Suomesta lähteneet ihmiset ovat Amerikassakin
varsinkin 1900-luvun alkukymmenellä
ja samoin Ruotsissa auttaneet maan taloudellisessa nousussa!
.
Suomalaiset ovat hyvässä maineessa kaikkialla, he ovat ahkeria ja luotettavia
HE eivät ole silpojia eivätkä raiskaajia!
varsinkin 1900-luvun alkukymmenellä
ja samoin Ruotsissa auttaneet maan taloudellisessa nousussa!
.
Suomalaiset ovat hyvässä maineessa kaikkialla, he ovat ahkeria ja luotettavia
HE eivät ole silpojia eivätkä raiskaajia!
Vastaukset 26
Vanhimmat
Takaisin itsenäisiksi VIHDOIN v. 1917 päästyämme
olemme saaneet takaisin myöskin omaa kulttuuriamme jo tässäkin lyhyessä itsenäisyyden ajassa, (vaikka silloinkin vielä sota vv. 1939 -45 yllätti),
Ja ny Helsinkiä mainostetaan näin:
The Economist: Helsinki maailman toiseksi paras eurooppalainen kaupunki
http://www.iltasanomat.fi/matkat/art-1439872842455.html
Vaarana mainostamisessa on kaikkien ryntääminen osille
tästä Suomen paratiisista.
Hyvä että helsinki on myös yhtä hyvässä maineessa kuin suomalaiset ulkomaille muuttaneet TYÖNtekijöinä,
(ei autettavina löhööjinä
kuten nuo tänne tulleet mamut).
Et taida sitten muistaa suomalaisten seiskytluvun massamuuttoa Ruotsiin ? Ei ne Suomalaiset olleet sitä kaikkein rakastetuimpaa kansanosaa, tappelevia ja juopottelevia Finnjäveleitä.
Suomen kansalaisia on tuomittu ulkomailla mm. seksuaali-, huumausaine- ja talousrikoksista, noiniinku jalat takas maahan infopläjäyksenä.
Töihinhän tänne valtaosa sieltä lähti, ja kovasti hyvän työntekijän maineessa suomalaiset olivat/ovat. Aina joukkoon jokunen juoppo mahtuu, ollaan sitä sitten missäpäin maailmaa tahansa. Taisi kuitenkin prosentuaalinen suhdeluku hyvien työntekijöiden ja juoppojen/kriminaalien/raiskaajien kanssa olla päinvastainen näihin nykymamuihin verrattuna.
KUKA on tuo suomalaisten alituinen haukkuja?
Mitä voitat mollaamalla?
Häpeä todella, sinä typerys!
Sama kysymys sinne ja teille.
Miettimisen aihetta tässä:
Eikö Suomen tie ole ollut jo koko viime vuosituhannen ajan RASKAS,
eikä ole pitkä aika , kun puoli miljoonaa evakkoa asutimme omille
paikoillemme?
Kun sodassa oli tapettu 100 000 nuorta suomalaista,
ja saman verran tuli haavoittuneita (fyysisesti ja henkisesti) sodassa,
niin onko pystyttävä NYT jo TAAS "kaatuneita" omaisiamme
surreina ja haavoittuneina ratkaisemaan Afrikan maiden
sodat ja ylikansoittuminen hillittömän lisääntymisvimman takia?
.
ONKO Suomi - suomalaiset - KYKENEVÄ näin pian TAAS tuhannen vuoden orjuuttamisen ja kurjistamisen jälkeen tuohon?
.
Halusit varmaan keskutella mamuista et vaa ilenny.
"tuhannen vuoden orjuuttamisen ja kurjistamisen jälkeen" Otetaanko kierros ryhmäitkua, ja veisataan "Kauan on kärsitty vilua ja nälkää" ?
Luolamiehen kaltainen puuttuva linkki evoluutiossa. Ahkeria kaivostyöläisiä mutta lähtevät turhan innokkaasti työnväenliikkeen riveihin. Karkotettava yhteiskuntaan sopimattomuutensa takia. Näin kirjoittivat amerikkalaislehdet suomalaisista siirtolaisista 1900-luvun alussa.
http://kioski.yle.fi/omat/maahanmuuttokirjoittelua-amerikassa-1900-luvun-taitteessa
Amerikkahan olikin valejuutalaisten ahneitten orjapiiskureitten johtama luomus. Eihän sinne suomalainen sovellu vaan haluaa vähän omaakin elämää ja kohtuullisen toimeentulon kohtuullisella työllä. Siitä se karsastus johtui.
Aloituksen otsikko on vale. Ei mulla muuta.
olemme saaneet takaisin myöskin omaa kulttuuriamme jo tässäkin lyhyessä itsenäisyyden ajassa, sadassa vuodessa (vaikka silloinkin vielä sota vv. 1939 -45 yllätti),
Ja nyt Helsinkiä mainostetaan näin:
The Economist: Helsinki maailman toiseksi paras eurooppalainen kaupunki
http://www.iltasanomat.fi/matkat/art-1439872842455.html
Vaarana mainostamisessa on kaikkien ryntääminen osille tästä Suomen paratiisista.
Hyvä että Helsinki on myös yhtä hyvässä maineessa kuin suomalaiset ulkomaille muuttaneet TYÖNtekijöinä,
(ei autettavina löhööjinä
kuten nuo tänne tulleet mamut).
Kauheeta ! Liitytäänkö kaikki yhdessä -Äänellä Itkijät- ry:n toimintaan mukaan ?
Ja naiset tekee ennennäkemätöntä uraa! Muistaakseni Eileen Wuornos tappoi useampia ja hänet teloitettiin. Oliko 90-luvulla vai tällä vuosituhannella?
Se nainen ei ollut Eileen Wuornos vaan Caron Aileen Leontytär Pittman s 29.2.1956 Rochester, Oakland. Heitteille jätettynä vietiin isovanhempiensa Lauri Jakob Jakobinpoika Wuornoksen ja vaimonsa Aileen Brita Henryntytär e Moilasen luo jolloin nimeksi muuttui Wuornos. Täältä sitten vanhempana karkasi. Hankki mm prostituutiolla rahaa olueen, huumeisiin ja muuhunkin elämiseen. Alkoi jossakin vaiheessa ampumaan asiakkaitaan. 7 ampui kuuden ruumiit löydettiin. Sen seitsemännen ampuessaan Ailen oli niin huumepöllyissään, ettei pystynyt nimeämään paikkaa.
Aileen sai 2 myrkkypiikkiä käsivarsiinsa Floridan valtionvankilassa 9.10.2002, ruumis poltettiin ja tuhka siroteltu Fostoria, Tuscola County, Michigan, USA..
Aileenille syntyi poika 23.3.1971 Detroit, Wayne County, Michigan, USA ja otettiin heti pois. Isästä ei tietoa, Aileen minesi useita mahdollisia.
Aileen lopetti kiinnijäämisensä jälkeen sarjamurhaamisensa totaalisesti, joten ne kukkahattujen väitteet ettei kovat rangaistukset vähennä rikoksia, ovat kaikkea perää vailla.
Ja heti kirjoitin väärin. "vaan Caron Aileen Leontytär Pittman s 29.2.1956 " pitää olla: "vaan Aileen Carol Leontytär Pittman s 29.2.1956".
Ei pitäisi yöllä kirjoittaa...
Aileen lopetti kiinnijäämisensä jälkeen sarjamurhaamisensa totaalisesti, joten ne kukkahattujen väitteet ettei kovat rangaistukset vähennä rikoksia, ovat kaikkea perää vailla.
Juu, lopettamista helpotti, ett oli kalterit ympärillä. Eikä päässyt uudestaan aloittamaan, kun sai ne piikit käsivarteen. Kiitän vaivannäöstäsi, oli mielenkiintoista lukea tämä. Muuten palsta onkin aika köyhä.
minkää sortin pakolaisille, tuliko selväksi,
maassa maan tavalla tai ulos maasta.
-
Suomalaiset kun muutti ameriikkaan EI niille ilmaiseksi asuntoa annettu eikä ilmaiseksi huonekaluja ostettu,
puhumattakaa muusta tarpeelisesta,
jokaisella suomalaisella piti olla omaa rahaa jo sinne mennessä ja hakeutua heti töihin,
suomalaista pidettiin,
suomalainen oli rehellinen hyvä tekenään töitä,
moni jäi loppuijäkseen ameriikkaan, oli niitäki jotka myöhemmin muutti takasi perheensä luo suomeen, mutta harvemmpi,
suomi tekee väärin nyt,
se antaa valmiit kalustetut asunnot ilmaiseksi, vaatteet ja ruua, antaa jopa rahaa käteen ylimäärästä kulutukseen,
MIKSI tätä samaa EI anneta omille kansalaisille,
omien kanta-asukkaiten on ITSE makettava aivan kaikki asuminen ruoka vaatteet huonekalut,
tämä on VÄÄRIN ja epäoikeuden mukasta,
eipä ole ihme jos tänne tulee kansaivaellus ilmaisen elämän perässä,
päättäjien ON heti lopettettava TYHMÄ HYYSÄÄMINEN,
muslimit ON pantava heti töihin, vaikka metsätöihin, suomessa on valtavasti metsää, joka huutaa hoitotoimen piteitä,
ei ku muslimit risumettää raivaamaan,
istuttamaan uutta metsää,
poimimaan marjat ja sienet,
kyllä suomesta töitä löytyy jos tänne ILMAISTA elämää on tullu hakemaan,
ilmainen elämä EI käy,
töihin joka sortti,
joko katuja siivoomaan tai metsiä hoitamaan, siitä on hyvä alkaa tutustumaan suomen kulttuuriin.
Hittoako tälle ketjulle vänkäät pakolaisia pysy aiheessa tollo.
Onko käyny mielessä, että pakolaisia ei Suomessa päästetä töihin, saatika sitten että joku heitä palkkaisi. Ensin parutaan, kun ne vie meidän sosiaalituet. Sitten jos niistä tulee veronmaksajia, parutaan miten ne vie työpaikat. SItte parutaan, kuinka ne vie meidän naiset, jne. Mun ei tarvii millin vertaa pelätä mitään noista asioista, oon senverran kova jätkä. Pillittäjät sitte erikseen yhteihalimaan toinen toisiaan.
Ja mihinkähän töihin noista luku- ja kirjoitustaidottomista olisi, kun suomenkielen taitoakaan ei ole? Eikä kokemusta mistään täällä tarpeellisesta paitsi halalteurastuksesta Vesteråsin Ikean malliin, mikä sekin aiheutti teknisen häiriön. Mölyä näistä lähtee niinkuin muistakin apinoista ja riehua ja rikkoa osaavat, muu osaaminen ja edes oppiminen ÄO68:lla onkin lähes mahdotonta.
http://mvlehti.net/2015/09/08/tama-paiva-koittaa-viela-suomessakin/
Vieraslajeista vaarallisin ja
pahin on Stalinin kosto, jolla nimellä kasvia kutsutaan myöskin, Se ei Suomen
kasvistoon sovi, vaan kohta ei muuta olekaan jos sen annetaan levitä.
Jos on hakkuualue metsässä ja siihen istutetaan puutaimet koko alueelle,
niin jos jättiputki siihen pääsee, se estää taimikon kasvun, se leviää maan alla
valtavana valkoisena juuristona, joka saattaa vallata kaikki parhaat puutarhamaat.
Kohta ei muuta olekaan, ellei sitä rajoiteta.
Se on vaarallinen myrkynkylväjä.
Suomeen kotoutuminen tarkoittaisi, ettei täällä mitään muuta kohta olisikaan.
"Maahanmuuttokirjoittelua Amerikassa 1900-luvun taitteessa: "Suomalaismiehellä varpaiden sijasta peukalot"
Luolamiehen kaltainen puuttuva linkki evoluutiossa. Ahkeria kaivostyöläisiä mutta lähtevät turhan innokkaasti työnväenliikkeen riveihin. Karkotettava yhteiskuntaan sopimattomuutensa takia. Näin kirjoittivat amerikkalaislehdet suomalaisista siirtolaisista 1900-luvun alussa.
Ruotsalaiset rakastivat Suomalaisia yhtä paljon
Ruotsalaiskansallinen liike julisti 1800-luvulla: Ruotsin kieltä puhuva sivistyneistö kuuluu toiseen, lahjakkaaseen ihmisrotuun, suomalaiset ovat vastaisuudessakin kykenemättömiä luovaan henkiseen toimintaan. Historiasta tiedämme, että niillä kansoilla, jotka kuuluvat turaanilaiseen kansansukuun, ei ole mitään erikoisia luonnonlahjoja itsenäiseen edistymiseen sivistyksen eikä viljelyksen alalla. Älyllisessä suhteessa suomalaiset eivät vedä vertoja muille kansoille.