Poliisin salaiset pakkokeinot

Fgvfgv

Esitutkintalain uudistus lisää poliisien salaisia valvontakeinoja 1.1.2014.

Aikaisemman lain mukaan poliisi voi käyttää rikoksesta epäiltyyn telekuuntelua, televalvontaa, matkapuhelimien sijaintitietojen hankkimista, teknistä tarkkailua, peitetoimintaa ja valeostoa.

2014 alussa poliisin käyttöön tulee seitsemän uutta pakkokeinoa.

* tietojen hankkiminen telekuuntelun sijasta

* henkilön tekninen seuranta

* tekninen laitetarkkailu

* suunnitelmallinen tarkkailu

* peitelty tiedonhankinta

* tietolähteen ohjattu käyttö

* valvottu läpilasku

Poliisi saa käyttää salaisia pakkokeinoja pääsääntöisesti tiettyjen vakavien rikosten selvittämiseen ja vain, jos niillä voidaan olettaa olevan erittäin tärkeä merkitys rikoksen selvittämiselle.

Perusoikeuksiin merkittävimmin puuttuvien keinojen käyttöön vaaditaan tuomioistuimen päätös. Peitetoiminnan käyttämisestä päättää keskusrikospoliisin tai suojelupoliisin päällikkö, mutta käräjäoikeuden pitää ratkaista, onko henkilöä syytä epäillä rikoksesta, jonka vuoksi peitetoimintaa saa käyttää.

Kotietsintä jaetaan uudessa laissa kolmeen osaan: kotietsintään, erityiseen kotietsintään ja paikanetsintään.

Erityinen kotietsintä on kyseessä, jos etsinnän kohteessa voidaan olettaa sijaitsevan salassapidettävää tietoa. Tällaisia paikkoja ovat esimerkiksi lääkärien vastaanottotilat, asianajotoimistot, toimitusten ja kustantamojen tilat ja toimittajien asunnot.

Uuden lain perusteella poliisi voi suorittaa myös laite-etsintää, esimerkiksi tietokoneen, matkapuhelimeen muun vastaavan laitteen sisältöön. Laite-etsintä voidaan tehdä myös etänä eli poliisilla ei tarvitse olla hallussaan kyseistä laitetta.

Ensi vuonna myös rikoksen uhrille voidaan tehdä henkilönkatsastus ilman hänen suostumustaan. Kyseistä pakkokeinoa voidaan käyttää esimerkiksi dna:n selvittämiseksi, jos sillä on tärkeä merkitys vakavan rikoksen selvittämiselle.

Henkilönkatsastus on kovempi pakkokeino kuin henkilöntarkastus. Henkilönkatsastuksessa tutkinta kohdistetaan henkilön ruumiiseen eikä vain vaatteisiin.

4

1256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten tämä toimii kun minulla sim kortti eri puhelimessa ja käytän toiseen kortittomaan ei wifiä ja siinä puhelimessa watsup. Miten ne kahden puhelin kyyläyksen tekee etänä? Tunne on että minua on salaa valvottu.

      • Anonyymi

        Venäjällä on sio herra putin, hänkin on polisii taustainen joten ei syytä huoleen meillä suomessa. toki suomi on jo tiellä josta ei ole paluuta demokratiaan.


      • Anonyymi

        Korttia seurataan teleoperaattorin kautta jos on todistajan tai muun asian kautta syytä olettaa että numero on rikoksesta epäillyn käytössä. Myös laitteen tunnuksen kautta on poliisilla oikeus asentaa ohjelmistoja joiden kautta voi kännykän/tietokoneen viestintää seurata.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Korttia seurataan teleoperaattorin kautta jos on todistajan tai muun asian kautta syytä olettaa että numero on rikoksesta epäillyn käytössä. Myös laitteen tunnuksen kautta on poliisilla oikeus asentaa ohjelmistoja joiden kautta voi kännykän/tietokoneen viestintää seurata.

        Saan korvauksia kun puhelintani oli etätutkittu vaikken ole tehnyt rikoksia!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      217
      6679
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      133
      5584
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      293
      3631
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3510
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2190
    7. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      59
      2021
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      2006
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1803
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1544
    Aihe