi naisten ja lasten tilanteen olevan lähtömaissa yhtä tukala.

- Hädässä olevia ihmisiä on toki autettava, mutta näyttää siltä, että tänne tullaankin ihan muut asiat mielessä. Käsittelyajat valituksineen venähtävät helposti jopa kahteen vuoteen ja koko ajan Suomen valtio maksaa.

Lehdon mukaan olisi paikallaan, että turvapaikanhakijat joutuisivat tekemään jo kohta maahan tultuaan elantonsa eteen töitäkin.

Hallitsematon maahanmuutto on käsite, jota perussuomalaisten ensimmäisen kauden kansanedustaja Rami Lehto ilmoitti jo vaalikampanjassaan vastustavansa.

- Työhaluiset maahanmuuttajat olisivat tietysti tervetulleita, jos täällä vain olisi töitä tarjolla, hän sanoo.

Lehto myöntää, että Suomestakin on lähdetty leveämmän leivän perässä ensin Yhdysvaltoihin ja sitten Ruotsiin. Hän korostaa lähtijöiden olleen kuitenkin valmiita tekemään lujasti töitä paremman tulevaisuutensa eteen.

1

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko.kiire

      Joko tännekkin kerkesit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1059
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe