Netin jakaminen Nexus 5 ja Ubuntu

Mulla on siis ongelma, että Nexus 5 ei osaa jakaa USB:n eikä wifin kautta nettiyhteyttä läppäriin Ubuntuun. Ubuntu toimii oikein eli ongelma on Lollipopissa. Miten saan puhelimen jakamaan netin Ubuntulle?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ongelma on Ubuntussa ei Androidissa. Se ei koneessasi hallitse wlan verkkoja.

Äänestä
  • Luo Androidissa wifi-jakopisteen, joka näkyy sitten aivan normaalina langattomana yhteytenä ympäristössä.
    http://aijaa.com/nPeOJQ

    Äänestä

Kumma juttu ettei osata laittaa Wlan jakoa päälle Android puhelimessa.
Linuxit, jopa Ubuntu hanskaavat Wlanit ja langalliset Usb-netit.

Äänestä
  • Kokeilin sitäkin tuloksetta.

    Äänestä

  • Noviisimies4 kirjoitti:

    Kokeilin sitäkin tuloksetta.

    Ubuntussa vikaa..

    Äänestä

  • siinävikaa kirjoitti:

    Ubuntussa vikaa..

    En usko, että on Ubuntun ongelma vaan Androidin. Koetin pingata IP-osoitetta ja sain ilmoituksen

    1 packets transmitted, 1 received, 0% packet loss, time 0ms

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Noviisimies4 kirjoitti:

Mulla on siis ongelma, että Nexus 5 ei osaa jakaa USB:n eikä wifin kautta nettiyhteyttä läppäriin Ubuntuun. Ubuntu toimii oikein eli ongelma on Lollipopissa. Miten saan puhelimen jakamaan netin Ubuntulle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu