Hei, meitsillä on Samsung Galaxy 3 tabletti 16 G muistilla, josta nyt jo noin puolet on sovelluksilla. Muistitilaa voi laajentaa 64:ään asti SD-muistikortin avulla. Ostin 32 G Kingston SD-muistikortin kun se oli tarjouksessa ja ajattelin että se riittäisi valokuvilleni ja pikku videoilleni ja varmaan riittäisikin, mutta kun en tiedä miten kortti otetaan käyttöön (alustus tehty).
Olen siis alustanut kortin mutta kaikki kuvat ja videot menevät edelleen tabletin muistiin ja SD-muistikortti on edelleen tyhjänä. Pitääkö siis mennä joihinkin asetuksiin/Settings valitsemaan tallennuspaikka vai mitä?
Kun tallennan kuvia tai videoita, laite ei missään vaiheessa kysy kansiota tai paikkaa mihin tallennetaan niin kuin tietokoneella, vaan tallentaa ne automaattisesti tabletin muistiin. Myöskään Galleriassa ei ole missään vaihtoehtoa kopioi/siirrä kuvat SD-kortille.
Olen googlannut tietoa asiasta vaika kuinka, mutta löytänyt vain puhetta sovellusten siirrosta muistikortille, uusien sovellusten lataamisesta joiden avulla voi siirtää sovellukset muistikortille tai jostain mystisestä roottauksesta. Itselleni riittäisi ainakin tässä vaiheessa jos saisin edes kuvat muistikortille ilman mitään ylimääräisiä ohjelmia tai teknisiä hifistelyjä, olen nimittäin aikas tumpelo.
Olisin erittäin kiitollinen asiassa eteenpäin auttavissa vastaukista :)
Muistikortin käyttö tabletissa
5
7972
Vastaukset
- Kameran_asetuksista
Kameran asetuksista löytyy varmaan se tallennuspaikka-asetus, ainakin Galaxy S puhelimessa löytyy sieltä. Yleensäkin tuota tallennuspaikka-asetusta kannattaa katsella kyseisen ohjelman asetuksista eikä järjestelmän asetuksista.
Kuvat ja videot voi siirtää muistikortille tiedostohallinnan avulla (se "omat tiedostot" kuvake).- tablettitumpelo
Hei ja kiitos nopeasta vastauksesta.
Asetukset näkyvät asetuksissa oikein, eli SD-kortti on valittuna (mounted), mutta ongelma on siinä, että vain kameralla napsimani kuvat tallentuvat muistikortille, mutta eri kuvankäsittelyohjelmilla ja sovelluksilla tuunaamani ja esim. facebookista ja muualta ladatut kuvat jatkomuokkausta, kollaaseja ynnä muuta varten menevät edelleen laitteen muistiin viemään tilaa.
Eli seuraava ISO kysymys on että miten saan muualta ladatut tai kuvankäsittelysovelluksilla muokatut kuvani myös tallennettua SD-kortille?
Kiitos jo etukäteen jos joku voi vielä auttaa ;) - tablettitumpelo
^Mieluiten siis suoraan, eli esim. kun lataan kuvan netistä, olisi hyvä jos se tallentuisi suoraan muistikortille. Kiitos :)
- mahdotontasuoraan
tablettitumpelo kirjoitti:
^Mieluiten siis suoraan, eli esim. kun lataan kuvan netistä, olisi hyvä jos se tallentuisi suoraan muistikortille. Kiitos :)
Silleen ei voi saada.
- Riippuu_ohjelmista
tablettitumpelo kirjoitti:
Hei ja kiitos nopeasta vastauksesta.
Asetukset näkyvät asetuksissa oikein, eli SD-kortti on valittuna (mounted), mutta ongelma on siinä, että vain kameralla napsimani kuvat tallentuvat muistikortille, mutta eri kuvankäsittelyohjelmilla ja sovelluksilla tuunaamani ja esim. facebookista ja muualta ladatut kuvat jatkomuokkausta, kollaaseja ynnä muuta varten menevät edelleen laitteen muistiin viemään tilaa.
Eli seuraava ISO kysymys on että miten saan muualta ladatut tai kuvankäsittelysovelluksilla muokatut kuvani myös tallennettua SD-kortille?
Kiitos jo etukäteen jos joku voi vielä auttaa ;)Niiden käyttämiesi ohjelmien asetuksista voi löytyä tallennuspaikkavalinta riippuen mitä ohjelmia käytät (jos ei voi valita tallentaessa), netistä ladatessa vakioselaimella ei välttämättä voi valita tallennuspaikkaa mutta tuo riippuu selaimesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370