KTM Freeride E yllätti positiivisesti

Testattu

Kävin ajamassa Electric Arenan pyörällä ja täytyy sanoa, että onhan tuo helppo ja kevyt ajaa. Lähtee aina, kun kahvasta kääntää eikä koneessa ole hyrrävoimia havaittavissa. KTM Freetide E menee mutkassa kuin ajatus ja ampuu suoralla kiivaasti.

Ja kyllä on muuten papua padassa aika väkevästi. Vaikka heppoja on vain 33, vääntö on ihan tautinen nollakierroksista alkaen.

Katsokaas muuten nettikuvista kuinka kapea tuon moottori on. Jarru- ja vaihdepolkimetkaan eivät ole tiellä spooreissa.

KTM:llä on kyllä edistyksellisin moottori mitä crosseissa on.

Tämä on nykypäivää!

6

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitkäsladi

      Sähköpyörät ovat ökypelejä ja liian rajuja. Onneksi niissä voi rajoittaa tehoa asetuksista niin pystyy ajamaan. Onhan ne kyl kevyitä ajaa.

    • skotari

      crossi radalla oli tommonen koe ajossa lähes meluton. peli sarja enduroakin sähkö kotarilla on ajettu tehojen puolesta olisi kisa peli mutta kuulenma vakio takajousi on lähän löysä kisa käyttöön.hienopeli kunhan akun toiminta aikaa saisi lisää niin menisi enduro käytössäkin siirtymiä ajamaan.

      • lipoakkuinen

        Miten kauan tossa ottaa akunvaihto? Joo tosiaan tehoa on KTM:n sähköpyörässä riittävästi.


    • skotari

      akun toiminta aika puoli tuntia kisa käytössä mutta merkkiliikkeet myy bensa käyttöistä pika laturia varikolle.

    • ostaisin

      Mitä järkeä Freeride E:n tehosta ja sairaasta väännöstä on? Hiekkaradalla pyörä raivoaa alla kuin raivo apina ja paremmin pitävässä kohdassa voi käydä sitten hullusti, kun vääntöä on kuin dieselautoissa... Mut onhan se nopea ajettava.

    • Anonyymi

      Starkin Varg-sähköcrossissa on 80 hevostoimaa. Se on jo sairasta, mutta onneksi vääntökäyrää yms. kaikkea mahdollista voi säätää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      40
      3231
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      923
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      800
    4. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      780
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      704
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      14
      652
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      611
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      21
      591
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      41
      570
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      559
    Aihe