mitä mä tekisin?

osaattekoauttaa

En ees tiiä haluanko mä apua vai en. Oon viillelly muutaman kerran ja jotain syömisvammailua on (syömättömyyttä,satunnaista oksentelua). Mut mietin et pitääkö olla kunnon syömishäiriöinen tai viiltää syvempiä viiltoja ennenkun mut otettais tosissaan? En oo koskaan osannu puhua ihmisille joten en osaa kertoo mun pahasta olosta kellekkään enkä kyllä haluiskaan minkään terkkarin tai psykiatrin luokse puhumaan. Mutta jos rohkaistun niin kerrotaanko alaikäisen vanhemmille tällasista asioista? Miten te ootte alottanu kertomaan esim. Terkkarille teijän pahasta olosta? Kiitän jos joku vastaa mun kysymyksiin :)

3

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asioistairtipäässyt

      Voi muru, älä satuta itseäsi! Oikeasti, älä. Kokemuksen syvällä rintaäänellä pyydän, vaikka sua ei todennäköisesti kauheasti hetkauta tää randomin pyyntö netissä. Kuraattorit voivat olla kertomatta tapaamisesta, jos sitä pyydät ja kuraattori on sitä mieltä, ettet ole vaarallinen itsellesi tai muille. Näin ainakin minun tapauksessani.

      Mä ymmärrän sua. Mä ymmärrän että asiat voi satuttaa ihan helvetisti ja tuntua tosi raskailta. Mä tiedän miltä se tuntuu ja miltä tuntuu satuttaa itseään. Puhu jollekulle. Ihan kenelle vaan. Anonyyminä randomeille netissä, soita auttaviin puhelimiin (esim. MLLn) kerro kavereille tai hae ammatti apua. Oikeesti, se helpottaa.

      Ensimmäinen kerta, kun kertoo siitä miltä itsestä tuntuu, se on rehellisesti ihan helvetin kamala. Mutta hei, siitä on suunta vaan ylöspäin! Älä jää vellomaan pahassa olossa ja olemaan yksin. Se pahentaa. Aina ja kaikissa tilanteissa. Usko pois vaan. Sä oot ihan helvetin vahva, ihan varmasti. Kaikki on paljon vahvempia, kuin uskaltavat uskoa itsestään. Hae apua, puhu, kerro pahasta olosta ja pura sitä asioiden -sellaisten jotka eivät sua satuta- tekemiseen. Kaikesta voi nousta ja itsensä satuttaminen on aina huono vaihtoehto, vaikka se aika-ajoin tuntuu ihan muulta.

      Voimia ja tsemppiä!

    • Hei

      Sait jo ihanan vastauksen. Kiitos asioistairtipäässeelle välittämisestä ja huolenpidosta!
      Kannustan omalta osaltani tekemään juuri niin kuin hän neuvoo. Olemme täällä toinen toistamme varten. Yksin on kauheaa kärsiä. Jo pelkkä puhuminen ja katse ja kuulluksi tuleminen voivat auttaa, vaikkei itse ongelman ydin heti poistuisikaan. Koulupsykologit, lääkärit, psykiatrit sekä papit , me olemme vaitiolovelvollisia. Ota rohkea askel, välitä niin paljon itsestäsi, että menet juttelemaan heti tänään tai huomenna!
      Olet tärkeä ja ainutlaatuinen ihminen!

      Lämmöllä tsempaten,
      Pappi Elisabet

    • OA_2

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4357
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4179
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      40
      4082
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      65
      3937
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3374
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3259
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3231
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1130
    Aihe