Windows 10N-versio

Pitäisikö tuolla onnistua puhdasasennus? Minulla asennus menee osiointi vaiheeseen ja kun pitäisi aloittaa asennus alkaa se huutelemaan DVD-asemalle ajuria.

En käytä Windowsin "polttotyökalua" koska poltan levyn Ubuntulla. Voiko tuolla olla merkitystä?
1569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Polttoohjelmalla voi olla merkitystä. Tuo virhe viittaisi siihen.

Äänestä

Bios tunnistaa aseman ja boottaa dvd-levyltä, mutta win10 ei tunnista.
Ainakin HP Pavilion koneissa on ongelmana, win10 ei löydä dvd-asemaa. Jolloin asennuksen voi tehdä usb-tikulta (tai käyttää gwx päivitystoimintoa) ja jälkikäteen korjaa ongelman rekisteriä editoimalla, hp:n sivuilla on ohjeet.

Äänestä
  • Johtuu polttoohjelmasta. Tunnistaa kyllä mutta polttotapa täytyy olla vakaa ja oikea.

    Äänestä

Valitettavasti suurimmat ongelmat on ollut havaittavissa itse DVD-asemien eroissa.

Äänestä

Windows 10 N versio ei sisällä mitään media ominaisuuksia, kuten media player, eikä kuvien käsittelyä. On siis työntekoon tarkoitettu ei huvitteluun.

Äänestä
  • Sisältää varmasti kyllä vakoilun. Se on windows 10:ssä sisäänrakennettuna, eikä sitä oi poistaa. Löytyy mm. keylogger.

    Äänestä

  • windows_____kymppi kirjoitti:

    Sisältää varmasti kyllä vakoilun. Se on windows 10:ssä sisäänrakennettuna, eikä sitä oi poistaa. Löytyy mm. keylogger.

    Tuo keylogger on varsinainen kirosana. Ikäänkuin muut ei vakoilisi kuin windows.

    Äänestä

  • Win10 N-versio ei sovellu työasemakäyttöön, koska siitä puuttuu media dll-tiedostoja joita mm. monet Adoben ammattilaisohjelmat tarvitsevat, eivätkä edes käynnisty.

    Äänestä

  • työkäytössä_huono kirjoitti:

    Win10 N-versio ei sovellu työasemakäyttöön, koska siitä puuttuu media dll-tiedostoja joita mm. monet Adoben ammattilaisohjelmat tarvitsevat, eivätkä edes käynnisty.

    Ne " koska siitä puuttuu media dll-tiedostoja" ja muut tarpeelliset työkalut voi siihen latailla sitä mukaa kun tarvitsee.

    Äänestä

  • Windows 10 N -versioon päivittäminen ilmaiseksi vaatii sen, että nykyinen W7/8/8.1 lisenssi on myös N-versio. Windows 10 N ei aktivoidu "perusversion" tuotekoodilla.

    Äänestä




  • Windows trolleja varmaan lohduttaa jos joku toinen lopettaa tietojen keräilyn.

    Äänestä

  • voisi_kysyä kirjoitti:

    Osaatko sinä lukea?

    Osaatko sinä lukea?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ollikollimolli kirjoitti:

Pitäisikö tuolla onnistua puhdasasennus? Minulla asennus menee osiointi vaiheeseen ja kun pitäisi aloittaa asennus alkaa se huutelemaan DVD-asemalle ajuria.

En käytä Windowsin "polttotyökalua" koska poltan levyn Ubuntulla. Voiko tuolla olla merkitystä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu