Miksi Firefox alkaa hidastelemaan, mitä enemmän välilehtiä on avoinna? Erityisesti jos välilehtien määrä alkaa lähentelemään 100 kpl. Varsinkin sivujen scrollaaminen muodostuu tökkiväksi ongelmaksi. Scrollatessa Firefoxin CPUn käyttö nousee välille 20-23%, muutoin se on välillä 1-10%. Kokonaisuudessa muistia on vapaana 90%. Joillakin on kuitenkin paljon enemmänkin avoinna, satoja, jopa yli tuhannen. Miten selaiseen pystyy?
Eikös Firefox kuitenkin jätä lataamatta muut, kuin käytössä olevat välilehdet (jos asetuksista ei ole valinnut toisin), niin mikä sen hidastelun sitten aiheuttaa?
Eikös Firefox kuitenkin jätä lataamatta muut, kuin käytössä olevat välilehdet (jos asetuksista ei ole valinnut toisin), niin mikä sen hidastelun sitten aiheuttaa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Firefox hidastelee aina niin se on aina tehnyt ja tekee jatkossakin.
100 välilehteä on kyllä melko suuri määrä. Jos jollakin on enemmän, niin heillä on tehokkaampi mikro, kuten enemmän ja nopeampaa muistia, tehokkaampi moniydin CPU, hyvä näytönohjain, nopea kovalevy jne.
Jännä juttu, että kysellään tällaisia. Ottaako päähän?
Mihin tarvitset valtavan määrän auki olevia välilehtiä?
Testaan: 15 välilehteä auki. Kun en tee mitään, niin CPU enimmäkseen 1-3%, koko vaihteluväli 0-5% (6-ydinprosessori 3.3-3.9GHz) ja muistia (jota 8GB 1600 MHz) vapaana 5,5 gigaa.
Avoinna ainakin viisi eri nettilehteä (Iltasanomat, Iltalehti, Hesari yms.), sääsivuja, muutama nettikauppa, sähköposti, pari Suomi24:n foorumia...
Scrollaan Iltasanomia: CPU 10-14, koko vaihteluväli 9-16 (riippuu scrollausnopeudestakin). Selaimessa käytössä Adblock Plus, joka blokkaa raskaammat mainokset ja tekevät tästä Suomi24:stäkin melko käyttökelpoisen.
En jaksa nyt testata sadalla välilehdellä... mutta alle 20 välilehdellä ei mitään hidastumista tässä mikrossa. Joskus olen käyttänyt 30-40 välilehteä tässä, eikä ole hidastunut.
Valitettavasti Adblosk plus taitaa blokata vain näyttämisen koska FF:n seuraavassa versioon on tulossa joku "Adblock muistin tuhlaus esto", vapaasti muistaen lukeneeni.