lintulamppu

unduhöperö

Onko undulaateille pakko hankkia "lintulamppua"? Jos on niin miksi?
Kiitos jo etukäteen vastukisostanne :)

10

2440

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • undu123

      Korjaan * vastauksistanne

    • Keljutt

      En ole kuullutkaan lintulumpusta, mihin sitä muka tarvitaan. Hommaa nyt vain häkki, pysyvät siellä eivätkä pasko kaikkia paikkoja.

    • Tirppanisti

      Kyllähän linnut hengissä ilmankin pysyy, mutta näillä leveyksillä lamppu on kyllä äärimmäisen suositeltava etenkin talvisaikaan. Lampulla voi säädellä linnulle sopivan päivänpituuden eikä Australian ruohotasangoilta kotoisin olevalle eläjälle keinovaloa juuri voi liikaa olla. Riittävässä ja oikeansävyisessä valaistuksessa linnut ovat paljon virkeämpiä ja eloisampia, lisäksi linnuille suunniteltu polttimo (tai joku muu vastaava pieneläimille tai matelijoille tarkoitettu loisteputki) sisältää UV-valoa, joka auttaa linnun omaa D-vitamiinisynteesiä.
      Toisin kuin ihminen, lintu myös näkee UV-alueella, mutta ikkunoiden lasi suodattaa luonnovalosta pois suurimman osan UV-säteilystä, joten sisätiloissa päivänvalosävyinen UV-pitoinen valo saa ympäristön näyttämän linnun silmään luonnollisemmalta (vertaa jos vaikka itse eläisit koko ajan ympäristössä jossa valossa ei ole lainkaan vihreää tai punaista aallonpituutta)

      • Seepris

        Koskeeko tämä mielestäsi kaikkia kotona olevia häkkilintuja. Netissä on todella paljonpuhetta tästä lintulampusta.


      • Tirppanisti

        Juu toki, ainakin kaikkia tavallisimpia lemmikkilajeja. Ainakin kaikilla loistopeipoilla se uv-alueella toimiva tappisolu löytyy, ja kyllä vähintään talvikaudella lisävalo on linnulle kuin linnulle virkistävää. Kesäaikaan jos linnuilla on mahdollista oleskella kohtuullisen paljon ulkona ihan aidossa luonnonvalossa ei toki sisällä niin paljoa valoa tarvita.


    • Lintutäti
    • Lintujaainaollut

      Mistä saa ostaa lintulampun?

      • Tirppanisti

        Hyvinvarustetuista lemmikkiliikkeistä saa joko hyllystä tai tilaamalla varta vasten linnuille tarkoitettuja lamppuja joko loisteputkina tai pienoisloisteputkina. Toki pitää jo olla olemassa tai hankkia sitten sopiva valaisinkin joko perinteisellä kierrekannalla tai loisteputkirunko, ja niitä saa melkein mistä tahansa rautakaupasta tai motoneteistä tms, tai sitten lemmikkikaupasta esim akvaariovalaisin jonka saa näppärästi häkin päälle (huomaa kuitenkin ettei valaisimessa saa olla lasikupua blokkaamassa UV-valoa, ja monet muovilaadut alkavat hapertua UV-valossa).
        Myös matelijaputkista tai "pieneläinputkista" löytyy linnuillekin sopivia, kunhan ottaa vain niitä missä UVB-osuus ei ole liian korkea vaan samaa luokka kuin varsinaisissa lintuputkissa (2-3%, suuressa ja korkeassa lentohäkissä vielä joku 5% menee hyvin kun etäisyys lamppuun on suurempi kuin pikkuhäkeissä). Jos matelijaputken sävy on liian sininen tai vihreä, voi sen rinnalle laittaa toisen lämpimämmän sävyisen peruslampun.


    • kokemuston

      Ja sitten on vielä UV lamppu joka säteilee lämpöä, kun tulee päivä jolloin veitikka sairastuu, niin se voi kaivata lämpöä, ettei kaikki energia mene lämmittämiseen(linnun ruuansulatus)

    • Anonyymi

      Mutta eikös vitaminoidut siemenet korvaa uv lampun?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      68
      1865
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1209
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      139
      992
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      17
      900
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      82
      655
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      102
      644
    7. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    8. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      638
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      57
      547
    10. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      46
      546
    Aihe