Miltä alueelta hotelli Dubaissa?

1.kertaa

Matkalla mukana koko perhe 2 aik. ja 3 teinaria. Alue- ja hotellivinkit ovat tervetulleita.

13

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dubai4x

      Riippuu vähän siitä mitä haluatte ja miten paksu lompakko. Kannattaa tutustua vanhempiin kirjoituksiin sekä dubai.fi-palstaan. Viimemainitun ylläpitäjän vuokraamiin kerrostalokämppiin ei kannata haksahtaa. Hyvä valinta on hotelli, joka on lähellä metroasemaa. Tripadvisorista kannattaa lueskella hotelliarvosteluita, kunhan suodattaa pois pahimmat ylilyönnit ja kilpailijoiden mollaukset.

    • yksisuosittelija

      Chelsea tower: kävelymatka suurimaan ostoskeskukseen Dubai Mall, Burj Khalifa, metro vieressä. Rannalle mentävä taxilla.
      Exclusive: kävelymatka isoon Bur Juman ostoskeskukseen, metro lähellä, rannalle bussilla tai taxilla.
      Flora Creek: kävelymatka isoon Deira City Centre ostoskeskukseen, metro lähellä, sekä Jumeirahin että Mamzarin rannoille bussilla tai taxilla.
      Näistä jokainen mainitsemani on sijainniltaan ok, näissä isoja huoneistoja. Myös noiden lähellä olevia hotelleja kannattaa tsekata. Eivät ole kalliimmasta päästä, jokaisesta näistä hyvät yhteydet eri puolille kaupunkia.

    • Paikallinen

      JBR on paras paikka, kokeile vaikka Hilton Jumeirah Beach Resortia. Atlantis palmulla on kiva, mutta sielta on aika suhaaminen taksilla kylille.

      Deiraan tms. ei kannata eksya.

      • Pariset

        Miksi ei Deiran rannalle kannattais majoittua?


      • abralla_pääsee
        Pariset kirjoitti:

        Miksi ei Deiran rannalle kannattais majoittua?

        Marinan juppilomailijoilla ja dubai.fi-palstan omistajalla on joku Deiraa koskeva epänormaali fobia. Deirassa on monta hyvää hotellia, varsinkin Creekin rannalla.


      • Gulffilainen
        Pariset kirjoitti:

        Miksi ei Deiran rannalle kannattais majoittua?

        Mä en vain pidä alueesta, vähän kuin menisi Intiaan. Kannattaa investoida vähän enemmän ja mennä kivalle alueelle. Toisaalta, asun Persianlahdella, tunnin lennon päässä Dubaista, ja olen saanut tarpeekseni Deiran tapaisista paikoista jonka kaltaisia suurin osa kaupungeista täällä on. Jos käy Dubaissa kerran tai pari, niin kai Deira jotain eksotiikkaa antaa, mutta se vaan ei enää ole minun juttuni. Mieluummin nauttii luksuksesta jota täällä päin maailmaa on ihan eri tavalla kuin Euroopassa.


    • Leeviska

      Kaksi kertaa Dubaissa olleena yhdyn edelliseen, että JBR/DUBAI MARINA parhaat paikat...joskin majoitus kallista, mutta jos ei ole rahasta kiinni, niin ehdottomasti tolle alueelle! Ton alueen hotelleista myöskin järjestetään kuletuksia suurimpiin ostoskeskuksiin. Itse asuttiin Bur Dubaissa lähellä Bur Juman ostoskeskusta...sieltä hotelleista saa jotain 60-70 neliön kaksioita halvemmalla kuin JBR/DUBAI marinasta perus kahen hengen hotellihuoneen...Taksilla joutuu dubaissa jokatapauksessa kulkemaan jos haluaa nähdä muutakin kun hotellin ympäristön ja se on onneksi halpaa ja takseja saa helposti...etäisyydet kaikkialle valtavat ja ruuhkissa joutuu jonottamaan...Esim.dubai marinasta bur dubaihin n.30km. ja Deiraan vielä pitempi matka...Plussaa Dubai marina/jbr/the walk alueessa on mielestäni seuraavat asiat: Uimaranta mahtava luksus rantakahviloineen/ravintoloineen, the walk itsessään jo instituutio, Dubai Marinan alue sitten itsessään jotain aivan mahtavaa luksusjahteineen ja hienoine kahviloineen sekä ravintoloineen...tämä on myöskin dubain uusinta aluetta, joten kaikki on viimesen päälle hienoa...kohtuu lähellä ovat mall of the emirates laskettelurinteineen sekä the battuta mall...marinassa on myös oma ostoskeskus sellainen Helsingin forumin/kampin kokoinen!

      • dubai4x

        Nuo viimeisten rivien asiat on nähty parissa tunnissa, sitten jo kyllästyttää. Yhtä ja samaa yltiöprameaa kitschiä.


    • Huntuveikko

      Vaikkapa Internet Cityn Grand Midwest Tower. Suurin miinus kelvoton uima-allas. Ja Gloria Hotel sen vieressä, parempi ja kalliimpi. Molemmat ihan metroaseman vieressä. Aikaisemmin mainittu Flora Creek on hyvä, myös Riviera Hotel sen lähellä. Arabiyan Courtyard, kulunut ja vähän vanhahtava jo. Suha Marinassa. Ja periaatteessa mikä tahansa SZR:n varrella oleva parempi hotla, kunhan huone ei ole tien puolella.

    • Jhsaei

      Vuokratkaa auto ja ottakaa hotelli vähän sivumpaa. Samalla rahalla isompi huoneisto ja vuokra-autolla emiraatit avautuu ihan eritavalla. Tammikuussa lähdetään 7:ttä kertaa ja auto otetaan heti kentältä. Moottoripyörä vuokrataan sitte muutamaksi päiväksi :-) Ensimmäisillä kerroilla mekin oltiin Deiran ja Bur Dubain alueella mutta nyt mennään muualle, ehkä jopa Sarjahiin tai Ajmaniin, poissuljettu ei ole Abu Dabhikaan.

    • Abullah

      Olemme lomailleet kolme kertaa Dubaissa, pari kertaa Down Townissa (Burj Khalifan naapurissa) ja kerran Marinassa. Olemme taas vuodenvaihteessa sinne menossa ja tällä kertaa varasin hotellin Al Barshasta Mall of Emigratesin naapurista (Ivory Grand Hotel). Perheemme teinit haluavat shoppailun lisäksi ainakin Wild Wadi -vesipuistoon, joka heidän mielestään on Atlantista parempi :)

      • Huntuveikko

        Meidänkin teinit olivat pettyneitä Atlantikseen. Ensi kerralla Wild Wadiin.


    • Sharjah

      Neljättä kertaa Dubaihin ja aina hotelli Sharjahin puolelta. Rantahotelleissa hyvät oltavat ja Dubaihin pääsee taksilla tai hotellin kuljetuksella. Tykätään löhötä päivä rannalla ja illaksi Dubain puolelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      154
      8329
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      432
      7412
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      71
      3831
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      150
      3522
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      111
      2998
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      51
      2557
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2016
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1863
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      36
      1684
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1520
    Aihe