Sinkki - aamulla vai illalla?

Zinc

Olen hieman kahlaillut sinkkiä koskevia artikkeleita, mutta en ole niissä havainnut mainintaa mihin aikana vuorokaudesta se olisi hyvä ottaa jos lisäsinkkiä käyttää.

"Sinkki - elintärkeä hivenaine"

"Rauta, kalkki, magnesium ja kasvisten fytaatit vähentävät ravinnon sinkin imeytymistä ja biologista hyväksikäyttöä."

- http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=134

"Sinkki on ihmiselle välttämätön hivenaine": http://www.sinkki.com/

9

5779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietojamuilletoisille

      Kokeilemalla vain löydät sopivan ajankohdan itsellesi.

    • 1030
    • Zinc

      Lisäsinkkiä olen ottanut jo melko kauan iltaisin, mutta muutaman viimeviikon pakki ollut hieman sekaisin (varsinkin aamuisin) ja ole miettinyt mitkä tekijät siihen voisi vaikuttaa ja sinkki on ollut tyhtenä epäiltyjen listalla, sekä olen miettinyt mitä muutoksia tavoissa on mahdollisesti tullut tehtyä. Ehkä hieman liikaa pähkinäsekoitusta illalla jne.

      Sivistyksessäni on aukko, enkä edes haulla löytänyt tietoa onko sinkki vesi- vai rasvaliukoinen.

      "Vitamiinista saa parhaat hyödyt, kun sen ottaa aamulla tai aamupäivällä. Erityisen tärkeää oikea vuorokaudenaika on rasvaliukoisille D-, A-, K- ja E-ryhmän vitamiineille, jotka varastoituvat muun muassa rasvakudokseen, maksaan, lihaksistoon ja aivoihin."

      "Kun rasvaliukoisen vitamiinin ottaa ennen puolta­päivää, se pääsee saman tien elimistön käyttöön. Illalla otettu vitamiini sitä vastoin varastoituu elimistöön, jolloin sen teho jää pienemmäksi."

      - http://www.hyvaterveys.fi/artikkeli/mika_vikana/ota_vitamiinit_aamulla

      "Tiedätkö mihin aikaan päivästä vitamiinit kannattaa ottaa?"

      - http://www.iltalehti.fi/elintavat/2014032018141751_el.shtml

      "Terveysväitteitä vitamiineista ja mineraaleista"

      - http://blogs.helsinki.fi/ekk224-2012/2012/10/15/terveysvaitteita-vitamiineista-ja-mineraaleista/

      "Antioksidantit ja pro-oksidantit"

      - http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=21

      • 1905

        Sinkki on hivennäisaine, joita ei jaotella vesi/rasvaliukoisiin.


      • 1905
        1905 kirjoitti:

        Sinkki on hivennäisaine, joita ei jaotella vesi/rasvaliukoisiin.

        siis hivenaine...


    • ammupalankanssa

      Ruuan kanssa kaikki otetaan.

      Ravinteet ovat ruuassa, joten lisäravinteetkin otetaan ruuan kanssa.

      Itse otan kaikki aamupalan kanssa.

    • BLOODisLIFE

      Ehkä mieluummin aamulla tai päivällä kun illalla. Magnesiumia jotkut ottaa illalla

    • Zinc

      Olen tavanomaisesti ottanut magnesiumin illalla (lihasten kramppitaipumusta loiventamaan), mutta nyt kokeeksi katsoin jakson, josko pähkinäsekoituksen sisältämä mangesium sen korvaisi.

      Nyt olen palannut illalla mangesiumin ottoon, joka loiventaa paremmin, ainakin toistaiseksi.

      Sinkin olen nyt muutamia päiviä ottanut aamulla. En tiedä miten soijamaito korreloi vitamiinien ja raudan kanssa vai okon parempi sen suhteen kuin lehmänmaito.

      Ylempänä mainitsin siitä, että viimeviikkoina pakki on ollut hieman selkaisin varsinkin aamuisin, mutta hieman pidempäänkin päivisin. Mietin jotakin nestetasapainon ongelmaa.

      Vuosikymmeniin en ole käyttänyt lisäsuolaa ruokavaliossa (todella, todella harvoin ja hyvin vähän) ja mietin saanko sitä liian vähän, sopivasti vai liikka. Muutenkaan en juuri käytä kovin suolaisia tuoteita, mutta piilosuolaa (ja sokeria) on kaikkialla. Nyt olen hieman lisäillyt suolaa ja vatsa ollut jonkin verran rauhallisempi. Tarkkaillaan josko suuntaus säilyy.

      En tiedä onko vain sattumaa, mutta aamuinen verenpaine on sen jälkeen ollut selkeästi korkeampi. Ei liene pitäisi niin nopeasti vaikuttaa. Tarkkaillaan.

    • Zinc

      Kertoisitteko paljonko on käyttämienne maitojen sokeri- ja suolapitoisuus, jotka lienee purnukan kyljessä ilmoitettu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      87
      17091
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      32
      9884
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      28
      4851
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      233
      3855
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3123
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2810
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      110
      2771
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      24
      2649
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      2470
    10. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      48
      2460
    Aihe