Onko undulaateille pakko hankkia "lintulamppua"? Jos on niin miksi?
Kiitos jo etukäteen vastukisostanne :)
lintulamppu
10
2437
Vastaukset
- undu123
Korjaan * vastauksistanne
- Keljutt
En ole kuullutkaan lintulumpusta, mihin sitä muka tarvitaan. Hommaa nyt vain häkki, pysyvät siellä eivätkä pasko kaikkia paikkoja.
- Tirppanisti
Kyllähän linnut hengissä ilmankin pysyy, mutta näillä leveyksillä lamppu on kyllä äärimmäisen suositeltava etenkin talvisaikaan. Lampulla voi säädellä linnulle sopivan päivänpituuden eikä Australian ruohotasangoilta kotoisin olevalle eläjälle keinovaloa juuri voi liikaa olla. Riittävässä ja oikeansävyisessä valaistuksessa linnut ovat paljon virkeämpiä ja eloisampia, lisäksi linnuille suunniteltu polttimo (tai joku muu vastaava pieneläimille tai matelijoille tarkoitettu loisteputki) sisältää UV-valoa, joka auttaa linnun omaa D-vitamiinisynteesiä.
Toisin kuin ihminen, lintu myös näkee UV-alueella, mutta ikkunoiden lasi suodattaa luonnovalosta pois suurimman osan UV-säteilystä, joten sisätiloissa päivänvalosävyinen UV-pitoinen valo saa ympäristön näyttämän linnun silmään luonnollisemmalta (vertaa jos vaikka itse eläisit koko ajan ympäristössä jossa valossa ei ole lainkaan vihreää tai punaista aallonpituutta)- Seepris
Koskeeko tämä mielestäsi kaikkia kotona olevia häkkilintuja. Netissä on todella paljonpuhetta tästä lintulampusta.
- Tirppanisti
Juu toki, ainakin kaikkia tavallisimpia lemmikkilajeja. Ainakin kaikilla loistopeipoilla se uv-alueella toimiva tappisolu löytyy, ja kyllä vähintään talvikaudella lisävalo on linnulle kuin linnulle virkistävää. Kesäaikaan jos linnuilla on mahdollista oleskella kohtuullisen paljon ulkona ihan aidossa luonnonvalossa ei toki sisällä niin paljoa valoa tarvita.
- Lintutäti
Lintulamppu on todella tarpeellinen hankinta lintutalouteen. Se kuitenkin vaikuttaa niin valtavasti linnun elämään.
Luepa täältä lisää:
http://pinkkupingviini.blogspot.fi/2013/11/muistithan-lintulamput.html
Kannattaa selata myös lemmikkilinnut Kaijuli ry:n foorumin lintulamppuja koskevia keskusteluja. - Lintujaainaollut
Mistä saa ostaa lintulampun?
- Tirppanisti
Hyvinvarustetuista lemmikkiliikkeistä saa joko hyllystä tai tilaamalla varta vasten linnuille tarkoitettuja lamppuja joko loisteputkina tai pienoisloisteputkina. Toki pitää jo olla olemassa tai hankkia sitten sopiva valaisinkin joko perinteisellä kierrekannalla tai loisteputkirunko, ja niitä saa melkein mistä tahansa rautakaupasta tai motoneteistä tms, tai sitten lemmikkikaupasta esim akvaariovalaisin jonka saa näppärästi häkin päälle (huomaa kuitenkin ettei valaisimessa saa olla lasikupua blokkaamassa UV-valoa, ja monet muovilaadut alkavat hapertua UV-valossa).
Myös matelijaputkista tai "pieneläinputkista" löytyy linnuillekin sopivia, kunhan ottaa vain niitä missä UVB-osuus ei ole liian korkea vaan samaa luokka kuin varsinaisissa lintuputkissa (2-3%, suuressa ja korkeassa lentohäkissä vielä joku 5% menee hyvin kun etäisyys lamppuun on suurempi kuin pikkuhäkeissä). Jos matelijaputken sävy on liian sininen tai vihreä, voi sen rinnalle laittaa toisen lämpimämmän sävyisen peruslampun.
- kokemuston
Ja sitten on vielä UV lamppu joka säteilee lämpöä, kun tulee päivä jolloin veitikka sairastuu, niin se voi kaivata lämpöä, ettei kaikki energia mene lämmittämiseen(linnun ruuansulatus)
- Anonyymi
Mutta eikös vitaminoidut siemenet korvaa uv lampun?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1501479
- 104911
- 75723
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15573ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40504Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m156472Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..44462- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402