Seksuaalinen ahdistelu perheen sisällä

sexualbully

Onko joku kokenut omien perheenjäsenten harjoittamaa seksuaalista ahdistelua? Millaisia kokemuksia ja miltä se on tuntunut? Miten se on vaikuttanut elämääsi?

Keskustelin joskus 43 vuotiaan naisen kanssa joka sittemmin teki itsarin. Hän oli joutunut koko kasvuikänsä sekä oman perheenjäsentensä että koulun taholta kokemaan seksuaalista ahdistelua. Hän oli lutka ja huora ja milloin mitäkin. Myös omat perheenjäsenet olivat kiusanneet häntä suurista rinnoista ja kaikesta mahdollisesta seksuaalisesta. Hän sanoi että tuntuu kuin hänet olisi raiskattu kaikilla muilla tavoilla paitsi fyysisesti. Ja koska fyysistä tekoa ei tapahtunut sitä ei pidetty vakavana.

Ahdistelu voi tuntua kuin raiskaamiselta. On outoa ettäs seksuaalisesta häirinnästä puhutaan niin vähän kun esimerkiksi kiusaamisesta yleisesti puhutaan paljon ja sen vakavuus tunnustetaan. Mutta kun kiusaamisessa on seksuaalinen sävy, odotetaankin että se pitää ottaa huumorilla. Aina keskitytään kyttäämään fyysisiä tekoja ja päättelemään fyysisten tekojen kautta seksuaalisen väkivallan vakavuutta. Seksuaalinen ahdistelu voi olla yhtä ällöttävää kuin fyysinen teko. Kun se jatkuu vuosia, ja varsinkin koko kasvuiän lapsesta asti se on kuin jatkuvan raiskaamisen kohteena olemista. Ja kusipäille se on yleensä vain leikkiä.

1

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 100kertaa

      Joo, tuo akka yrittää tavan takaa panohommiin mutta mua ei yhtään huvita.

      Yks kerta kuukaudessa on mun tahti. Mitä tehdä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      110
      3622
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      282
      2476
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2150
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      43
      1921
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1689
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      100
      1162
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      65
      1047
    8. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      970
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      77
      917
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      902
    Aihe