Saako gynekologille mennä neitsyt rutiinitarkastukseen sisätutkimukseen? Vai tehdäänkö edes neitsyeelle sisätutkimuksia? Ikää jo yli 20v.
Gynekologille neitsyt
11
237
Vastaukset
- efseg
Saa mennä. Voidaan tehdä.
- Nasutin91
Olen kuullut että jos on neitsyt tehdään tutkimus peräaukon kautta. Onko totta?
Olen menossa yksityiselle mitään vaivoja ei ole. Se on kallista joten haluaisi vain keskustella. - gdagda
Toki saa mennä, mutta miksi olet menossa jos ei ole mitään vaivoja?
- Nasutin91
Haluan tietää onko kaikki kunnossa.
- gdagda
En ole lääkäri, mutta en kyllä tiedä miksi neitsyen pitäisi rutiininomaisesti käydä itseään tarkistuttamassa, ellei sitten suvussa ole gynekologisia syöpiä tai muuta huolenaihetta. Papa-koettakaan ei ole tarpeen ottaa, jos ei ole ikinä seksiä harrastanut. Voi olla, ettei sisätutkimusta edes tehtäisi, vaikka lääkärille menisitkin.
Toki voit soittaa sinne lääkäriin ja kysyä, onko tutkimus tilanteessasi tarpeen.
Jos nyt kuitenkin tutkimukseen jostain syystä päädyt, niin tutkimus saatettaisiin mahdollisesti tehdä peräaukon kautta, jos emättimen kautta ei mahdu. En silti usko, että kukaan lääkäri rupeaa peräaukkoa ronkkimaan ilman minkäänlaista sairauden tai ongelman epäilyä. - Nasutin91
Monet käyvät jo 14- vuotiaana. Mietin onko minun aiheellista mennä kun olen jo näin vanha.
Ehkä perun sen ajan tai perunkin koska siitä käynnistä on turha maksaa 80€ ja sitten ne varmaan ultraisivat siihen päälle vielä joku 200€ ei ole kovin opiskelijaystävällistä.
En halua mihinkään peräaukko tutkimukseen.
Kiitos vastauksista! - qwerfa
Tuu käymään ensin mun luona.
- äölkäk
Kävin aikoinaan 80-luvulla 16-v.ekaa kertaa gynellä. Vanha kiukkunen lääkäri tutki peräaukon kautta kertomatta siitä etukäteen. Olin silloin neitsyt enkä tiennyt näistä tutkimuskäytännöistä. Aika harva yli 20 v. on "neitsyt neitsyt" jos käyttää esim. tamponeja, ronskimpaa itsetyydytystä tms. Matkan varrella immenkalvo venyy vaikka venytys ei olisi tapahtunut pippelin toimesta. Kokeile omin sormin montako sormea menee kerralla sisälle. Aloita etu-ja keskisormella ja lisää muita sormia tarvittaessa. Gynekologisessa tutkimuksessa ei ole mitään pelättävää jos lääkäri on mukava ja kertoo mitä tehdään. Zemppiä!
Kyllä neitsytkin voi käydä gynellä ja tarkistuttamassa itsensä varsinkin jos siltä tuntuu. Mä menetin neitsyyteni reilusti yli kaksikymppisenä ja olin ennen sitä käynyt useamman kerran gynellä tutkimuksissa. Tehtiin ihan normaali sisätutkimuskin. Kerran piti ultrata munasarjat (ja kohtu?) endometrioosiepäilyn vuoksi ja tämä tehtiin peräaukon kautta. Mutta ei sekään ollut erityisen epämiellyttävää.
Kannattaa ihan rohkeasti myös kertoa gynelle, ettei ole ollut yhdynnässä, että tämä tietää jo varata valmiiksi mahdollisimman pienet välineet.- Kokenut_konkaritar
Korvalääkärin instrumentteja voi käyttää. Jos ei halua mitään peräaukon kautta kaiveluita, niin asiasta kannattaa mainita. Muistaakseni itseänikin kaiveltiin nuorena sitä kautta, vaikka en ollut neitsyt enää. Tiukka ja jännittäjä kyllä.
Olen samaa mieltä jonkun aiemman kirjoittajan kanssa. Jos sinulla ei ole selkeää vaivaa, hukkaat rahojasi. Olet siitä onnellisessa asemassa, että sinulla ei voi olla kohdunkaulalla tulehduksellisia tai jopa syöpään liittyviä muutoksia. Ne nimittäin liittyvät aina papilloomavirustartuntaan, mikä saadaan seksissä. Eli sinun ikäisellä seksuaalisesti aktiivisella naisella voi olla jo syövän esiasteita, sinulla ei.
Jos kuukautisesi ovat vaivattomat ja säännölliset, eikä ole mitään muitakaan haittaavia ylimääräisiä vuotoja tai kipuja, niin sinulla ei ole vielä kiire gynekologille. Tietysti jos suunnittelet seksielämän aloitusta, niin voihan ehkäisyasia olla hyvä hoitaa jo kuntoon. - 12veegynelle
Moikka. Oon 12 vee tyttö ja oon menossa gynekologille 2.9 . Sattuuko se? Käyttääkö se neuloja koska mulla on piikkikammo ni en haluu. Onks se kiusallista? Mitä teen kun astun sisään tutkimushuoneeseen? Mitä jos kaikki tuijottaa ku oon niin nuori? Auttakaa pliis! harvoin apua ""!kiitos jo etukäyeen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921949Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781781Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3081584Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1851460Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em921053- 511007
- 56987
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56978- 67954
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941