Yhdyssana

Turhauttavaa

Vääjäämättä muistuu mieleen kun yläasteen kovanaamaat kiukuttelivat äidinkielen tuntien turhuudesta.

Todennäköisesti samat antisankarit ja yhteiskunnan menetetyt toivot laukovat suuria totuuksia keskivertomaahanmuuttajan lauserakenteilla.

Merkillepantavinta on kuitenkin yhdyssanojen käyttö. Tai niiden käyttämättömyys.

Pitäisikö seriffien puuttua kielioppivirheísiin?
Kyllä, kiitos.

4

1369

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinisin

      mun mielestä on ihan järkkyä että nyky nuoriso on julmasti hyljännyt äidin kielensä ja puhuu ihme lyhenteillä outoja sanoja ja käytää kaari sulkuja ja pisteitä ja puolipisteitä ja kaiken maailman merkkejä tunteidensa ilmaisuun.

      tupla määrä äidin kielen tunteja perus kouluun ja kaikille maailman keskustelu palstoille auto-maattinen oikoluku ohjelma joka korjaisi kaikki kirjoitus virheet ja viidestä virheestä sensuroisi viestin.

      • minä sanon että

        Pitäisi vaihtaa ne äidinkielen tunnit huumoritunteihin. Tarkoitan oppitunteja, joilla opetettaisiin hyvää huumoria.


      • Nimetön

        Taisipa sinunkin kirjoituksessa muutama yhdyssana virhe olla.


    • tsörsselssön

      Oma rakas lähetti tänään viestin, jonka aihe oli "vapaa päivä", mutta viestiä lukiessa selvisi, että kyseessä oli "vapaapäivä". Olimme aikanaan samassa koulussa samoilla tunneilla, koskien myös äidinkieltä ("EI: äidin kieltä"), eli jotkut oppivat, vieressä istuvat taasen eivät välttämättä koskaan.

      Ehdotan, että jokainen ottaa henkilökohtaisen (EI: henkilö kohtaisen) vastuun osaamisestaan. Eli koulujärjestelmän vika ei ole se, jos itse on tyhmä tai laiska. Oma rakkaani on minusta hälläväliätyyppi (EI: hällä väliä tyyppi).

      Nimimerkki (EI: nimi merkki)
      kirjoitustaitoinen (EI:kirjoitus taitoinen)

      Jos joku haluaa helpon avun yhdyssana (EI: yhdys sana) ongelman, se menee näin: laita "-kin" sanan perään tai keskelle, kumpi tuntuu paremmalta:

      KirjoitusKINtaitoinen hälläväliäKINtyyppi huoltaavapaaKINpäivänä henkilöKINkohtaisen äidinKINkielen.

      VAI:

      KirjoitustaitoinenKIN hälläväliätyyppiKIN huoltaa vapaapäivänäKIN henkilökohtaisenKIN äidinkielenKIN.

      Lause kokonaisuutena ei toimi, mutta kukin yhdyssana kylläKIN. Eli kokeile vaan epävarmuustilanteessa laittaa KIN joko keskelle tai loppuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      23
      5058
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      61
      2979
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2880
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      140
      2789
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      15
      1572
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1570
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1466
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      409
      1211
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1080
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      204
      919
    Aihe