Poliisin salaiset pakkokeinot

Fgvfgv

Esitutkintalain uudistus lisää poliisien salaisia valvontakeinoja 1.1.2014.

Aikaisemman lain mukaan poliisi voi käyttää rikoksesta epäiltyyn telekuuntelua, televalvontaa, matkapuhelimien sijaintitietojen hankkimista, teknistä tarkkailua, peitetoimintaa ja valeostoa.

2014 alussa poliisin käyttöön tulee seitsemän uutta pakkokeinoa.

* tietojen hankkiminen telekuuntelun sijasta

* henkilön tekninen seuranta

* tekninen laitetarkkailu

* suunnitelmallinen tarkkailu

* peitelty tiedonhankinta

* tietolähteen ohjattu käyttö

* valvottu läpilasku

Poliisi saa käyttää salaisia pakkokeinoja pääsääntöisesti tiettyjen vakavien rikosten selvittämiseen ja vain, jos niillä voidaan olettaa olevan erittäin tärkeä merkitys rikoksen selvittämiselle.

Perusoikeuksiin merkittävimmin puuttuvien keinojen käyttöön vaaditaan tuomioistuimen päätös. Peitetoiminnan käyttämisestä päättää keskusrikospoliisin tai suojelupoliisin päällikkö, mutta käräjäoikeuden pitää ratkaista, onko henkilöä syytä epäillä rikoksesta, jonka vuoksi peitetoimintaa saa käyttää.

Kotietsintä jaetaan uudessa laissa kolmeen osaan: kotietsintään, erityiseen kotietsintään ja paikanetsintään.

Erityinen kotietsintä on kyseessä, jos etsinnän kohteessa voidaan olettaa sijaitsevan salassapidettävää tietoa. Tällaisia paikkoja ovat esimerkiksi lääkärien vastaanottotilat, asianajotoimistot, toimitusten ja kustantamojen tilat ja toimittajien asunnot.

Uuden lain perusteella poliisi voi suorittaa myös laite-etsintää, esimerkiksi tietokoneen, matkapuhelimeen muun vastaavan laitteen sisältöön. Laite-etsintä voidaan tehdä myös etänä eli poliisilla ei tarvitse olla hallussaan kyseistä laitetta.

Ensi vuonna myös rikoksen uhrille voidaan tehdä henkilönkatsastus ilman hänen suostumustaan. Kyseistä pakkokeinoa voidaan käyttää esimerkiksi dna:n selvittämiseksi, jos sillä on tärkeä merkitys vakavan rikoksen selvittämiselle.

Henkilönkatsastus on kovempi pakkokeino kuin henkilöntarkastus. Henkilönkatsastuksessa tutkinta kohdistetaan henkilön ruumiiseen eikä vain vaatteisiin.

4

1358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten tämä toimii kun minulla sim kortti eri puhelimessa ja käytän toiseen kortittomaan ei wifiä ja siinä puhelimessa watsup. Miten ne kahden puhelin kyyläyksen tekee etänä? Tunne on että minua on salaa valvottu.

      • Anonyymi

        Venäjällä on sio herra putin, hänkin on polisii taustainen joten ei syytä huoleen meillä suomessa. toki suomi on jo tiellä josta ei ole paluuta demokratiaan.


      • Anonyymi

        Korttia seurataan teleoperaattorin kautta jos on todistajan tai muun asian kautta syytä olettaa että numero on rikoksesta epäillyn käytössä. Myös laitteen tunnuksen kautta on poliisilla oikeus asentaa ohjelmistoja joiden kautta voi kännykän/tietokoneen viestintää seurata.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Korttia seurataan teleoperaattorin kautta jos on todistajan tai muun asian kautta syytä olettaa että numero on rikoksesta epäillyn käytössä. Myös laitteen tunnuksen kautta on poliisilla oikeus asentaa ohjelmistoja joiden kautta voi kännykän/tietokoneen viestintää seurata.

        Saan korvauksia kun puhelintani oli etätutkittu vaikken ole tehnyt rikoksia!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1114
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      820
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      573
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      504
    8. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      493
    9. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      476
    Aihe