Pyykkikonetta olen välillä puhdistanut sitruunahapolla, mutta juuri kuulin, että nestemäisessä pesuaineessa on vedenpehmentimenä sitraatti. Jääkö pesukoneeseen nestemäistä pesuainetta käytettäessä mitään minkä poissaamiseen sitä sitruunahappoa tarvitsisi, mitä jo pesuaineen sitraatti ei liuottaisi? Onko koko sitruunahappo tässä tilanteessa turhuutta?
Koneessani ei ole ikinä käytetty muuta, kuin nestemäisiä pesuaineita.
Nestemäinen pesuaine ja pyykkikoneen puhdistus
15
3047
Vastaukset
- Huolto
Kun käytetään nestemäisiä pyykinpesu- ja huuhteluaineita, niin mitään ylimääräisiä laitteiston pesuja ei tavita. Toki normaalit täyttökaukalot ja nukkasihti kannattaa joskus pestä ns. "perustöhnästä" vaikkappa vanhalla tiskiharjalla. Eli silmämääräinen pesu.
Varmasti on olemassa jokin poikkeus, mutta tämä pätee lähes jokaiseen elintarvikekaupasta saatavaan perus nestepesuaineeseen.
Jos huuhteluvettä ei säästellä, niin ei happopesuille ole tarvetta lainkaan. Monesti vain AAA koneet jättävät vain laastit jo pyykkiin, niin sekaisin, että mitä lienee koneen sisällä.. - BLOODisLIFE
Nukkasihti kannattaa puhdistaa ja jos on semmonen pesukone mistä saa sen irti mihin laitetaan pesuaineita niin sitä voi lavuaarissa pestä ja varsinkin sitä mihin laitetaan huuhteluaine ja mun pesukoneessa sitä kohtaa ei voi tiskiharjalla puhdistaa mutta siitä aukosta menee pulloharja ja sitten mä laitan sinne vettä ja ainetta ja pesen pulloharjalla
Mutta kyllä konettakin voi jollain aineella joskus pestä, ainakin se raikastaa - sihteerikkö
Nestemäiset pesuaineet sisältää saippuaa, joka jää koneen putkistoihin. Kannattaa tarkastaa, millaista ainetta käyttää. Osassa pesuaineita tuota saippuaa on paljonkin. Suositus on, että käytetään alle 5% saippuaa sisältävää nestemäistä pesuainetta. Kone kannattaa pesuaineen laadusta huolimatta puhdistaa muutama kerta vuodessa kunnollisella kalkinpoistoaineella. Ne poistavat putkistosta sinne pyykistä irtoavan lian ja rasvan sekä pesuainejäämät.
- Kertymä
Kas käyttämässäni Lumme sensitivessä onkin saippuaa kait 5-15%. Saippuajämiä liuottaa kuulemma emäkset. Soodaa siis kehiin??
- pyykkiniONpuhdasta
Käytän Lumme Sensitiveä kaikkeen pyykkiin suoraan rumpuun,ei lokeroihin ja 60 asteen pesuja. Rasva ja hilse ei irtoa haaleassa vedessä. Ei huuhteluainetta ja pyykki on aina puhdasta. Jos kone ollut käyttämättä viikkoja pesen vain ensin jotain vanhaa resuvaatetta. En ole koskaan käyttänyt mitään erityisaineita puhdistukseen. Koneet pysyneet kunnossa n.10v.
- lipsuuvaan
lipeää koneeseen niin puhdasta tulee.
- Ei_tarvi_putsailla
Edellinen pyykinpesukoneemme kesti 15 v neljän hengen perheessä. Meni vaihtoon, kun ohjelmakello rikkoontui. Aina käytettiin jauhemaista pyykinpesuainetta, ainoa "siivous", mitä siihen koko aikana tehtiin oli teräksisen kaulaketjun poisto tyhjennyspumpun siivikosta.
Ei koneessa koskaan mitään saostumia näkynyt, ehkä siksi, että pesuainetta käytettiin koneen valmistajan ohjeen mukaan eli annostus pienempi kuin keskieuroopan kalkkivesille tehty ohjeistus paketin kyljessä. Vaikka käyttäisi matalia pesulämpötiloja kannattaa välillä pestä koneellinen niin kuumalla ohjelmalla, kun koneesta löytyy. Ainakin, jos käyttää zeoliittipohjaisia pesuaineita. Zeoliitti on eräänlaista savea, joka sitoen likaa ja kosteutta sotkien konetta ja tukkien pikku hiljaa anturit ja venttiilit. Olen kuullut eräältä huoltomieheltä, että zeoliitti lisäksi sisältäisi vielä mm. luujauhoa, joka sekin mädätessään haisisi. Tosin tuiosta luujauhoväittämästä en menisi takuuseen.
- ruokasootoo
Ruokasooda sopii niin pesu-,kun astianpesukoneseen ja kahvinkeittimen pudistukseen
- Pesukartio
Kun olen pesukoneen joskus puhdistanut kuumalla ohjelmalla, on koko masiina ruvennut haisemaan tosi pahalle. Eli pesut ovat jääneet ihan päivittäiseen rynkytykseen 40 tai 60 ohjelmilla.
- suoliasuolia
Värjää jotain.
- s090654
Pesekone tyhjä kone sellaisella ohjemalla Jossa lämpötila on maksilla
- kokemuksestatiedän
90* asteen pesulla alkaa pesuainevaahto tulla,valua ulos koneesta. Yhden kerran 20v sitten yritin ja piti kone sammuttaa ja huuhtoa pois. Koneeni pysyneet puhtaina nestemäisellä eikä nukkasihti ole mennyt tukkoon koskaan. Olen niin tarkka pyykin kanssa. Rummun tiivisteet tummuvat tai käyntiääni muuttuu,syyt jonka takia uusinut koneita. Nukkasihtiä ei kannata avata. Kansi ei mene aina oikein paikoilleen ja alkaa vuotaa. Jos koneen valo palaa siinä nukkasihtikohdassa niin silloin, ei turhanpäiten avauksia.
- Peseoikein
Pesukone kannattaa myös desinfioida aina välillä. Se siis onnistuu laittamalla tyhjän koneellisen käymään 90 asteisella vedellä. Muuten suosittelen ehdottomasti nestemäistä pesuainetta, koska se liukenee heti eikä jätä niin helpolla jämiä vaatteisiinkaan.
Tässä pesukoneen käytöstä ja huollosta muutakin tärkeää lisäluettavaa:
http://avuton.com/koti/pesukone - Anonyymi
pyykkikone ja astianpesukone täytyy puhdistaa vähintään 1-2 kertaa vuodessa, esim juuri sitruunahapolla. muuten se voi alkaa haista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod172041Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281684Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3021157- 65929
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53885- 39824
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53795J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e30676Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273653Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33612