Kokemuksia Amathus beach hotelli ixia

Lomailija2015

Tällä viikolla olen lähdössä kaverin kanssa Amathus Beach hotelliin ixiassa. Kokemuksia hotellista? Niin ja Ixiasta yleensäkin.

3

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amathus

      Nostelen nyt tätä keskustelua, koska olen varaamassa reissua ensi kesälle (2016) perheelleni. Ja etsinnässä on all inclusive hotelli. Ostosmahdollisuuksia pitäisi löytyä lähistöltä. Tämä olisi yksi vaihtoehto. Mukana on 10 ja 15 vuotiaat lapset. Kokemukset olisi todella tervetulleita. Taikka suositteluja muista kivoista paikoista otetaan kernaasti vastaan.

    • uimalelu

      Jos haluat minkäänlaista turistibasaaria niin hotelli pitäisi olla ihan Ialysosia lähellä. Siellä on jotain. Ixia itsessään Rodoksen kaupungin ja Ialysosin puolessa välissä saman rantatien varrella-siellä ei ole ihan mitään. Varsinaiset ostosmahikset Rodoksen kaupungissa. Ialysosista matkaa (lentokentän päässä rantatietä) kaupunkiin n. 10km, taksilla tasahinta n. 10-12€. Ixiasta taksi tasaraha kaupunkiin 8€, matkaa n. 5km. Heinäkuussa kuumuus niin tyrmäävä että 300m rannalle oli jo pitkästi. Ensikertalaisena luulin että minäkin isojen lasten kanssa kävelen mutta ei puhettakaan. Bussitkin kulkee mutta aikataulut mitä sattuu ja monesti täys ja kuumia. Samaan hintaan 4 ajaa ilmastoidulla taksilla ovelta ovelle. Niillä käytössä tasarahataulukko ja se toimi kun varmisti aina ensin hinnan ja otti oikean taksin, ei mtn pimeää. Kuumuus kaupungissa kova ja siellä hotellit pienillä uima-altailla. Ajattelevat että ihmiset käyttää rantoja. Tuolla kauempana suuremmat allas-alueet jos sitä arvostaa ja yllättäen teinikin alkaa isoa allasta arvostamaan tuossa kuumuudessa. Jos aikoo hotellin ottaa suunnalta Faliraki/Kolymbia/Lindos siellä rannat parempia ja pienemmät aallot mutta siellä kannattaa ehdottomasti ottaa all inclusive tai puolihoito jos kokkaa itse. Siellä ravintolatarjonta todella niukkaa ja välimatkat voi olla pitkiä kävellen. Tuolla puolen saarta uimakelpoisemmat rannat mutta kuumuus huikea kun tuuli ei juurikaan käy. Viime heinäkuussa 35 ihan normi. Tuolla Ixia/Ialysos suunnalla tuuli vilvoittaa mutta meressä aallot sen verran suuria että aikunenkin oli helisemässä ja uinti oli aalloissa keinumista.

      • uimalelu

        Ja satsaa all inkkarin laatuun. Arvosteluja kun lukee niin halvalla vaikea saasa hyvää all inkkaria. Tarkista myös ilta-ohjelma tai muu aktiviteetti. Viikko on melko pitkä aika maata altaalla. Ilta-ohjelma oli teinillekin ihan kiinnostava vaihtoehto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3394
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1994
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1739
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1387
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1237
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1135
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe