Rakkaus kadoksissa

lovelove67

Olen 48 v. tummahko nainen. Mietin, että kuinka melkein kaikilla on elämänkumppani, mutta minulle ei vain löydy. Jos minä ihastun, en saa vastakaikua. Ei pyyntöjä elokuviin, tapaamisiin yms. Olen monien mielestä hyvä tyyppi, mutta mihet eivät todellakaan tee lähestymisyrityksiä. En tiedä mitä ajatella. Olen asian vuoksi onneton ja yksinäinen, kaipaan rinnalleni ihmistä jonka kanssa tehdä asioita. Mikä minussa on oikein pielessä? Ei se etsimällä löydy, mutta miksi vaan niin kaipaan?

Olin ihastunut vuosia yhteen mieheen, mutta siipeen sain.
Ja sitten kun siitä vähän paranin, niin jo taas tuli sydänsuruja.



Onko minulle tarkoitettu joku ihminen?

Kiitos!

4

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ole vielä kovin kauan käyttänyt omia korttejani joten tähän tulkintaan kannattaa suhtautua pienellä varauksella. Nostin kuitenkin kortit sinulle ja jos nyt tulkitsen tätä oikein niin yrität löytää rakkauden vain siksi kun muillakin on, etkä rakkauden itsensä vuoksi. Mielesi on takertunut haavekuvaan miehestä joka vastaa kaikkia unelmiasi täyttää kaikki toiveesi. Kenelläkään ei ole velvollisuutta tehdä sinusta onnellista eikä kukaan pystyisikään siihen vaikka haluaisi. Todellinen rakkaus ei synny riippuvuudesta tai tarpeesta vaan siitä että jaat ja annat omaa rakkauttasi ja myötätuntoasi muille pelkästä antamisen ilosta. Kun rakkautesi ei perustu enää pelkkään itsekkääseen tarpeeseen ja pysty jättämään "kun muillakin on" ajattelun taaksesi, niin silloin saat tilaisuuden löytää se oma elämänkumppani. Siihen asti sinun olisi korttien mukaan hyvä oppia nauttimaan yksinäisyyden hyvistä puolista. Kun pystyt olemaan paremmin sinut yksinäisyyden tunteen kanssa, maailma ja sen tarjoamat mahdollisuudet avautuvat sinulle ihan uudella tavalla.

    • Unijukka15

      Vaikka tähän onkin jo Furiosha vastannut niin intuitioni kertoo, että minunkin on kortit kysyjälle nostettava. Toivottavasti nostoistani on siis apua!
      (1.tämänhetkinen tilanne 2.suhteesi asiaan/ongelmaa/ihmiseen 3.asian/ongelman syy/merkitys tai miten toinen osapuoli näkee sinut (kysymyksestä riippuen) 4.neuvo asian ratkaisemiksi/ näkymä tulevaan).

      1.aurinko: Kypsyys ja viattomuus, tietoinen mieli ja alitajunta kohtaavat kysyjän persoonassa. Hän on lämmin ihminen, joka ei kuitenkaan ole saanut täyttä vastakaikua tunteilleen.

      2.miekkojen kuningas: Kysyjä on henkisesti kypsä ihminen. Kuitenkin ongelman ydin on spontaaniudessa. Rakkauteen ei voi suhtautua liian älyllisti taikka muuten ennakkoluuloisella asenteella siitä mitä toinen on. Jos suhtaudut rakkauteen liian ennakkoluuloisesti on rakkautesi "taistelua". Ymmärrä että niin muut kuin sinä itsekin teette joskus virheitä. Ei ole olemassa virheettömiä ihmisiä. Ja rakkauden täytyy oppia hyväksymään myöskin virheet toisessa osapuolessa. Opi mukautumaan toiseen ihmiseen, empatia on askel kohti rakkautta !

      3.miekkojen 5: Kun hyväksyt "tappion" hyväksyt myöskin sen että voit voittaa! Jokaisessa ihmisessä on hyviä sekä ainutlaatuisia piirteitä, lopeta ihmisten vertaileminen. Voit löytää rakkautesi parhaiten ehkä sieltä, mistä et sitä enää hakemalla hae. Ole vain oma itsesi, älä kilpaile ainakaan rakkauden kanssa! Sinulla on alitajuisia pelkoja, että jäät yksin, älä pelkää vaan opi olemaan yksin. Kun opit olemaan yksin olet vahvempi ja silloin myöskin rakkaus on sinua lähempänä.

      4.miekkojen 2: Meille kaikille jakautuu joka hetki eri vaihtoehtoja. Lopulta olet valinnut yksinäisyytesi itse. Antaudu mahdollisuuksille, niin voi löytää toisen ihmisen. Järki ei useinkaan anna oikeita vastauksia vaan se että antautuu tapahtumien kululle. Koeta olla rennompi.

    • Patamustaässä

      Olet kirottu!

    • nalle48

      Semmost se o. Nälkä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      49
      6031
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      263
      5947
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      91
      5750
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      37
      4918
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      49
      4729
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      217
      4077
    7. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3751
    8. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      150
      3604
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      34
      3192
    10. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      25
      3137
    Aihe