Ilmankos tämä maa on konkurssin partaalla kun novan aamuun ylex.ltä talvella siirtyneillä Matilla ja Tuomaksella oli heti täydet kesälomat. Ymmärtäisin jos olisivat saman mainosradion miehiä ja tulleet vastaavalta kanavalta toiselle mutta yle on kuitenkin senverran eri konsernia että kesälomat ei sieltä voi periytyä. Itse en ainakaan tiedä firmaa jossa tammikuussa alkaneella työsuhteella on heinäkuussa heti kuukauden kesälomat. Tuollaisia etuja lienee vaan johtoportaan pampuilla. No ei siinä mitään. Ovat oikein viihdyttäviä ja hauskoja juontajia joita mielellään kuuntelen. Ihmettelen vaan että hyvät on talossa edut.
Novalla hyvät työsuhde edut
Ainoakanavajokakuuluutöi
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
heh se on sopimuskysumys!
Täytyy ilmeisesti ryhtyä radiojuontajaksi jos kesälomakertymä on puolet suurempi ,(5pv/kk) kun tavallisella palkansaajalla (2.5pv/kk) alkaen heti työsuhteen alusta ja kartuttaen samaisen vuoden kesälomaa eikä seuraavan kuten normaalisti. Mikä höpöttäjien ja napin painajien liitto onkaan radiojuontajien puolestapuhuja? Vois tsekkailla tessiä.
Suuri osa suomalaisista radiojuontajista ovat yrittäjiä eli tekevät töitä toiminimellä tai osakeyhtiön kautta.
Niin no ovathan he milloin missäkin juontokeikoilla ja kissanristijäisissä (jotkut juontajat) mutta kuulostaa vähän oudolta että he olisivat sidottuja tiettyyn tuntimäärään päivässä tietyllä kanavalla yleensä jonkun neljä tuntia mutta sitten heistä ei kuulu mitään muissa yhteyksissä esim menisivät vaikka toisen radiokanavan iltaan jos ovat toisessa aamussa. Jos toimii ns alihankkijana niin eikai silloin toisen kanavan työnantaja voisi kieltää työntekijän menoa vaikka täysin toiselle kanavalle loppu päiväksi jos he olisivat mainitsemiasi yrittäjiä. Puheidensa mukaan ovat olleet todellakin pitkillä kesälomilla ja yrittäjäthän eivät sanaa kesäloma tunne joten joku yhtälö tässä mättää.
Suurin osa juontajista on yrittäjiä ja voivat heittää todellakin kaikenlaista keikkaa, mutta ei muihin radioihin. On itsestäänselvää, että radiohommia tehdään vain yhdelle työnantajalle. Kesäloma radiosta on sopimuskysymys, siihen eivät ns. tavallisen työsuhteen kertymäsäännöt vaikuta. Ja mitä kaikkea ihmiset (radio)lomansa aikana tekevät - sitä emme tietenkään tiedä. Ei lähetyksessä raportoida kaikkea.
Eivät nuo ainakaan ole yrittäjiä. Juuri toissapäivänä saivat lähetyksessä hälyn aikaan kesälomakorvauksista joista puheiden mukaan sai käsityksen että olisivat porvareita mutta toisen juontajan vahinko lipsautus että "onko sinulla vielä lomakorvaukset saamatta" selitti tuonkin. Nova ei maksa yrittäjille kesälomia vaan se on yrittäjän omasta pussista pois. Mutta jos noin olisi niin kyllä herroiksi eletään että kesälomankin voi sanella ihan itse. Palveluhan olisi kuin kansanedustajilla. Kun kesälomilta päästään alkaakin jo joululomat ja kansa maksaa. Joskus kuuntelin ylex.ää niin lomien ehdoton kruunaamaton kuningas oli Ile. Jos ei kerran kuukaudessa joku juontaja ollut tuuraamassa ja selittänyt kun "ile on lomilla" niin oli ihme. Se mies lomaili ainakin puolet vuodesta ja yhtälailla selitteli käyneensä milloin missäkin ulkomailla Mariansa kanssa. Ei ainakaan ulkomailta tullu mitään juontokeikkoja.
"Juuri toissapäivänä saivat lähetyksessä hälyn aikaan kesälomakorvauksista joista puheiden mukaan sai käsityksen että olisivat porvareita mutta toisen juontajan vahinko lipsautus että "onko sinulla vielä lomakorvaukset saamatta" selitti tuonkin."
http://www4.vaalikone.fi/kunta2012/tuusula/ehdokkaat/kokoomus/rajala-tuomas/
"Mutta jos noin olisi niin kyllä herroiksi eletään että kesälomankin voi sanella ihan itse."
kuule jos olet haluttu työntekijä ja tulet taloon työnantajan aloitteesta, silloin nää voi sopia omaksi edukseen.
"Kun kesälomilta päästään alkaakin jo joululomat ja kansa maksaa."
mtv on yksityinen yritys, kansa ei maksa mitään.
Kansa maksaa tasan tarkkaan - mainostajien tuotteiden hinnoissa!
Ylen juontajaahan tuossa edellä kirotaan lomien takia enemmän ja ylestä jokainen suomalainen maksaa veroja! Ja jos ei kansa maksa mainoksia niin kuka ne maksaa mtv.lla?
Joo, taisit luulla, että pojat ovat suoraan MTV:lle työsuhteessa.
Ne haluttiin sinne. Jos firma HALUAA jonkun työntekijän palvelukseensa, työntekijällä on varaa sanella ehdot. "Palkka N euroa ja täysi kesäloma ensimmäisenä kesänä, ota tai jätä."
Lounasetuna kuuluu olevan yksi teepussi päivässä.
Repikää siitä köyhät.
Mahdatko ottaa kaiken lähetyksessä sanotun vähän liian kirjaimellisesti? Esim. heitot lomakorvauksista. Radiossa heitetään läppää; välillä totta, välillä ei ihan kirjaimellista. Ihan vaan yleisenä huomiona.
Kuka helvetissä haluaa tuollasia hölmöjä yhtään mihinkään. En maksais senttiäkään, paitsi ehkä kaksi jos pitäisivät tyhmän turpansa kiinni ja alkaisivat lampsia lähimpään lampeen hukuttautumaan.