Yhtään täysijärkistä ihmistä?

Asuuko lahdessa pelkästään idiootteja? Sen kuvan täällä palstalla käydessä saa, ettei lahtea asuta kuin pähdeongelmaiset punaniskat.
33552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Ei kovin monta täysijärkistä ole, onneksi pääsin pois.

Äänestä

Lähtösi jälkeen keskimääräinen älykkyys Lahdessa nousi merkittävästi.

Äänestä
  • Jos on työtävieroksuva, niin lahdessa on hyvä olla. Ei ainakaan ole pelkoa siitä, että tarjottaisiin työtä.

    Äänestä

  • eityhmää kirjoitti:

    Jos on työtävieroksuva, niin lahdessa on hyvä olla. Ei ainakaan ole pelkoa siitä, että tarjottaisiin työtä.

    Sitä pelkoa ei ole ollut yli 20 vuoteen.

    Äänestä

  • eityhmää kirjoitti:

    Jos on työtävieroksuva, niin lahdessa on hyvä olla. Ei ainakaan ole pelkoa siitä, että tarjottaisiin työtä.

    Nykysuomessa ei tarjota töitä kuin työkkärin toimesta palkattomana harjoitteluna ja suhteiden kautta. Muuten työt kyllä joutuu ihan hakemaan, heh, heh.
    Lahdessa niitä ei saa hakemallakaan. Lahti on todella korruptoitunut kaupunkin, ja etenkin noihin virka-asemiin (koulut esim. amk, kaupunki jne.) työllistyy vain suhteilla. Siis oikeasti. Moniin muihinkin paikkoihin: kavereille tarjotaan töitä, muut ei niitä saa, ellei ihan oikeasti ole pakko. Siinä mielessä työtävieroksuva Lahdessa on pakkokin olla, jos ei halua masentua. Ne muutamat työpaikat (sollilla siivoojana) mitä on muuten jaossa, ovat vain poikkeuksia mitkä vahvistavat säännön).

    Lisäksi Lahti on kallis asumisen suhteen, sisäsiittoinen ja tosiaan, isolta osalta junttila. Kuitenkaan ei täysin toivoton paikka, toivoakin aina silloin tällöin näkyy. Ihmisistä osa on oikein mukaviakin ja hienojakin paikkoja on. Se vaan ei riitä.
    Se miksi Lahti kuolee on sen umpinaisuus. Ei voi oikeasti kehittyä pelkillä kaverisuhteilla ja sisäsiittoisuudella. Lahti on työttömyyttä tulvillaan, koska kaikki kehittymismahdollisuudet on hukattu. Kallis se taas on, koska siellä eletään edelleen kuplaa: ne kenellä menee vielä hyvin kuvittelee, että se vaan jatkuu ja jatkuu.

    Toinen puoli Lahdesta on sossut sun muut. Tavallisia ihmisiä ei auteta, työssäkäyviä ei ennaltaehkäisevästi pelasteta pulasta, tai työttömyyttä ei haluta selättää. Sen sijaan, sossu paapoo niitä, jotka eivät muuta haluakaan kun olla sen asiakkaita. Tyypillinen hyvinvoiva on noin 35-vuotias juoppo nainen tai mies, lapsia (osa huostaanotettukin) ja sossun vuokrasitoumus, sossulta rahaa vaatteisiin ja muuhun ja kaljaa voidaan kitata aamu yhdeksältä uudet farkut jalassa. Lahtelainen mielistelijä ja suhdetaituri (= kokoomuslainen yrittäjä) sekä sossun reppanariippuvainen asiakas, ne pärjää lahdessa. Yrittävät köyhät tai työtä haluvat työttömät (jotka eivät luovuta), työtätekevät, opiskelijat ja muut lyttyyn. Niin ja kulttuurielämänsäkin Lahti tappoi, koulut lähti ja mitään yhteistyötä ei koskaan ollut eikä tullut. Lahden päättäjät on ehkä typerimmästä päästä? Heitä kiinnostaa enemmän lähinnä egollaan nylkyttely kuin fiksut (tai kauaskantoiset) päätökset. Toriparkki kun terveydenhuolto kaiken muun lisäksi mättää oli typerin esitys mitä lama-aikaan on nähty? Ehkä. Todella typerä se ainakin oli, mutta kai se on lahtelaisille päättäjille tärkeää tarjota pari lusikankaivuupaikkaa määräaikaisesti kun parantaa mitään pitkäaikaisesti.

    No, Lahtea seuranneena täytyy sanoa ettei ap ihan väärässä ole, vaikkei se tästä palstasta johdukaan ja eityhmää on oikeassa, vaikken ole ihan varma tarkoittiko hän yhtään samalla tavalla.

    Äänestä

  • Mikääneimuutu kirjoitti:

    Sitä pelkoa ei ole ollut yli 20 vuoteen.

    Jonnet ei muista edes -90 luvun lamaa :D Huutista :D

    Äänestä

Liipolassa, tuossa Lahden Monacossa asuu kaikki idiootit ja moraalittomat juopot ja horatsut. Muualla ihan jees porukkaa. Liipola=Lahden Jakomäki, ja siellä jaetaan Villiruusussa pikaista limpsaa.

Äänestä
  • Eipä asu Kiveriössäkään mitään kovin välkkyä porukkaa. Yli 40 vuotta samassa VVOn vuokrakämpässä asuneet höperöt luulee omistavansa koko talon ja piha-alueet, koska ovat asuneet siellä niin kauan. Siellä säännöstellään toisten elämää, että mitä saat pukea yllesi, mitä saat katsella telkkarista, mitä musaa saat kuunnella jne. Hiljaisuusaika on ympäri vuorokauden ja siellä määrätään myös sekin, että ketkä sulla saa käydä kylässä. Aika kova pää saa olla, että niiden hullujen kanssa tulee juttuun.

    Äänestä

  • Se pikainen limpsa saattaa olla niin epämääräisen näköistä, että ei sellaiseksi sitä edes tunnista.

    Äänestä

  • lähmäinenrämemaja kirjoitti:

    Se pikainen limpsa saattaa olla niin epämääräisen näköistä, että ei sellaiseksi sitä edes tunnista.

    Hämähäkeistä käsivarressa.

    Äänestä

  • Kaikennähnyt kirjoitti:

    Eipä asu Kiveriössäkään mitään kovin välkkyä porukkaa. Yli 40 vuotta samassa VVOn vuokrakämpässä asuneet höperöt luulee omistavansa koko talon ja piha-alueet, koska ovat asuneet siellä niin kauan. Siellä säännöstellään toisten elämää, että mitä saat pukea yllesi, mitä saat katsella telkkarista, mitä musaa saat kuunnella jne. Hiljaisuusaika on ympäri vuorokauden ja siellä määrätään myös sekin, että ketkä sulla saa käydä kylässä. Aika kova pää saa olla, että niiden hullujen kanssa tulee juttuun.

    Tervetuloa Vantaan Korsoon, täällä asuu paljon Aatun perillisiä, muista mainostaa puhtoista elämääsi muuten olet pohjasakkaa. Tai sitten luusereita jotka ovat laittaneet korvan taakse jokaisen sanan ja teon, käyttävät niitä hyväkseen sitten sopivassa vaiheessa. Tietysti niitä toisen taholta vääryyttä kärsineitä, joilla on sitten oikeus tehdä mitä vaan kostaakseen.

    Äänestä

Missäpäin Lahtea vaikuttaa tätä nykyä Heme? Kenen nurkissa majailee, missäpäin Lahtea pyörii?

Äänestä
  • Jonkun nenässä.

    Äänestä

Tunnen muutaman mukavan Lahdesta muutaneen perheen ja ymmärrän erittäin hyvin muuttamisen syyt.
Narkkarit ja lapsiperheet eivät kuulu samaan paikkaan, onneksi uuudet työpaikat löytivät kouluttautuneille ex-lahtelaisille kohtuuu helposti.

Lasten turvallinen kasvuympäristö ja vanhempien työllistyminen olivat muuton tärkeimmät syyt.

Äänestä
  • Tuliko ne Kontulaa pizzayrittäjiksi?

    Äänestä

Punaniskoja ja vähän piristeitä liikaa nauttineitahan täällä, pöhinöissä juttu luistaa vähän vauhdikkaasti vaikka juroja muuten täällä ollaan.

Äänestä

Näet varmaan jo keskustelun tasosta millaista porukkaa Lahdesta löytyy :D

Äänestä
  • Asehulluja akkoja täynnä koko kyläpahanen!

    Äänestä

Kovin on karmeaa tekstiä todella.No onneksi ei sentään kaikki Lahtelaiset ole samanlaisia.Taitaa yhdet ja samat kirjoitella aikansa kuluksi näitä juttuja.

Äänestä

paljonkin. Älä muuta tänne niin ei laske Lahden ÄO.

Äänestä
  • Sinunko ÄO muka nostaa kaupungin tasoa. Taidat kuulua niihin joiden ÄO on todella alhainen.
    Tuskin osaat edes Lahdesta poistu

    Äänestä

Onko se Maratoonari heittänyt lusikan nurkkaan? Maratoonari on/oli Liipolassa asuva kylähullu, joka pukeutui sinisiin farkkuihin ja farkkutakkiin ja kulki kävellen ympäriinsä, kantaen muovikasseja molemmissa käsissään. Käveli etukumarassa, pysähtyi toviksi paikoilleen, kunnes jatkoi taas kävelyään. Välillä otti lyhyitä spurtteja. Välillä sillä poksahti ja silloin se alkoi mekastaa ohikulkeville autoille. Saattoi lähteä juoksemaan auton perään, nyrkkiään puiden. Välillä huusi ohikulkijoille ja saattoi sanoa vanhoille mummoille: "Nyrkkeillään." Hirveää mekkalaa piti. Se oli semmonen piirretyn Quosimodon näköinen ukko, joka käy nykyään siinä viittäkuuttakymppiä, jos vielä elossa on.
Silloin kun Launeella oli se EuroSpar-kauppa, niin yhtenä iltana se juoksi sieltä kaupasta ulos ja möykkäsi nopeatempoisesti: "Ompas pimee katu, ompas pimee katu..." Siit on aikaa jo pitkälti toistakymmentä vuotta.

Äänestä

Tämän päivän Lahti on suurimmaksi osaksi täynnä narkkareita, huumekauppiaita ja muita syrjäytyneitä.
Onneksi ymmärsimme perheeni kanssa muuttaa ajoissa muualle.

Äänestä
  • Jos viikonloppuiltana auton jätät keskustaan niin se löytyy hajotettuna tai varastettuna. Hyvässä tapauksessa poltettuna. Kiitos räppijonnet.

    Äänestä

Ja Hämeenmaa pilaa kaupungista loputkin putkellaan Aleksin yli. Keskustalaiset pilaa kaiken, ja kaupungin herrat myy. Tehkää protesti lopettamalla Sokoksella ym.Hämeenmaalla käynti. Minäkin siirryn K-kaupan käyttäjäksi.

Äänestä

Aivan käsittämättömiä kommentteja täällä. Mielestäni Lahti on todella upea, yksi Suomen vehreimpiä kaupunkeja. Matkustajasatama on hauska. Fillarilla pääsee sujuvasti.
Ainoastaan jatkuvat tietyöt keskustassa ottavat päähän. Muuten on mielestäni todella kiva ja ystävällinen kaupunki.

Äänestä

Kaupunkina hyvä mutta muualta tulevia miehiä hyljeksitään pidetään rosvoretkellä olevina.

Äänestä

Baareista löytyy Lahden eliitti.

Äänestä

Porukassa tyhmyys tiivistyy. Kaikki on Lahes yhtä porukkaa.

Äänestä
  • No ei todellakaan ole kaikki yhtä porukkaa,yhtään jengiläistä en tunne ja itte kohta 60v

    Äänestä

No asuu

Äänestä

Lahdessa on paljon yleistä pahoinvointia. Ei tulisi ekana mieleen muuttaa Lahteen, jos nyt pitäisi asuinpaikkaa vaihtaa.

Äänestä

Siitä että asuu niin esimerkkinä nämä 14v tytön pahoinpitelijät ja kiduttajat. Näin Lahdessa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ulkopaikkakuntalainen kirjoitti:

Asuuko lahdessa pelkästään idiootteja? Sen kuvan täällä palstalla käydessä saa, ettei lahtea asuta kuin pähdeongelmaiset punaniskat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu