Guesthouse vuokraus

kirrez

Löysimme rent holiday homes sivuilta guesthousen ja otettiin meilillä yhteyttä omistajaan, kuten ilmoituksessa kehoitettiin. Sovittiin kolmen viikon majoittumisesta ja omistaja ilmoitti, että haluaisi takuumaksun varmistukseksi, ok. Ei halunnut ilmoittaa pankkiyhteyksiään netin kautta, vaan kertoi, että kun hän menee elokuun puolivälissä miehensä kanssa Ruotsiin niin sieltä käsin ilmoittaa puhelinnumeron, johon voin tekstata hänelle ja hän ilmoittaa pankkiyhteyden tiedot. Puhelinnumeron hän ilmoitti meilin kautta ilman maan numeroa. Sain tiedustelusta selville että on englantilainen numero, kenelle kuuluu se ei selvinnyt.

Laitoin hänelle meiliä kysyäkseni minkä maan numero se on, kun ei ilman maan numeroa tietenkään voi ottaa yhteyttä. Tosin tiesin jo kun olin ottanut selvää. Mutta halusin hänen vastaavan minulle.

Hän ei ole vastannut meiliini. Ystäväni on facebookissa ja siellä nähnyt kyseisen rouvan vierailevan joka päivä facessa, eli kuitenkin nettiyhteys hänellä toimii.

Hän on tummaihoinen, ja ilmoittanut asuinpaikakseen Kotu. Pari kommenttia tuosta paikasta löysin, ihan positiivisia olivat. Joku oli kirjoittanut, että hän on ruotsalainen, mutta sehän ei ole mitenkään olennaista.


En tiedä mitä tehdä seuraavaksi, laitoin meiliä myös rent holiday homes osoitteeseen, ei vielä ainakan vastausta.
Lähinnä nyt askarruttaa luotettavuus, tähän saakka kaikki kokemukset vastaavista paikoista ovat olleet ihan ok. Nyt haluttaisi vaihtaa maisemaa, joten siksi uutta paikkaa etsittiinkin.

Taisi tulla aika sekava sepustus, sorry. Olisiko kenelläkään antaa vinkkiä kyseiseen ongelmaan.

2

126

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Batler

      Moi,
      Kertomuksei perusteella vaikuttaa epäluotettavalta. Minä en maksaisi mitään takuumaksua etukäteen.
      Itse menen syyskuussa viikoksi Gambiaan majoitun Apartamentos Riyaniin Kololissa ja maksan majoituksen vasta perillä (266€) - kallis, mutta erinomainen paikka. Suosittelen.

      • kirrez

        Nyt sovittu rouvan kanssa että maksetaan vasta perillä, eli ei siis mitään ennakkomaksua. Ruotsalaisten ja saksalaisten kommentteja olen lukenut ja ovat tykänneet. Viimeisimmät kommentit tämän vuoden huhtikuulta. Asia siis siltä osin selvä ja jos ei paikka miellytä niin on myös kakkosvaihtoehto varalta. Ollaan oltu viimeksi Kololissa, sitä ennen sitä Brufutissa, Cape Pointissa ja nyt haluttiin vaihtelua.
        Tuntui vain alkuun kovin ihmeelliseltä systeemiltä, mutta nyt ei ainakaan rahaa menetetä. Rouva oli kyllä heti valmis siihen, että maksetaan vasta perillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1702
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      903
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      97
      666
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      16
      522
    Aihe