Sinkki - aamulla vai illalla?

Zinc

Olen hieman kahlaillut sinkkiä koskevia artikkeleita, mutta en ole niissä havainnut mainintaa mihin aikana vuorokaudesta se olisi hyvä ottaa jos lisäsinkkiä käyttää.

"Sinkki - elintärkeä hivenaine"

"Rauta, kalkki, magnesium ja kasvisten fytaatit vähentävät ravinnon sinkin imeytymistä ja biologista hyväksikäyttöä."

- http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=134

"Sinkki on ihmiselle välttämätön hivenaine": http://www.sinkki.com/

9

5514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietojamuilletoisille

      Kokeilemalla vain löydät sopivan ajankohdan itsellesi.

    • 1030
    • Zinc

      Lisäsinkkiä olen ottanut jo melko kauan iltaisin, mutta muutaman viimeviikon pakki ollut hieman sekaisin (varsinkin aamuisin) ja ole miettinyt mitkä tekijät siihen voisi vaikuttaa ja sinkki on ollut tyhtenä epäiltyjen listalla, sekä olen miettinyt mitä muutoksia tavoissa on mahdollisesti tullut tehtyä. Ehkä hieman liikaa pähkinäsekoitusta illalla jne.

      Sivistyksessäni on aukko, enkä edes haulla löytänyt tietoa onko sinkki vesi- vai rasvaliukoinen.

      "Vitamiinista saa parhaat hyödyt, kun sen ottaa aamulla tai aamupäivällä. Erityisen tärkeää oikea vuorokaudenaika on rasvaliukoisille D-, A-, K- ja E-ryhmän vitamiineille, jotka varastoituvat muun muassa rasvakudokseen, maksaan, lihaksistoon ja aivoihin."

      "Kun rasvaliukoisen vitamiinin ottaa ennen puolta­päivää, se pääsee saman tien elimistön käyttöön. Illalla otettu vitamiini sitä vastoin varastoituu elimistöön, jolloin sen teho jää pienemmäksi."

      - http://www.hyvaterveys.fi/artikkeli/mika_vikana/ota_vitamiinit_aamulla

      "Tiedätkö mihin aikaan päivästä vitamiinit kannattaa ottaa?"

      - http://www.iltalehti.fi/elintavat/2014032018141751_el.shtml

      "Terveysväitteitä vitamiineista ja mineraaleista"

      - http://blogs.helsinki.fi/ekk224-2012/2012/10/15/terveysvaitteita-vitamiineista-ja-mineraaleista/

      "Antioksidantit ja pro-oksidantit"

      - http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=21

      • 1905

        Sinkki on hivennäisaine, joita ei jaotella vesi/rasvaliukoisiin.


      • 1905
        1905 kirjoitti:

        Sinkki on hivennäisaine, joita ei jaotella vesi/rasvaliukoisiin.

        siis hivenaine...


    • ammupalankanssa

      Ruuan kanssa kaikki otetaan.

      Ravinteet ovat ruuassa, joten lisäravinteetkin otetaan ruuan kanssa.

      Itse otan kaikki aamupalan kanssa.

    • BLOODisLIFE

      Ehkä mieluummin aamulla tai päivällä kun illalla. Magnesiumia jotkut ottaa illalla

    • Zinc

      Olen tavanomaisesti ottanut magnesiumin illalla (lihasten kramppitaipumusta loiventamaan), mutta nyt kokeeksi katsoin jakson, josko pähkinäsekoituksen sisältämä mangesium sen korvaisi.

      Nyt olen palannut illalla mangesiumin ottoon, joka loiventaa paremmin, ainakin toistaiseksi.

      Sinkin olen nyt muutamia päiviä ottanut aamulla. En tiedä miten soijamaito korreloi vitamiinien ja raudan kanssa vai okon parempi sen suhteen kuin lehmänmaito.

      Ylempänä mainitsin siitä, että viimeviikkoina pakki on ollut hieman selkaisin varsinkin aamuisin, mutta hieman pidempäänkin päivisin. Mietin jotakin nestetasapainon ongelmaa.

      Vuosikymmeniin en ole käyttänyt lisäsuolaa ruokavaliossa (todella, todella harvoin ja hyvin vähän) ja mietin saanko sitä liian vähän, sopivasti vai liikka. Muutenkaan en juuri käytä kovin suolaisia tuoteita, mutta piilosuolaa (ja sokeria) on kaikkialla. Nyt olen hieman lisäillyt suolaa ja vatsa ollut jonkin verran rauhallisempi. Tarkkaillaan josko suuntaus säilyy.

      En tiedä onko vain sattumaa, mutta aamuinen verenpaine on sen jälkeen ollut selkeästi korkeampi. Ei liene pitäisi niin nopeasti vaikuttaa. Tarkkaillaan.

    • Zinc

      Kertoisitteko paljonko on käyttämienne maitojen sokeri- ja suolapitoisuus, jotka lienee purnukan kyljessä ilmoitettu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4363
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      2016
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      62
      1687
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1363
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      923
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      899
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe